Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Kepez’de toplu sözleşme heyacanı

KEPEZ BELEDİYESİ İLE HAK İŞ KONFEDERASYONU’NA BAĞLI HİZMET İŞ SENDİKASI ARASINDA İŞÇİLERİN ÜCRETLERİNDE VE SOSYAL HAKLARINDA ARTIŞ SAĞLAYAN TOPLU SÖZLEŞME İMZALANDI.

Kepez’de toplu sözleşme heyacanı
13 Nisan 2018 - 12:46
banner

Kepez Belediyesi ile Hak İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet İş Sendikası arasında işçilerin ücretlerinde ve sosyal haklarında artış sağlayan toplu sözleşme imzalandı.

Kepez Belediyesi ile yetkili sendika Hak İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı. 288 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı. İki yıllık dönemi kapsayan toplu iş sözleşmesi ile işçilerin yevmiyelerine 1. yılın her 6 ayında 9 TL, 2. yılın her 6 ayında ise 8,5 TL zam yapıldı. Toplu sözleşme törenine Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Hüseyin Öz, Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Talha Kandil, meclis üyeleri ve belediye çalışanları katıldı.

Tütüncü: “Kasa boştu, yüreğimizde sevgi çoktu”

Belediye meclis salonunda gerçekleştirilen imza töreninde Hakan Tütüncü, “Göreve geldiğimizde belediyenin personeline borcu olduğunu, işçisine borcu olduğunu gördük” dedi. O dönemde personel borcunun 2 milyon lira olduğuna değinen Başkan Tütüncü, “Arkadaşlarıma sordum; “Ekonomik olarak kim daha güçlü?” Tabiki ekonomik olarak belediye çok daha güçlü cevabını aldım. Borç kime yapılır? Güçsüz olanın güçlü olana borçlanması durumu söz konusudur. Burada tam tersi bir durum vardı. İlk görevi devraldığımda arkadaşlara ekonomi ile ilgili ilk talimatım geçmişe dönük borçların ödenmesi ve kendi dönemimize ait borcumuz olmayacak demiştim. Kasa boştu ama yüreğimizdeki sevgi çok büyüktü. Başaracağımıza olan inanç çok büyüktü. O inançla, o güçle kısa bir sürede geçmişe dönük bütün borçlarımızı kapattığımız gibi kendi dönemimize ait hiçbir borç yapmadan yolumuza devam ettik” dedi.

“Personeline karşı cömert bir belediye olduk”

Her sözleşme dönemlerinde de elinden geleni işçisine, memuruna ve çalışanına veren cömert bir belediye olduklarının altını çizen Başkan Tütüncü, “2009-2014 yıllarında Antalya da bir çok belediye bayram öncesi işçilerine maaş ödeyemedi. 5 ay, 6 ay geriden ödeme yapan belediyeler vardı. Biz bırakın bir gün geç kalmayı ödemelerimizi, çoğu zaman gününden önce çalışanımızın alacaklarını bankaya yatırdık. Bizim inancımız alnının teri kurumadan çalışanın hakkını vermeyi emrediyor. Çalışanına karşıda cömert olmayı emrediyor. Biz bunu hukukumuzun merkezine yerleştirdik. Hem memurlarımız için, hem de işçi kardeşlerimizin, hem de taşeronda ve diğer statüde çalışan kardeşlerimiz için merkeze aldığımız düşünce bu idi. Bir cömert davranacağız, ikincisi ise asla çalışanlarımıza alacaklarını alnının teri kuramadan ödeyeceğiz. 5. Sözleşme dönemimizin başına geldiğimiz zaman bu performansı zirveye taşıyan bir belediye idaresi olduk” dedi.

