Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Katar’dan yeni hamle!

Katar’ın, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in uyguladığı abluka kararından mağdur olanlara tazminat ödenmesi için dava açmaya hazırlandığı bildirildi.

Katar’dan yeni hamle!
12 Haziran 2017 - 7:52

Hükümete ilişkin Ulusal İnsan Hakları Komitesi Başkanı Ali bin Damir el-Merri, düzenlemiş olduğu matbuat toplantısında, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn’in ülkelerinin iklim bölgesini Katar’a kapatması ve uyguladığı ablukadan etkilenen Katar ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) devletleri vatandaşlarına ödence ödenmesini iletmek düşüncesince Uluslararası Hukuk Bürosu ile kavil yapılacağını duyurdu. 

ULUSLARARASI MAHKEMEYE BAŞVURACAK

Merri, Uluslararası Hukuk Bürosu’nun sorun açarak bu ülkelerden, millî mahkemeleri tarafından bulunan zararların giderilmesini arzu edeceğini tabir ederek bu ülkelerdeki mahkemelerin yükümlülüklerini adına getirmemesi yerinde ise arsıulusal sözleşmelerde sabık “zararın giderilmesi” prensibi çerçevesinde arsıulusal mahkemelere başvurulacağını dile getirdi.

Söz konusu kararları “toplu tecziye ve arsıulusal suç” adına nitelendiren Merri, komitenin Körfez’deki krizin peşi sıra 700 yakınma aldığını ve feci fasile sorunlarıyla karşılaşıldığını aktararak bu vaziyeti kabullenme ve susmanın kabil olmadığını söyledi. 

BİR AN ÖNCE HAREKETE GEÇİLMELİ

Merri, Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesi adına Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn’deki insanoğlu hakları kuruluşlarıyla telefonla görüşerek kuşatma zımnında Katar ve bu üç iklim vatandaşlarının sunulan kalmış olduğu ihlallerin çözülmesi düşüncesince birlikte an geçmiş harekete geçilmesini arzu ettiklerini kaydetti. 

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran’da Katar’la hepsi diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. 

KATAR’IN TEK KARA SINIRI

Ülkelerinin iklim bölgesini Katar’a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 vakit içre ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan başkaca Katar’ın biricik kişmiri haddini da kapatmıştı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al