Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Hayati riski atlatırsa, estetik olmadan eski vücuduna kavuşabilecek

ANTALYA’DA SINAV KAYGISI NEDENİYLE ÖZEL BİR PSİKİYATRİ KLİNİĞİNE GİDEN VE KULLANDIĞI İLACIN GÖSTERDİĞİ YAN ETKİ İDDİASIYLA VÜCUDUNUN BİRÇOK BÖLGESİNDE MORARMA VE YANIKLAR OLUŞAN 15 YAŞINDAKİ H. Ü.’NÜN SON DURUMU HAKKINDA YOĞUN BAKIMDAKİ DOKTORUNDAN AÇIKLAMA GELDİ. DURUMUNUN İYİYE GİTTİĞİ ÖĞRENİLEN GENÇ KIZ, EĞER ORGAN YETMEZLİĞİ RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA KALMAZSA, HERHANGİ BİR ESTETİK AMELİYATINA İHTİYAÇ DUYULMAKSIZIN ESKİ HALİNE DÖNEBİLECEK.

Hayati riski atlatırsa, estetik olmadan eski vücuduna kavuşabilecek
29 Ocak 2018 - 15:59

Antalya’da sınav kaygısı nedeniyle özel bir psikiyatri kliniğine giden ve kullandığı ilacın gösterdiği yan etki iddiasıyla vücudunun birçok bölgesinde morarma ve yanıklar oluşan 15 yaşındaki H.Ü.’nün son durumu hakkında yoğun bakımdaki doktorundan açıklama geldi. Durumunun iyiye gittiği öğrenilen genç kız, eğer organ yetmezliği riskiyle karşı karşıya kalmazsa, herhangi bir estetik ameliyatına ihtiyaç duyulmaksızın eski haline dönebilecek.

Antalya’da sınav kaygısı yüzünden özel bir klinikte psikiyatriye giden Cem Ü. ile Dilek Ü. çiftinin tek kızı olan H.Ü., iddialara göre kendisine yazılan 2 ilaçtan birisi yan etki göstermiş, genç kızın tüm vücudunda su toplaması, morarma ve yanıklar meydana gelmişti. Akdeniz Üniversitesi aciline kaldırılan H.Ü. burada yapılan ilk müdahalenin ardından ’Stevens Johnson sendromu’ teşhisi konularak yoğun bakıma alınmıştı. Yaklaşık 15 gündür yaşam mücadelesi veren genç kızın durumuyla alakalı doktorlardan açıklama geldi.

“Onu bu hale ne getirdi bilgi sahibi değiliz”

Akdeniz Üniversitesi Yoğun Bakım Ünitesi görevli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Melike Cengiz, H.Ü.’nün hastaneye yüzde 40 oranında deri bütünlüğü bozulmuş halde geldiğini ve bu yüzden yoğun bakıma alındığını söyledi. Hastalığın neden geliştiği hakkında bilgi sahibi olmadıklarını kaydeden Cengiz, “Hastanemize başvurduğu sırada hastalığı başlamıştı. Yani bu hastalığa neyin neden olduğu, ne sebeple bu hastalığın geliştiğine dair tam olarak bir bilgi sahibi değiliz. Çünkü herhangi bir ilaç kullandıysa, herhangi bir enfeksiyona bağlı geliştiyse bu durum, bu bizim hastanemize başvurmadan önce gelişen bir olay” dedi.

“Yüzde 50’ye yakın ciddi yaraları var”

H.Ü.’nün son durumu hakkında bilgi paylaşan Dr. Cengiz, “Bunun nedeni, bu kadar yoğun deri bütünlüğü bozukluğu sebebiyle vücutta sıvı, mineral, elektrolit kayıpları olur. Bunların sürekli takviye edilmesi gerekir. Ayrıca derinin olmaması nedeniyle, mikroplar kana çok hızlı bir şekilde karışarak, sepsiz dediğimiz duruma ondan sonra ise karaciğer, akciğer, böbrek gibi organ yetersizliğine neden olabilir. Bunların olmaması için yoğun bakımda takip ediliyor. Şuan itibariyle bilinci açık, tam olarak bizi anlıyor. Genel durumu iyi. Şuanda hiçbir organında yetersizlik bulgusu yok. Ama halen, yüzde 40, yüzde 50 civarında ciddi yaraları var. Bunun dışında vücudunun yüzde 80’ninde döküntülü lezyonları da devam ediyor. Biz bu enfeksiyonla ilgili riskler ortadan kalkana kadar hastamızın yoğun bakımına devam edeceğiz” diye konuştu.

Estetik gerektirmeden eski vücuduna kavuşabilecek”

Cengiz, H.Ü.’nün yakalandığı hastalığın yüzde 30 ya da 40 civarında ölüm riski taşıdığını ancak hayati riski atlattığı takdirde ise eski hayatına dönebileceğini belirterek, “Düzeldikten sonra tamamen derisi artık eski haline gelecek ve buna bağlı riskler de ortadan kalkacak. Eğer organ yetmezliği gelişmeden iyileşirse normal hayatına dönebilir” ifadelerini kullandı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - toptan gömlek - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr