Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Diş Kisti Tedavisi

Diş Kisti Tedavisi
24 Temmuz 2020 - 13:33

Diş Kisti Tedavisi

Diş kisti, çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde veya dişlerin köklerinde oluşan içerisi sıvı, hava ya da yarı katı madde bulundurabilen iltihap taşıyan kesecikler şeklinde oluşur. Yavaş bir süreç ile oluşan kistler sinsi bir şekilde ağızda gelişir ve diş rahatsızlıkları olarak patlak verir. Diş kisti iyi yapılmamış diş tedavileri ya da diş çürükleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediğinde oldukça riskli ve tehlikelidir. Diş kayıplarına ve çene kemiği kırılmasına neden olabildiği gibi kistte bulunan mikroorganizmalar iç organlara sızarak ölümlere bile sebep olabilir. Diş kisti tedavisi kistin durumuna, büyüklüğüne ve çene kemiğindeki yerleşimine göre yapılır. Bazı kistler diş çekilip ilaç tedavisi uygulandığında yok edilebilirken, çene kemiğine yerleşmiş olanlar ameliyat yapılarak alınması gerekebilir.

Diş Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır

Diş kisti tedavisi hastanın ağız ve çene yapısına, kistin durumuna ve yerleşimine göre farklılık gösterir. Kist tipleri değişkenlik gösterdiğinden uzman doktor yapılan tetkikler sonucunda tedavi yöntemine karar verir. Öncelikle kist iltihabı kurutularak apsenin ilk yerleştiği bölge temizlenir. Cihaz yardımı ile kistin oluşum bölgesi net olarak belirlenip kanal tedavisine geçilir. Kanal tedavisi ile dişin iç bölgesinde oluşan hasar ve enfeksiyon temizlendiğinden diş kökündeki baskı ortadan kalkar. Sonrasında kistin yerleşim yeri ve durumuna göre anestezi ile uyuşturularak diş eti kaldırılıp mümkün oldukça çene kemiğine zarar vermeden kist alınır ve diş eti dikilir. Cerrahi bir operasyon ile alınan kist sorunun kökten çözümünü sağlar. Bazı durumlarda kist çene kemiğine yaygın olarak derin bir şekilde yerleşmiş ise ameliyat çene kemiğinde kırılmalara da neden olabilir.

Diş Kisti Tedavi Yöntemleri

Diş kisti tedavisi yalnızca ilaç kullanılarak giderilebilecek bir diş sorunu değildir. Mutlaka müdahale gerektiren bir durumdur. Diş kisti tedavisinde öncelikle iltihabın giderilmesi şarttır. Zira iltihap iç organlara yayılırsa ölüme bile neden olabilen riskli bir durum ortaya çıkacaktır. İltihap giderildikten sonra kanal tedavisi ile diş temizlenir ya da bazı durumlarda gerekirse önce diş çekilip sonra kanal tedavisi de yapılabilir. Diş kisti ameliyat ile cerrahi bir müdahale yapılmadan giderilmesi neredeyse imkansız bir diş problemidir. Kist olan bölge anestezi ile uyuşturularak diş eti kesilip kist alınır. Kistin çene kemiğindeki yerleşimine ve büyüklüğüne göre çene kemiği kırılarak ameliyat edilmesi de gerekebilir. Ağız ve diş uyuşturulduğundan ağrılı bir operasyon değildir. Ameliyat sonrası gerekli ilaçların kullanımı ve bakımının iyi yapılması ile kısa sürede iyileşebilir.

Kaynak; https://dentbalat.com

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al