Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Geleneksel lezzetler, Alanya Kalesi’ndeki tarihi evde yaşatılacak

ALANYA BELEDİYE BAŞKANI ADEM MURAT YÜCEL, KENTİN KÜLTÜREL MİRASI OLAN GELENEKSEL ALANYA EVLERİNİN GELECEK NESİLLERE AKTARILABİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR. BU KAPSAMDA SON OLARAK ALANYA KALESİ HİSARİÇİ MAHALLESİ’NDE YANGINDA ZARAR GÖREN VE KULLANILAMAZ HALDE OLAN KONUTTA PROJE VE ONARIM ÇALIŞMASI BAŞLATILMIŞTI. HIZLA DEVAM EDEN ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEYEN BAŞKAN YÜCEL; “RESTORASYON ÇALIŞMALARIMIZ HIZLA DEVAM EDİYOR. PROJEMİZ HAYATA GEÇİNCE HEM TARİHİ BİR KONUT KORUNUP YAŞATILACAK HEM DE GELENEKSEL LEZZETLERİMİZ GELECEK KUŞAKLARA AKTARILACAK” DEDİ.

Geleneksel lezzetler, Alanya Kalesi’ndeki tarihi evde yaşatılacak
11 Eylül 2018 - 15:52
banner

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Kalesi Hisariçi Mahallesi’nde restorasyon çalışması devam eden ve yemek müzesi olarak kullanılacak tarihi konutta incelemelerde bulundu.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, kentin kültürel mirası olan geleneksel Alanya evlerinin gelecek nesillere aktarılabilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda son olarak Alanya Kalesi Hisariçi Mahallesi’nde yangında zarar gören ve kullanılamaz halde olan konutta proje ve onarım çalışması başlatılmıştı. Hızla devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Yücel; “Restorasyon çalışmalarımız hızla devam ediyor. Projemiz hayata geçince hem tarihi bir konut korunup yaşatılacak hem de geleneksel lezzetlerimiz gelecek kuşaklara aktarılacak” dedi.

Geleneksel Alanya mutfak kültürü müzeleştirilecek

Alanya Kalesi Hisariçi Mahallesi’nde bulunan tarihi ev geçirdiği yangın sonrası harap durumda olması nedeniyle Alanya Belediyesi tarafından Antalya Valiliği’nden sağlanan katkı payı ödeneği ile kamulaştırılmıştı. Tarihi konut, hızla devam eden restorasyon çalışmalarının ardından Geleneksel Alanya Mutfak Kültürü’nün hem uygulamalı hem de görsel ögelerle anlatılacağı bir müze haline getirilecek.

Yücel: “Yöresel lezzetlerimizi bu müzede hem yaşatacağız hem tanıtacağız”

Kamulaştırılan tarihi konutta restorasyon çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini vurgulayan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel; “Alanya’mızın yöresel ve tarihi yapılarını korumak ve yaşatmak için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Alanyamızın gastronomi alanındaki bütün yöresel lezzetlerini, restorasyon çalışmalarına başladığımız bu yemek müzesinde hem yaşatacağız hem de tanıtacağız. En kısa zamanda restorasyon çalışmalarımızı tamamlayarak tarihi müzemizi vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Marshall Kulaklık Nedir?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kadın Pantolon Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Erkek Eşofman Takımı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Erkek Bebek Takım
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kumlama Nasıl Yapılır?
ko cuce

www.havadis07.com © 2017 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittir,lütfen kopyalamayınız. antalya haberSponsorlar: -lohusam lohusa giyim -islami sözlükantalya rent a carinstagram aylık oto beğeni en yakın lastikçiantalya rent a car

Lohusam lohusa giyim