Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

İdyros Antik Kenti kazıları başladı

İdyros Antik Kenti kazıları başladı
03 Ağustos 2017 - 14:06
banner

Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan İdyros Antik Kenti’nde kazılar başladı.

Kemer ilçesinde Kemer Koyu, Ayışığı Parkı ile Balıkçı Barınağı arasında yer alan İdyros Antik Kenti’nde 21 kişiden oluşan ekip ile kazı çalışmaları başladı. Geçtiğimiz nisan ayında Kemer’e bir ziyaret gerçekleştiren Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun, İdyros Antik Kenti ziyaretinde verdiği müjde sonrasında başlayan kazıların ilk etabı yıl sonuna kadar sürecek. İdyros Antik Kenti arkeolojik kazı çalışmaları Antalya Müzesi Başkanlığı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle yürütülüyor. Kazıda, bilimsel danışmanlığı Yrd. Dç. Dr. Murat Karademir ve alan koordinatörlüğünü ise Yrd. Dç. Dr. Hakan Öniz yapıyor.

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Özgür Kurga, kazılara destek verdiklerini söyledi. Kurga, “İdyros Antik Kenti’nin kazısının yıllardır başlaması için uğraş verdik. Antik Kentin gün yüzüne çıkması bir hayaldi. Bu hayalin gerçekleşecek olması bizleri çok heyecanlandırıyor. Kazılar sonrasında Kemer merkezinde bir Antik Kent gün yüzüne çıkacak. Böylece otellerde konaklayan turistlerin Kemer’e gelmesi için bir sebep olacak ve bu vesile ile esnafımızda fayda sağlayacak” dedi.

İdyros, denizci bir kent olma özelliği taşıyor

İdyros Antik Kenti, Likya bölgesi sınırları içerisinde kalan konumu itibari ile denizci bir kent olma özelliği taşıyor. İdyros’un bulunduğu alan, denize çok yakın olması sebebiyle Akdeniz ticareti yapan gemicilerin, uğrak noktası olduğu düşünülen bir kent. Kent ile ilgili günümüze kadar yapılmış yayınlar araştırıldığında kent tarihi hakkında sınırlı bilgiler elde edilirken, bu bilgiler ışığında, kentin genel yapısına bakıldığında bölgede 1976-77 yıllarında çok kısa süreli bir arkeolojik kazı çalışması gerçekleştirildiği ve günümüze kadar bölgede o tarihten bu yana arkeolojik kazı faaliyeti olmadığı görülüyor.

Kilise, İdyros’un simge yapılarından

Araştırmalar ışığında, kentin ilk iskanının Helenistik döneme kadar gittiği, devamında Roma ve Bizans olarak yerleşimin devam ettiği görülüyor. Kentin bilinen en dikkat çekici yapısı, Bizans Dönemine tarihlendirilen mozaikli kilise yapısı oluyor. Arkeolojik kazı çalışmaları 2017 yılından itibaren mozaikli kilise ve çevresindeki yapı kalıntıları etrafında gerçekleştirilecek ve Antik Kent İdyros, yapılan kazılar eşliğinde bilim dünyası ile turizmin hizmetine kazandırılacak.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologCaner Erdenizbursa avukatantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

Caner Erdenizbursa avukatonline psikologMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comLeke kremitakipçi hilesi kazanTakipcintr.co