“Taşeron artık kadrolu işçi oldu”

Banka promosyonlar ile ilgili aynı başarının taşeron çalışanlara da uygulandığını belirten Tütüncü, “2017 yılı itibari ile taşeronlarımıza da uyguladık. Bildiğiniz gibi taşeronlukta artık kalkmış oldu. Hepsi belediyenin işçisi, hepsi kadrolu işçi haline geldi. Biz taşeronu 2016 yılında belediyeden çıkarmıştık, belediyemizin şirketini kurarak. Taşeron şirketini belediye şirketi haline getirmiştik. Taşerona yine banka promosyonu, bayram ikramiyesi veren Türkiye’de ilk ve tek belediye olduk. Çünkü artık taşeronluk kalktı. Geçen bayramlarda verdiğimiz ikramiyeler büyük mutluluk vesilesi oldu. Bütün bunlar bizlerin daha da kenetlenmemize vesile oldu. Bundan dolayı büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyuyorum. Biz kamu kaynaklarını kullanıyoruz. Size aktardığımız bu zamlar, maaşlar kamunun paralarıdır. Sınırsız bir sorumluluk anlayışı içerisinde hemşehrilerimize hizmet üretmek. Yaptıklarımızla yetinirsek eğer, başarılarımızın üzerine yeni şeyler ekleyemeyiz. Ferhat gibi dağları delmeye ve şehre demir dağları delerek, azimle su getirmeye devam edeceğiz. Sözleşme döneminin hepinize hayırlı olmasını diliyorum. Maaşlarınızı güle güle harcayın.”

Arslan: “Hakan Başkan bizi şaşırttı”

Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan da, “Hakan başkan göreve geldikten sonra kamuoyunu ve bizleri şaşırttı. Çok kısa bir sürede alacaklarımızı kapattı. Aidatlarımız ve işçi alacaklarımız zamanında ödendi. Buradaki farkındalığı oluşturduğu için Hakan Başkana teşekkür ediyoruz. İçerdeki ödemelerimiz ne zaman ödenecek diye hiç düşünmedik” dedi. Türkiye üzerine oynanan oyunlar olduğuna da değinen Arslan, “Türkiye ekonomik yönde kıskaca alınıyor. Kriz senaryoları çiziliyor. Bu oyunlar oynanırken biz yolumuza devam ediyoruz. Türkiye uçuruma gidiyor senaryoları çizilirken bu oyunları boşa çıkaracak birliktelik ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

“Taşeron da tarihi gelişme oldu”

Çalışma hayatının en büyük reformunun da bu hükümet tarafından hayata geçirildiğine değinen Arslan, “Kamuda toplam kadrolu işçi sayımız yaklaşık 170 bin kişi. Taşeron düzenlemesi ile bunun 5 katı kamu işçisi oldu. Bu süreçte kamuda sürekli sabote edilmeye çalışıldı. Türkiye’de 1 milyona yakın taşeron kadroya geçti. Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Taşeronda tarihi bir gelişme oldu. Türkiye yeni bir döneme adım attı. Taşeron sisteminin ortadan kaldırılmış olması daha kaliteli ve daha verimli işlerin ortaya çıkmasını sağlayacak. Kavga etmeden çatışmadan belediyemizle huzursuzluk olmadan toplu sözleşmeyi bitirebilmenin mutluğunu yaşıyoruz.”

İşçinin kazanımları

2 yılı kapsayan toplu sözleşme ile 288 işçinin yevmiyelerine 1. yılın her 6 ayında 9 TL, 2. yılın her 6 ayında 8,5 TL zammı yapıldı. Çalışanlar, her kıdem yılı için ücretlerine 30 kuruş ilave zam da aldı. Arazide çalışan işçilerin yevmiyelerine ilk yıl 7 TL, 2. yıl ise 8 TL ek ödeme verildi. Her ay verilen sosyal yardım parası da 774 TL’den 1. yılda 860 TL’ye, 2 yıl da ise 925 TL’ye çıkarıldı. İşçilere, ilk yıl 350 TL ile 400 TL, 2. yıl 400 TL ile 450 TL yazlık ve kışlık giysi yardımı da yapılacak. İşçilerin sorumluluk ücreti de 17 TL’ye çıkarıldı. Bu rakam üniversite mezunları için 25 TL oldu. Çocuğu okuyan işçilere, 1 yıl 250 TL, 2 yıl, 300 TL kırtasiye yardımı, çocuğu üniversiteye giden işçilere ise 1. yıl 500 TL, 2. yıl ise 600 TL yardım verilecek.

Konuşmaların ardından imza törenine geçildi. Törene katılan belediye personelinin alkışları ile sözleşme karşılıklı olarak imzalandı. Tören Arslan’ın başkan Tütüncü’ye ‘Teşekkür’ plaketi vermesi ile sona erdi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline PsikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co