Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

İran’ın Akdeniz planı

İran ve Esed rejimi, terör örgütü PYD/PKK ile Afrin’den Akdeniz’e inecek bir ‘terör koridoru’ üzerinde anlaştı.

İran’ın Akdeniz planı
12 Haziran 2017 - 8:12

ABD destekli yıldırı örgütü PKK/PYD, İran’ın ve Esed’in yardımıyla Afrin’den Akdeniz’e damla planı yapıyor. Esed’in komutanlarından General Suheyl Haydar ve İran’ın yurtdışı operasyonlarından mesul ‘kasap’ Kasım Süleymani, Afrin güneyindeki Nubbul’de ortak derinti yaptı. Toplantıya PKK/PYD’lilerle baş başa ‘Acilciler’ namına tanıdık Mukaveme Suri’ isminde yıldırı örgütünün temsilcileri de katıldı. Gizli görüşmede PYD’nin Afrin’den Akdeniz’e kavuşması düşüncesince 150 kilometrelik zikzaklı güzergahta elbette ilerlemesi gerektiği ele alınırken, Kasım Süleymani ve Esed temsilcileri Türkiye’nin cenup sınırı süresince yıldırı örgütüne gelişigüzel muhtelif desteği verebileceklerini anlattı. Yapılan görüşmelerde Suriye PKK’sı Akdeniz istikametinde ilerlerken, örgüte esmer desteği haricinde Esed ordusuna ilişkin iklim birliklerinin de dayanak noktası vermesi kararlaştırıldı.

‘SINIRDA MUHALİF İSTEMİYORUZ’

Esed ve İranlı yetkililer, Akdeniz’e ferahlamak düşüncesince muhaliflerin elindeki İdlib’e saldırmaya hazırlanmakta olan PKK/PYD’nin, denize erişme planını ‘en geç 9 ay içinde’ gerçekleştirebileceğini düşünüyor. Plana gereğince Akdeniz koridoru Afrin’den başlayarak şu istikamette ilerleyecek: Dar et Izze, Atme, Sarmada, Bab el Hava, Harim, Salkin, Derkuş, Yakubiye, Cenudi, Hırbit el Cuz, Cisr eş Şugur, Aynel Beyda, Cebel Ekrad, Han el Cuz, Türkmen Dağı ve Kesep. Görüşmede Türkiye sınırının tamamının diyet ve PYD kontrolüne geçmesi ve sonra işbirliğinin bitmeme etmesi de konuşuldu. Öte taraftan Yarubiye Sınır Kapısı’ndan Kesep-Akdeniz’e uzanan 911 kilometrelik ayrıca karşı öge kalmaması ve Türkiye’nin Suriye ile hepsi bağlarının koparılması gerektiği vurgulandı.

MÜLTECİ KAMPINI VURDULAR

Mayıs kocaoğlan içinde gerçekleşen derinti sonrası PYD çeşidinden gün batısı anlamında 5 hücum gerçekleştirildi. Teröristlerin ciddi zayiat verdiği saldırılar muhaliflerce püskürtüldü. PYD militanlarının Der Ballut, Cenderes ve Kala Saman bölgelerinden Atme yönüne düzenlemiş olduğu levent boylu menzilli tabanca ve havan hepsi saldırılarında sığınmacı kampları da yaralanan hedefler ortada yeraldı. Son 20 günde PYD saldırılarında 7 çırçıplak yaşamını kaybetti.

DİKKAT DAĞITMA GİRİŞİMİ

Afrin’de konuşlu yıldırı örgütünün küsurat saldırıları karşısında Türk Silahlı Kuvvetleri sınırın Türkiye tarafında asayiş önlemlerini artırdı. Bölgeye asker, tabanca ve zırhlı takviyesi oluşturan TSK, Suriye PKK’sı cephesinde yaşanmış olan gelişigüzel hareketliliği yakından izliyor. PKK’nın Hatay-Amanos dalında askeri birliklere çevrilmiş saldırıları Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de yoğunlaşan dikkatini bozma girişimi namına yorumlanıyor.

ESED’DEN TAKVİYE BİRLİK

Bu arada diyete ilişkin askerler ve Kasım Süleymani komutasındaki 800 şahsiyet kuvvetlendirme birlik, PKK/PYD’ye sahasına irsal edildi. Rejim-İran ittifakı tarafından, 15 Tank, 9 zırhlı hamal ve aşırı oranda tabanca ve mühimmat de Suriye PKK’sına doğrulama edildi. Gönderilen kuvvetlerden ehemmiyetli bölümü Der Ballut’a irsal edilirken ortak bölümü da Tieb’de mevzilendi.

Yeni Şafak

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al