Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Görgün: “Söylenmemesi gereken bilgi olduğu için söyleyemiyorum”

ASELSAN YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE GENEL MÜDÜRÜ PROF. DR. HALUK GÖRGÜN, LAZERİN GEREK TESPİT, GEREK KONUMLAMA GEREKSE DE SİLAH OLARAK KULLANILMASINI GELİŞTİRDİKLERİNİN ALTINI ÇİZEREK, “BİZ ŞU AN ULAŞTIĞIMIZ MESAFEYİ SÖYLENMEMESİ GEREKEN BİR BİLGİ OLDUĞU İÇİN SÖYLEMİYORUM. ÇÜNKÜ TEKNOLOJİMİZİN DIŞARIDAKİ FARKLI İNSANLAR TARAFINDAN BİLİNMESİ İSTENMEZ. GELİŞTİRDİĞİMİZ TEKNOLOJİLERLE ÖNEMLİ BİR MESAFEDEKİ HEDEFİ LAZER SİLAHIMIZLA VURABİLİR DURUMDAYIZ” DEDİ.

Görgün: “Söylenmemesi gereken bilgi olduğu için söyleyemiyorum”
03 Aralık 2018 - 16:56

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, lazerin gerek tespit, gerek konumlama gerekse de silah olarak kullanılmasını geliştirdiklerinin altını çizerek, “Biz şu an ulaştığımız mesafeyi söylenmemesi gereken bir bilgi olduğu için söylemiyorum. Çünkü teknolojimizin dışarıdaki farklı insanlar tarafından bilinmesi istenmez. Geliştirdiğimiz teknolojilerle önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız” dedi.

Prof.Dr. Görgün, Antalya Bilim Üniversitesi’nin’Yerli ve Milli Teknolojide ASELSAN ’ konulu konferansına katıldı.

Burada konuşan Konya’da yüzde 51’i ASELSAN’a, yüzde 49’u da Konyalı sanayicilerin oluşturduğu iştirake ait yeni bir silah fabrikası kurulacağını belirtti.

ASELSAN’ın faaliyetlerini haberleşme teknolojileri, mikro elektronik güdüm ve elektrooptik, radar elektronik harp sektörü, savunma sistemleri, sivil uygulamalarda ürün geliştirebilecek güvenlik, haberleşme, sağlık gibi alanlar şeklinde beş başlıkta olduğunu aktaran Görgün, plaka tanıma, kent güvenlik sistemleri gibi güvenlikten sağlığa, enerjiden eğitime savunma sanayindeki 40 yıllık bilgi birikiminin sivile adapte edildiğine dikkat çekti.

“Sikorsky’nin aviyonik sistemleri ASELSAN tarafından üretiliyor”

Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) Sektör Başkanlığı’nda aviyonik(havacılıkta uçaklar, yapay uydular ve uzay araçlarının elektronik sistemleri için kullanılan terim) sistemlerin çalışıldığını vurgulayan Görgün,” Geçen yıl imzalanan Sikorsky helikopterle ilgili 3.5 milyar dolarlık anlaşma var. Büyük bir gururla paylaşmak istiyorum. Sikorsky helikopterlerin tüm aviyonik sistemleri Aselsan tarafından güncelleniyor. Sikorsky ile bir anlaşma yapıldı. Bu kapsamında S-70 helikopterleri bizim ürünlerimizle donatılacak. 20 yıl boyunca bütün dünyaya bizim ürünlerimizle satılacak. Bütün aviyonikleri, uçuş kontrol sistemleri Aselsan tarafından geliştirilecek. Tabi kendi geliştirdiğimiz helikopterlerimiz de var. Atak helikopterinin de aynı şekilde uçuş bilgisayar sistemi, aviyonik sistemleri, haberleşme sistemleri ASELSAN tarafından üretiliyor” diye konuştu.

Görgün, MGEO Sektör Başkanlığı termal, gece görüş ve lazer sistemleri geliştiriyor. Lazerle ilgili çok farklı seviyede gerek tespit, gerek konumlama gerekse silah olarak kullanılması ASELSAN tarafından geliştirildi.”dedi.

“Lazer sistemleri”

ASELSAN’ın tanıtım videosundaki lazerin silah olarak havadaki bir yansıtıcı üzerinden bir hedefi vurma görüntüsünü paylaşan Görgün, “Biz şu an ulaştığımız mesafeyi söylenmemesi gereken bir bilgi olduğu için söylemiyorum, çünkü teknolojimizin dışarıdaki farklı insanlar tarafından bilinmesi istenmez. Geliştirdiğimiz teknolojilerle önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız. Aynı zamanda lazerle konumlamada kolayca yapılabiliyor. Örneğin, bir hedef var, hedefin tam olarak konumunu belirlemeniz gerekiyor, lazeri gönderiyorsunuz, yansıyan ışığı alıyorsunuz, yansıyan ışıktan o hedefin GPS koordinatlarını hedefi vuracak unsura gönderiyorsunuz ve o daha uzaktaki unsur imha ediyor. Dolayısıyla geliştirdiğimiz ürün çıkarttığımız teknolojilerden bir tanesi lazer sistemleri. Bununla beraber güdüm ve insansız sistemler üzerine ürünlerimiz var. Bu anlattığım ürünler ordumuzca kullanılan ürünler. Hassas güdüm kiti, lazer güdüm kiti, kanatlı güdüm kiti, kızılötesi arayıcı başlık, radar arayıcı başlık, çeşitli insansız kara, deniz ve hava araçları hepsi bu sektörümüzce üretiliyor.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

    ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al