SON DAKİKA

Karakoyunlu Yörüklerinden Başkan Uysal’a kepenek

MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI ÜMİT UYSAL’A SERİK KARAKOYUNLU YÖRÜKLERİ, ANAMAS YAYLASI’NDA GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ ŞÖLENDE YÖRÜK SANATININ EN İNCE ÖRNEKLERİNİN SERGİLENDİĞİ KEPENEK HEDİYE ETTİ.

Bu haber 19 Temmuz 2017 - 10:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.
fuar

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a Serik Karakoyunlu Yörükleri, Anamas Yaylası’nda gerçekleştirdikleri şölende Yörük sanatının en ince örneklerinin sergilendiği kepenek hediye etti.

Serik Karakoyunlu Yörükleri, Isparta’nın Aksu ilçesi sınırlarda Beyşehir ve Eğirdir gölleri arasında kalan ve yaklaşık 2 bin metre yükseklikte bulunan Anamas Yaylası’nda şölende biraraya geldi. Son derece renkli görüntülere sahne olan şölende Başkan Uysal’a desteklerinden dolayı Yörük sanatının en ince örneklerinin sergilendiği kepenek hediye edildi.

Keçeden yapılan, boşun ve baş dışında tüm vücudu örten, dikişsiz ve kolsuz olan kepenek işlemeleriyle dikkat çekerken Başkan Uysal, “Kepeneğin en önemli özelliği sizi her türlü mevsim şartlarına karşı, aşırı sıcaktan da soğuktan da korumasıdır. Sadece tek başına kepenek bile Yörüklüğün kadim bir kültür olduğunun göstergesidir” dedi.

fuar
antalya haber