Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Fatma Girik öldü mü? Fatma girik neden öldü? Fatma Girik Hayatını Kaybetti

Fatma Girik öldü mü? Fatma girik neden öldü? Fatma Girik Hayatını Kaybetti
24 Ocak 2022 - 15:04

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Fatma Girik yaşamını yitirdi. ‘4 yapraklı yonca’lardan biri olan Girik’in vefatının peşinden sevenleri yasa boğulurken sıklıkla “Fatma Girik öldü mü? Fatma Girik kimdir, kaç yaşlarında, niçin öldü?” soruları geliyor

Sanatçı Fatma Girik 6 aydır tedavi görüyordu. efsaneleşmiş ismin kalbi bu rahatsızlığa daha çok dayanamadı ve bu sabah ömürını yitirdi. Bu acı haber sonrası “Fatma Girik öldü mü? Fatma Girik kimdir, kaç yaşlarında, niçin öldü?” soruları art arda gelme başladı.


FATMA GİRİK KİMDİR?
Fatma Girik 12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Türk oyuncu, eski siyasetçidir.

12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Cağaloğlu Kız Lisesi’ni tamamladı. 1957 senesinde ilk baş rolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı leke’ydi. leke’yi oyuncu olarak ismindan bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız imal daha izledi. Fatma Girik’in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün’ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde’ydi. Memduh Ün’le tanışıklığı Girik’in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu.

180’den fazla filmde rol aldı. İleriki senelerında siyasete de atılan Fatma Girik, Sosyaldemokrat Halkçı Parti’den 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı. siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında söz Fato’da adlı bir programın sunuculuğunu da yapmıştır.

FATMA GİRİK ALDIĞI ÖDÜLLER
1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi hanım Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı

1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi kadın Oyuncu Ödülü, Sürtüğün Kızı
1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, büyük Yemin, en iyi hanım oyuncu
1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Ezo Gelin, en iyi hanım oyuncu
3. Adana Altın Koza Film Festivali, 1971, Acı, en iyi kadın oyuncu
35. Altın Portakal Film Festivali, 1998, Sürtüğün Kızı, yaşam boyu haysiyet ödülü
18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Aziz Nesin Emek Ödülü

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat