Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

GELECEK NESİLLER İÇİN“ MAVİDE BULUŞALIM ”PROJESİ İMZALANDI

GELECEK NESİLLER İÇİN“ MAVİDE BULUŞALIM ”PROJESİ İMZALANDI
20 Ocak 2019 - 13:01

GELECEK NESİLLER İÇİN“ MAVİDE BULUŞALIM ”PROJESİ İMZALANDI

Proje sayesinde çocuklarımıza, balık çeşitlerini, amatör balık avcılığı kurallarını, deniz canlılarını, deniz kirliliği ve bu kirliliğin deniz canlıları üzerinde etkilerini, sürdürülebilir su ürünleri avcılığını öğrenecek. Bu sayede çocuklarımıza, doğa ve deniz sevgisi aşılanmış olacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Akdeniz Balıkçılar ve Spor Kulübü Derneği(AKBADER) Turistik Hava Taşımacılık A.Ş. (Corendon Airlines), Belek Turizm Yatırımcılar Ortak Girişimi (BETUYAB),Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Akdeniz Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü(AKSAM) arasında Gelecek Nesiller İçin“ Mavide Buluşalım ”Projesi imzalandı.

Ağaç yaşken eğilir atasözünden yola çıkarak, sürdürülebilir amatör su ürünleri avcılığının sağlanması doğamızı ve dolaylısıyla denizlerimizi korumak adına hedef kitle olarak 7-13 yaş aralığındaki örgün eğitime devam eden çocuklar seçildi.

Çocuklarımızın sosyal çevresi, akıllı telefon, tablet/ bilgisayar vb. vasıtasıyla sanal arkadaşlıklarından ibarettir. Yoğun iş temposu ve yaşam koşulları gibi sebeplerden dolayı ebeveynler de çocuklarına yeteri kadar vakit ayıramamakta ve aile içinde iletişim kopuklukları meydana gelmektedir.

Hedefimiz, çocuklara yapılacak sunumlar (balık çeşitlerini, amatör balık avcılığı kurallarını, deniz canlılarını, deniz kirliliği ve bu kirliliğin deniz canlıları üzerinde etkileri v.b.) ile sürdürülebilir su ürünleri avcılığı, doğa ve deniz sevgisi aşılamak, bu konularda farkındalık yaratmaktır.

         Çocuklara yapılacak sunumlar (balık çeşitlerini, amatör balık avcılığı kurallarını, deniz canlılarını, deniz kirliliği ve bu kirliliğin deniz canlıları üzerinde etkileri v.b.) ile sürdürülebilir su ürünleri avcılığı, doğa ve deniz sevgisi aşılayıp, bu konularda farkındalık yaratmayı hedefliyoruz.

Turizm sezonun açılmasıyla birlikte Antalyamıza ziyarete gelen yerli ve yabancı  misafirlerimizi ve çocuklarını bu projeye dahil ederek EXPO’nun Uluslararası tanınırlığını daha arttırmak ve Antalya’ya turizm yönünden büyük katkılar sağlamak,  Balık tüketiminin arttırılmasına yönelik bilinç oluşturup, balıkçılık sektörünün daha iyi bir konuma gelmesi projenin hedefleri arasında.

Ayrıca, Bilinçsiz avcılık nedeniyle popülasyonlarında değişiklikler olmakta, besin zincirine ve ekosisteme olumsuz etkilenmektedir. Bu durum çevre hassasiyeti olan ve gittikçe artan kamuoyu tarafından avcılığın geneline karşı tepki gösterilmesine neden olmaktadır. Proje ile çevre bilincine sahip bireylerin yetişmesine katkı sağlayarak deniz canlılarının avlanmasında olabilecek yanlış uygulamaları engellemek, halkı bu konuda bilinçlendirerek doğa saygılı nesiller yetişmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır.

Öte yandan plajlarımızdaki en büyük sorunlardan bir tanesi de kullanıcılar tarafından yaratılan plaj kirliliğidir. Plaja veya doğrudan denize atılan atıklar deniz ekosistemine ciddi anlamda zarar vermektedir. Balıkçılık faaliyeti yapacak kişileri bu konularda bilinçlendirmek de projenin önemli amaçları arasındadır.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al