Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Döşemealtı’nda Alzheimer hastalığı konuşuldu

DÖŞEMELTI BELEDİYESİ İLE TÜRKİYE ALZHEİMER DERNEĞİ ANTALYA ŞUBESİ İŞBİRLİĞİYLE, “UNUTMA SENİ” KAMPANYASI KAPSAMINDA ALZHEİMER HASTALIĞI İLE YAŞAMAK KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ

Döşemealtı’nda Alzheimer hastalığı konuşuldu
22 Ekim 2018 - 9:38

Döşemeltı Belediyesi ile Türkiye Alzheimer Derneği Antalya Şubesi işbirliğiyle, “Unutma Seni” kampanyası kapsamında Alzheimer Hastalığı ile yaşamak konulu seminer düzenlendi.

Döşemealtı Belediyesi Meclis salonunda yapılan seminerde Akdeniz Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Ebru Barcın, hasta yakınları ve katılımcılara Alzheimer hastalığı, risk faktörleri, hastalıktan nasıl korunulabilir?, davranış problemleriyle nasıl başa çıkılabilir? Konularını anlattı. Seminere belediye personelinin yanı sıra vatandaşlarda ilgi gösterdi.

Hasta yakınlarıyla soru cevap yoluyla iletişiminde kurulduğu seminerde konuşan Doç. Dr. Barcın, Alzheimer’in erken, orta ve ileri evreleri bulunduğunu söyleyerek, “Bu hastalık kişilerin hafıza, dil, görsel ve mekansal yetenekler gibi birden çok yetisini kaybederek hayatlarını eskisi gibi sürdürememelerine neden oluyor. Alzheimer’in erken evresinde depresyon, yeni olan olayları unutma, günlük işlevlerde hafif düzeyde kayıp, orta evrede davranış bozukluğu çok ciddi bir bulgu olarak karşımıza çıkıyor. İleri evrede ise hastalar kişisel bakımları da dahil tüm günlük işlerinde bakıma muhtaç yada yatağa bağımlı hale gelebiliyor” diye konuştu.

Barcın Alzheimer’in sadece ileri yaşta değil genetik nedenlerden dolayı erken yaşlarda da görülebileceğine dikkat çekti.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al