Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

EHLİYET YENİLEME HAKKINDA MERAK EDİLENLER

EHLİYET YENİLEME HAKKINDA MERAK EDİLENLER
16 Aralık 2018 - 19:22

EHLİYET YENİLEME HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Bir süredir ehliyet sahibi olan herkes ehliyetlerini yenilemek için yapılacak aşamaları ve gerekli olan evrakları merak ediyor. 2016 yılında çıkan kararla 2020 yılına kadar değiştirilmesi gereken ehliyetler hakkında yapılması gerekenleri bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Randevusu

Ehliyet belgesi yenileme işlemleri 2 Nisan 2018 tarihine kadar Emniyet Müdürlüklerine başvurularak yapılıyordu. Bakanlığın açıklaması ile yenileme işlemleri artık Nüfus Müdürlüklerine bağlanmıştır. Ehliyet yenilemek için öncelikle randevu almanız gerekmektedir.

Gerekli Evraklar

Randevunuzu aldıktan sonra hazırlamanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bunlar:

Eski sürücü belgesi: Yenileyeceğiniz sürücü belgenizi de başvuru sırasında götürmek zorundasınız.

Nüfus cüzdanı ya da pasaport: Nüfus cüzdanınız ya da pasaportunuzu başvurunuzun kabul edilmesi için yanınızda bulundurmalısınız.

Sağlık Raporu: Sağlık ocakları, özel hastaneler, tıp merkezleri, özel poliklinik ve devlet hastanelerinden sürücü olabileceğinize dair sağlık raporu almak zorundasınız. Sağlık raporu geçerlilik süresi sürücü belgelerinin sınıfına göre değişmektedir. Ayrıca ağır araç sürücüleri için 5 yılda bir, hafif araç sürücüleri için ise 10 yılda bir yeniden sağlık raporu alma şartı getirilmiştir.

2 adet biyometrik fotoğraf: Size en yakın bir fotoğrafçıda sürücü belgesine uygun fotoğrafınızı çektirebilirsiniz. Normal vesikalık fotoğraflar başvuruda kabul edilmemektedir.

Sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğine dair banka dekontu: Belirlenen bankalardan ya da internetten yenilemek için gerekli olan ücreti ödeyebilirsiniz. Ödeme sonrasında verilecek olan dekontu başvuru sırasında yanınızda bulundurmayı unutmayın. Eski ehliyetlerini yenileyecekler için belirlenen bedel 2018 yılı için 15 TL’dir.

Kan grubunuzu ispat eden belge: Eski sürücü belgenizde kan grubunuz belirtilmişse ayrıca bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Eğer kan grubunuz yer almıyorsa sağlık ocağında ya da kan merkezlerinde kan grubunuzu öğrenebilir ve verecekleri kartı başvuru evraklarınız arasına ekleyebilirsiniz.

Yeni Ehliyetim Ne Zaman Teslim Edilir?

Yeni ehliyetiniz başvuru tarihinizin akabinde en geç 15 iş günü içerisinde belirtmiş olduğunuz adrese teslim edilecektir. Bu süreçte ehliyetsiz ne yapacağız diye düşünmeyin. Geçici olarak size verilen bir belge ile araç kullanabilirsiniz ancak resmi bir belge olarak diğer işlemlerinizde kullanamazsınız.

Ayrıca PTT ile tarafınıza gönderilecek olan ehliyeti sizden başka kimse teslim alamaz.

Son Tarih Ne Zaman?

Ehliyet yenilemek için son başvuru tarihi 13.12.2020’dir. Bu tarihe kadar eski ehliyetinizi kullanabilirsiniz. Ancak 13 Aralık 2020’den sonra yenilenen ehliyetler geçerli olacaktır.

Ehliyet sınıfları, ehliyet sınıflarındaki yaş sınırları ve ehliyet yenileme işlemleri hakkında bilgiler Generali Sigorta’da detaylı bir şekilde belirtilmiştir.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al