Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

KATCAM’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Panel ve Sergi

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE “KADIN OLMAK” KONULU PANEL DÜZENLENDİ.

KATCAM’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Panel ve Sergi
09 Mart 2018 - 14:30

Akdeniz Üniversitesi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Kadın Olmak” konulu panel düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Araştırma ve Uygulama Merkezi (KATCAM) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Kadın Olmak” konulu panel, kadın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panel KATCAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. İlkay Kutlar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Kutlar, “Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. Merkez olarak bu yıl etkinliklerimizi ‘Kadın Olmak’ panelimizle başlatmak istedik. Kadınlarımız her alanda var olmasına rağmen hala kadının adı yok dediğimiz noktalar var. Kadınların eğitim, sağlık ve istihdam alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmadığını görüyoruz. Türkiye’de kadınların yüzde 9’nun okuma yazma bilmediği ve yüzde 30 civarında istihdama katılım düzeyi olduğunu söyleyebiliriz. Kamu sektöründe çalışan bireylerin yüzde 66’sı erkek yüzde 34’ü kadın, yönetime gelmede kadın çalışanların ancak yüzde 7’si yönetime gelebiliyorlar” dedi.

Eğitim, sağlık ve istihdam alanında imkan tanındığında kadınların çok güzel işler başardığını söyleyen Kutlar, “Hayatın her alanında sevgiyi, fedakarlığı, üretkenliği simgeleyen kadınların toplumun temel taşı olduğunu biliyoruz. Kadın güçlüyse aile güçlü, toplum güçlü ve ülke güçlü. Emek ve hayat mücadelesi veren tüm kadınları saygı ve sevgi ile selamlıyorum, günümüz kutlu olsun.”

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlknur Uluğ Cicim ise, ‘Geçmişten Günümüze Kadınların Kazandığı Hakları’ konulu sunumu ile kadının istihdamı, kadına yönelik şiddet, medeni kanunda kadın haklarıyla ilgili tarihten günümüze yaşanan gelişmeler hakkında önemli bilgiler aktardı. Cicim, ayrıca yasal düzenlemeler kadar uygulamanın da çok önemli olduğunu vurguladı.

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu da, ‘Kadın ve Girişimcilik’ konusuyla kadın istihdamına yönelik ve kadının daha aktif olması için devlet politikaları ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları ile projelerin arttırılmasına ve kadının daha çok desteklenmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Etkinlik kapsamında Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Elemanı Uzman Oktay Barkın’ın toplumsal cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapan “Kadın” konulu afişleri büyük ilgi gördü. Ayrıca Antalya Kadın Girişimciler Kooperatifi kadın üyelerinin el işi ürünlerini de sergilendi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al