Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Konyaaltı’nda Kuru Fasulye Şenliği

KONYAALTI BELEDİYE BAŞKANI MUHİTTİN BÖCEK, ÇANDIR FASULYESİ ŞENLİĞİNE KATILAN VATANDAŞLARA KURU FASULYE İKRAM ETTİ.

Konyaaltı’nda Kuru Fasulye Şenliği
25 Kasım 2018 - 16:24

Antalya’nın Konyaaltı Belediyesi bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Çandır Fasulyesi Şenliği’nde 4 bin kişiye kuru fasulye dağıttı.

Konyaaltı Belediyesi, Yarbaşçandır Mahallesi’nde üretilen Çandır Fasulyesi’nin tanıtımı için düzenlediği Çandır Fasulyesi Şenliği’nin 2’ncisini Kent Meydanında gerçekleştirdi. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, şenlikte vatandaşlara kuru fasulye ikram etti. Kazanlarda pişirilen kuru fasulye için uzun kuyruklar oluştu. Yaklaşık 4 bin kişilik hazırlanan kuru fasulye yemeği kısa sürede tüketildi.

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kırsal kalkınma projesi kapsamında bölgenin önemli tarımsal markalarından birisi olan Çandır fasulyesini tanıtmak için şenlik düzenlediklerini söyledi.

Böcek, 900 metre rakımda yetişen Çandır fasulyesinin, bölgenin coğrafi yapısı dolayısıyla benzersiz bir lezzete sahip olduğunu kaydetti. Çandır fasulyesinin üretimini teşvik etmek ve çiftçileri desteklemek için 5 bin metrekarelik alanda fasulye üretimine başladıklarını bildiren Böcek, elde edilen tohumları üreticilere dağıttıklarını ifade etti.

Çandır Fasulyesi’nin patentini almak için Çandır haricinde 3 yerde ekim yapmak gerektiğini belirten Böcek, “Merkezde, Çandır’da ve Korkuteli’nde üretimlerimiz tamamlandı. Çandır Fasulyesi’nin patentini alacağız en yakın zamanda. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Gıda Mühendisliği ile işbirliği içindeyiz. Çabalarımız sonuç vermek üzere” dedi.

Şenlik, yöresel sanatçıların verdiği konserle ve köylülerin stantlarda Çandır Fasulyesi dağıtımıyla devam etti.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al