Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

İcradan 4 bin 200 liraya aldığı aracın maliyeti , dava süreciyle 15 bin lirayı buldu

ANTALYA’DA YAŞAYAN 23 YAŞINDAKİ ELEKTRİKÇİ VEDAT OĞUZ, BATMAN’DA İCRADAN İHALEYLE SATIN ALDIĞI OTOMOBİL ÇALINTI ÇIKINCA, HEM ARAÇTAN HEM DE PARASINDAN OLDU. MADDİ-MANEVİ ZARARA UĞRADIĞINI VE BİSİKLETE BİNMEYE KARAR VERDİĞİNİ DİLE GETİREN OĞUZ, ANAYASA MAHKEMESİ’NE BİREYSEL BAŞVURU YAPMAYA HAZIRLANIYOR.

İcradan 4 bin 200 liraya aldığı aracın maliyeti , dava süreciyle 15 bin lirayı buldu
15 Kasım 2018 - 17:20

Antalya’da yaşayan 23 yaşındaki elektrikçi Vedat Oğuz, Batman’da icradan ihaleyle satın aldığı otomobil çalıntı çıkınca, hem aracı hem de parasından oldu. Maddi manevi zarara uğradığını ve bisiklete binmeye karar verdiğini dile getiren Oğuz, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapmaya hazırlanıyor.

Üç yıl önce kuzeninin düğünü için Batman’a giden Uğuz, icradan ihaleyle araç satışı yapılacağı ilanını gördü. Batman 1. İcra Dairesince satışı yapılan 1994 model hurda otomobili 4 bin 200 lira karşılığında alan Vedat Oğuz, aracı çekici yardımıyla Antalya’ya getirdi. Oğuz, yaklaşık 5 bin lira masraf ederek tamirini yaptırdığı aracı muayene istasyonuna götürdüğünde otomobilin plaka ile şase numarasının uyuşmadığı belirlendi. Otomobili polise teslim eden Vedat Oğuz, ihaleyi gerçekleştiren İcra Dairesi aleyhine dava açtı. Batman 4. Asliye Hukuk Mahkemesince verilen kararda, davacının, aracı her türlü araştırmayı yapmış şekilde ihaleye sunan icra dairelerine güvenerek aldığına dikkat çekildi.

Davacının, aracı, plaka veya şase numaralarını bir ekspere kontrol yükümlülüğü bulunmaksızın açık arttırmayla satın aldığı kaydedilen kararda, “ Bu durumda devletin kusursuz sorumluluk ilkesi gereğince davacıya karşı sorumluluğu doğmuş olup, çalıntı araç nedeniyle davacının ihale, aracı çekme, kasko ve tamir masrafları değerlendirildiğinde davacı bu masrafları aracın kendisinde kalacağına duyduğu güvenle yapmış olduğundan, davalının bu masraf kalemleri için de sorumluluğu bulunmaktadır.”denildi.

“Yerel mahkemenin kararı kaldırıldı”

Mahkeme, araç için harcanan 10 bin 735 liranın yasal faiziyle davalıdan alınarak, davacıya verilmesini kararlaştırdı.

Tarafların yaptığı istinaf başvurusu üzerine dosyayı değerlendirmeye alan Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi ise kararında, dava konusu araçta yapılan şase numarası değişikliğinin ancak alanında uzman kişilerce anlaşılabilecek nitelikte olduğunu vurguladı.

Dava konusu edilen olayın çözümünün özel teknik bilgi gerektirdiği hususu da gözetildiğinden dava konusu aracın icra müdürlüğünce yapılan ihaleyle davacıya satılmasında icra müdürlüğünün herhangi bir kusurlu eylemi bulunmadığı” hükmüne varan üst mahkeme, yerel mahkemenin kararını kaldırdı.

“4 bin 200 liraya hurda araç aldı”

Yaşananları üzgün bir şekilde anlatan Oğuz, “Batman’da 3 yıl önce yedieminden ihaleyle aracı aldım. Beş dakikalık sürede araca baktım, 4 bin 200 lira bedelle hurda aracı aldım. Antalya’ya getirdim. Burada bakımını yaptırdım.Muayene yaptırmak için araca baktılar şase ile plakanın uyuşmadığını öğrendiğimde şoke oldum. Araçta oynama var mı diye Makine Mühendisleri odasına yönlendirdiler. Oradan kriminal şubeye gittim. Hırsızlık bürodan aradılar, “aracı alın gelin” diye. O zaman anladım aracın çalıntı olduğunu.” dedi.

“Satılan araç çalıntı çıktı”

Bakımlı şekilde aracı hırsızlık büroya teslim ettiğini kaydeden Vedat Oğuz,“ Evraklarım olmasa ben bile hırsız olabilirdim. Teslim tutanağıyla aracı teslim ettim. Vergisi ve sigortası üzerine aracın. Harcadığım para giderken, ek masraflarım da oldu. Aracı ya satarak ya da çalıntı ihbarıyla üzerimden düşürebilecektim. Ama benim çalınan araç yok. Bana satılan araç çalıntı.” diye konuştu.

“İcra memurlarının hiçbir suçu yok”

2 yıldır hukuki süreç yürüttüğünü dile getiren Vedat Oğuz, “ Yerel mahkeme beni haklı buldu, dava lehime sonuçlandı. Karşı tarafla ikimiz istinafa başvurduk. Zıt bir karar beklemiyordum. Devlete güvenerek aldığım bir araç evraklarım ortada. İstinaftan gelen yazı beni, şok etti, yerel mahkemenin zıttı bir karar verdi Yargıtay yolunu da kapattı. Beni suçlu buldu. İcra memurlarının hiçbir suçu yok. Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaya hazırlıyorum.Karşı tarafın avukatlık ve dosya masraflarını da ben ödeyeceğim.” ifadelerime yer verdi.

“Maddi ve manevi yıprandım”

4 bin 200 liralık arabanın bedelinin kendisine 15 bin liralık masrafı olduğunu ve hala sonuca ulaşamadığını kaydeden Vedat Oğuz,“ Hiçbir araştırmadan araç satışa konulmuş. Bizi mağdur etti. Lüks bir araç almadık, altı üstü ucuz bir araç.Arabalara baya bir soğudum, şuan bisiklet kullanıyorum Araç almayı şuan düşünmüyorum. Ufak bir aracım olsun derken bile yaşananlar beni maddi ve manevi yıprattı. Haklı olduğum davada haksız oldum. Hukuki süreçte sonuna kadar gideceğim.”dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al