Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Dokuma’nın temsili tapusu, fabrika çalışanlarına verildi

KEPEZ BELEDİYE BAŞKANI HAKAN TÜTÜNCÜ, 488 DÖNÜMLÜK ALAN ÜZERİNDEKİ ÜST KULLANIM HAKKI ŞERHİ KALDIRILARAK, ALINAN DOKUMANIN TEMSİLİ TAPUSUNU ESKİ FABRİKA ÇALIŞANLARINA VERDİ.

Dokuma’nın temsili tapusu, fabrika çalışanlarına verildi
17 Ocak 2018 - 13:13

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 488 dönümlük alan üzerindeki üst kullanım hakkı şerhi kaldırılarak, alınan Dokumanın temsili tapusunu eski fabrika çalışanlarına verdi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, eski Dokuma Fabrikası çalışanları ile bir araya geldi. Dokuma Fabrikası emekçilerini belediye meclis salonunda ağırlayan Tütüncü, 488 dönümlük alan üzerindeki üst kullanım hakkı şerhi kaldırılarak, artık Antalyalılara ait olan Dokumanın temsili tapusunu Dokuma Fabrikası çalışanlarına hediye etti. Eski Dokuma Fabrikası görüntülerinin ve çalışanların fotoğraflarının da yer aldığı slayt gösterisi Dokuma emekçilerini duygulandırdı.

“Hatıraları 3 pula satmadık”

Antalya tarihinde önemli yeri olan Dokuma Fabrikasının hatıralarına dokunulmazlık kazandırdıklarını belirten Hakan Tütüncü, Dokuma’nın hatıralarına her zaman sahip çıkacaklarını ve bu hatıraların her daim yaşatılacağı söyledi. Dokuma Fabrikası’nı Antalyalılara geri kazandırma sözünü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Başkan Tütüncü, kimsenin Dokuma Fabrikası çalışanlarının hatıralarına dokunmasını istemediğini kaydetti. Sonraki nesillerin Dokuma hatıralarına dokunmak istediğinde bunu yaşayabileceğini belirten Tütüncü, “Benim 6 yaşındaki kızım Dokuma’ya gelince, ‘Benim babamın dedesi buradan emekli olmuş’ diyerek hatıraları yaşatacak. Biz, sizin hatıralarınızı 3 pula satanlardan olmadık. Tapusunu aldığımız yer, bu arazinin her santimetrekaresi, Dokuma’ya emek verenlerin, yaşayanlar ve yaşatmak için mücadele verenlerindir” diye konuştu.

Binaları tescilli, alanı imarlı

Tütüncü, “Dokuma’ya dokunulmamasının en büyük teminatı, o eski binaların hepsini tescillettirmiş olmamızdır. Ayakta kalan binaların hepsini tescillettirdik. Artık penceresini değiştirmek için bile, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin almak mecburiyeti var. Kimse oraları yakıp yıkamayacak. Alanına da imar planı yaptık. Kent parkı dışında başka amaç için Dokuma alanı kullanılamayacak.”

Yıllarca atıl kalmalarıyla çürüyen fabrika binalarını yıkıp yenisini yapmanın daha az zaman kaybı ve daha az maliyet getireceğini belirten

Tütüncü, hatıralarının yaşatılabilmesi düşüncesiyle zor olanı tercih ettiklerini söyledi.

Meçhul işçi sizi temsil ediyor

Fabrika çalışanlarının mesaiye başlarken kart bastıkları noktadan sonraki bölümlere güzel bir Dokuma Müzesi ile bilim merkezi yapılacağını hatırlatan Başkan Tütüncü, o kart basma makinesinin de yerinde kalacağını söyledi. En büyük mutluluğu fabrika çalışanlarını alanda gezdiğini görünce yaşadığını belirten Tütüncü, “Park içindeki Sümerbank bankı üzerinde oturan meçhul işçi, tüm fabrika çalışanlarını temsil ediyor. Şimdi nesil o heykel ile fotoğraf çektiriyor ve hatıralarınızı sosyal medya hesaplarında ölümsüzleştiriyor” diye konuştu.

Yabancı şirkete verilmişti

Özelleştirme İdaresi, 2005 yılında Dokuma Fabrikasını Kepez Belediyesi’ne devretmişti. Dönemin belediye yönetimi, Dokuma arazisinin üst kullanım hakkını, ihalesiz bir yöntemle yabancı bir şirkete verdi. Bu tahsise kamuoyundan çok ciddi tepkiler geldi. Siyasi parti temsilcileri, meslek odaları, bazı sivil toplum kuruluşları sözleşmenin iptali için dava açtı ve eylemler yapıldı. Dokuma’nın 12 yıldır süren hukuk mücadelesi nihayet sonuca bağlandı ve Dokuma’nın tapusu artık Antalya’nın oldu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - toptan gömlek - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr