Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

İtalya’da Tıp Okumak

İtalya’da Tıp Okumak
28 Ocak 2023 - 11:45

İtalya’da Tıp Okumak

İtalya’da Tıp Okumak, son dönemlerde Türk öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Hem ülkemize olan yakınlığı, hem de eşsiz tarihi dokusu ve köklü üniversiteleri ile İtalya’da tıp okumak oldukça caziptir. Türkiye ve İtalya’da tıp eğitimi karşılaştırıldığında, yurtdışında tıp okumanın biraz daha esnek ve kolay olduğunu söylemek mümkündür.

İtalya’da tıp eğitimi, aynı zamanda Avrupa Birliği standartlarına da uygun olduğu için almış olduğunuz diplomayı hem Avrupa ülkelerinde, hem de Türkiye’de kullanabilme avantajına sahip olabilirsiniz. Sizlerin de İtalya’da tıp okuma gibi bir fikriniz varsa fakat bu konu ile ilgili detaylı bilgiye sahip değilseniz Pavaedu firmasından destek alabilirsiniz. Böylece yurtdışı eğitim hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz ve aklınızda olan soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz.

İtalya’da Tıp Okumak İçin Şartlar

İtalya’da tıp okumak için şartlar ve tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerde aranan koşullar oldukça önemlidir. İtalya’da tıp eğitimi veren üniversitelere dikkat edildiğinde, genellikle çoğunun devlet üniversitesi olduğu dikkat çekmektedir. İtalya’da tıp okumak için şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İtalya’da tıp okumak için ana şart Türkiye’de herhangi bir okuldan 12 yıllık temel eğitim sürecinizi başarılı bir şekilde tamamlamaktır. Ya da ülkemizde üniversitenin ilk yılını tamamlamış olmanız da yeterli olabilir.
 • Türkiye’de ÖSYM tarafından düzenlenen YKS sınavında gerekli görülen baraj puanını almalısınız.
 • İtalya’da tıp okumak için tercih edeceğiniz üniversitelerin pek çoğu, İtalyanca eğitim vermektedir. Bunun için başvuruda bulunacağınız bazı üniversitelerde İtalyanca dil seviyesi şartı bulunabilir. Konsolosluğun da öngördüğü İtalyanca seviyesinin tespit şartı bulunmaktadır.
 • Eğer İtalya’da tıp okurken İngilizce dil eğitimi almak istiyorsanız, İngilizce dil seviyesi için IMAT sınavı şartı aranmaktadır. IMAT sınavında belirlenen geçerli puanı almış olmalısınız.
 • İtalya’da tıp okumak için her ne kadar TOEFL ve IELTS sınavlarına giriş şartı bulunmuyor olsa da geçerli puanın alınması sizlerin yararına olacaktır.

Öğrencilere bu konularda profesyonel olarak hizmet sağlayan pavaedu.com firması ile iletişime geçebilirsiniz.

İtalya’da Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da tıp eğitimi veren üniversiteler İtalyanca ve İngilizce eğitim veren üniversiteler olarak farklı şekilde kategorilendirilebilir. İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren en iyi üniversiteler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Milano Üniversitesi (Devlet)
 • Roma Tor Vergata Üniversitesi (Devlet)
 • Bologna Üniversitesi (Devlet)
 • Roma La Sapienza Üniversitesi (Devlet)
 • Torino Üniversitesi (Devlet)
 • Messina Üniversitesi (Devlet)
 • Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi (Devlet)
 • Siena Üniversitesi (Devlet)
 • Humanitas Üniversitesi (Özel)
 • Roma Unicamilius Üniversitesi(Özel)
 • Cattolica Üniversitesi(Özel)

İtalya’nın En İyi Tıp Fakültesi

İtalya’nın en iyi tıp fakültesi, ülkemizdeki pek çok öğrencinin ilk hedefleri arasında yer almaktadır. Ancak yine de İtalya’nın köklü ve eğitim kalitesi yüksek olan üniversiteleri arasında bir sıralama yapmak da oldukça güç olabilir. Ancak İtalya’da eğitim veren 25 üniversitenin de dünya sıralamasında en iyi 500 üniversite listesinde yer aldığını söylemek mümkündür.

İtalya’da tıp eğitimi veren en iyi ve en çok tercih edilen üniversiteleri içerisinde Milano Üniversitesi ve Roma La Sapienza Üniversitesi yer almaktadır. Bunlar dışında, Bologna Üniversitesi ve Torino Üniversitesi de yine İtalya’nın en iyi tıp eğitimi veren üniversiteleri arasında gösterilmektedir.

İtalya’da Tıp Okumak 2023

İtalya’da tıp okumak 2023 yılında da Türkiye’deki pek çok kişinin araştırdığı konulardan biridir. İtalya’da tıp okumak pek çok açıdan öğrencilere avanta ve ayrıcalık sunmaktadır.

 • İtalya’da tıp eğitimi veren üniversitelere başvurmak için, sadece liseden mezun olmanız ve YKS’den sadece baraj puanını geçerek İtalya’daki tıp fakültelerine başvuru yapabilirsiniz.
 • Avrupa ülkelerindeki yaşam ve üniversitelerin kalitesi göz önünde bulundurulduğunda, İtalya’nın çok daha avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle ekonomik açıdan İtalya’da okumak ve yaşamak öğrenciler açısından çok daha uygundur.
 • İtalya’da eğitim veren üniversiteler, diğer ülkelere göre çok daha fazla burs vermektedir. Kolaylıkla üniversiteden burs alabilir ve eğitim döneminizi daha konforlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.
 • İtalya’da tıp fakültesi eğitimini tamamlayarak, mavi diploma alma hakkında da sahip olabilirsiniz. Bu ise, sizlere mezun olduktan sonra çok daha geniş bir iş imkanı sunabilmektedir. Özellikle Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde mavi diploma ile kolaylıkla çalışabilirsiniz.
 • Eğitim dönemizin sonunda alacağınız mavi diploma ülkemizde YÖK tarafından da tanındığı için Türkiye’de de çalışabilme imkânına sahip olabilirsiniz.
 • İtalya’da İtalyanca eğitimin yanı sıra, İngilizce dersleri de göreceğiniz için iki dili de geliştirme ve ilerletme avantajına sahip olabilirsiniz.
İtalya’da Tıp Okumak Burslu

İtalya’da tıp okumak burslu öğrenciler için her daim daha avantajlıdır. İtalya’da tıp eğitimi veren üniversitelerin hemen hemen hepsi öğrencilerine burs imkânı sunmaktadır. Ayrıca alacağınız burs miktarı üniversitelere göre farklılık göstermekle birlikte, 2.000 Euro ile 5.200 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da yaşam diğer ülkelere göre daha ekonomik ve kolay olduğu için üniversitelerin verdiği burs miktarları ile bile rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Ancak burs verme konusunda bazı üniversitelerin kendi bünyelerinde belirlemiş oldukları bazı şartlar da olabilir. İhtiyaç bursu veya aile gelirine göre belirlenen burs çeşitleri ile kolaylıkla her öğrenciye burs verildiğini söylemek mümkündür.

Ancak yine de okulların kendi ücretlerine göz gezdirirken, vermiş oldukları burs miktarlarını ve şartlarını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Burs yanı sıra, öğrencilere okul ücretlerinde büyük kolaylıklar ve indirimler de yapılmaktadır. Öğrencilerin okul içerisindeki konaklama imkânlarından yararlanması, ücretsiz yemek kartı veya diğer ayrıcalıklar da üniversitelerin öğrencileri için sunduğu diğer ayrıcalıklardandır.

İtalya’da Tıp Kaç Yıl?

İtalya’da tıp kaç yıl sürüyor sorusu üniversite eğitimini yurt dışında tamamlamak isteyen öğrenciler tarafından merak edilmektedir. İtalya’da tıp eğitimi veren üniversiteler 6 yıllık bir eğitim sürecine sahiptir. Üniversitelerin ilk 3 yılı tıp eğitiminin teorik kısmını ilgilendirirken, son 3 yılının ise klinik eğitim sürecini kapsadığını söylemek mümkündür.

İtalya’da tıp okumak için gittiğiniz üniversiteden mezun olmanız durumunda ise, stajınızı tamamladıktan sonra tıp fakültesi diploması ile birlikte doktorluk unvanını da alabilirsiniz. Ayrıca diploma ve unvanınızı aldıktan sonra İtalya’da zorunlu bir görev yapma şartınız da bulunmamaktadır.

Pavaedu danışmanlık hizmetleri İtalya’da tıp okumayı kolay kılıyor.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat