Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Kumlama Nasıl Yapılır?

Kumlama Nasıl Yapılır?
28 Mayıs 2020 - 14:03
banner

Kumlama Nasıl Yapılır?

Kumlama işlemi, metalin ilerleyen zaman içerisinde paslanması ve farklı etkileşimlere uğramasına sebep olacak durumlar nedeni ile üzerinde oluşan yağ,kir ve pasın kaldırılarak boyama işlemi yapılması ve metalin tekrar kullanılır hale getirilmesi işlemidir. 

Bu işlemin genel amacı, metalin kullanım ömrünü uzatmak olmakla birlikte, kullanım süresinde artış sağlamaktır. Kumlama işlemi, özel olarak imal edilmiş çeşitli aşındırıcı maddelerle yapılmaktadır.Kumlama işlemi genel olarak metal yüzeyinde görünen ya da metalin iç kısmına yerleşmiş olan pas ve korozyonu yok etmekle birlikte, metalin özünü ortaya çıkarır ve kaybetmiş olduğu işlevselliği de geri getirmektedir.

Kumlama işlemi bitmiş olan herhangi bir metal, pas ve korozyona karşı oldukça korumasız olabilmektedir. Metalin kumlama işleminden sonra nemli bir ortama bırakılması demek, birkaç saat içinde renk değişimi olması ve oksidasyona maruz kalacak olması demek olduğundan dolayı, bu noktaya dikkat edilmelidir. Bu durum genellikle kendini renk değişimi ile göstermektedir. Bu sebepten dolayı kumlanmış olan metal en kısa sürede korumaya alınmalıdır ve boyanarak metalin hava ile temas etmesi, işlemin etkili bir sonuç verebilmesi adına kesilmelidir. 

Kumlama işlemi için tercih edilen ve bilinen en etkili yöntem zinc boyamadır. Boyamanın düzgün yapılmış olması, işlemin kendisinden daha önemlidir. Düzgün yapılmamış bir boyama sonucu herhangi bir kısmından hava alan metal genel olarak yeniden paslanma eğilimindedir. Bu durum, küçük bir noktada başlayan aşınma ve paslanma durumunun yeniden tüm metale yayılmasına neden olmaktadır. 

Bu tarz durumlara önlem oluşturması amacı ile, boyamanın profesyonel bir ekip tarafından ve kesiklikle oldukça dikkatli yapılması gerekmektedir. Dikkatli yapılmadığı ve yeniden paslanmanın meydana geldiği durumlarda, işlem bir işe yaramadığı gibi, metal de kullanılabilirlik özelliğini tamamen kaybedecektir. Bu tarz bir durumun yaşanmaması amacı ile boyama işleminin oldukça dikkatli yapılması gerekmektedir. 

Kumlama işlemi, yüksek hava basıncı yardımı ile, işlem sırasında kullanılacak olan kumun, metal yüzeyine çarptırılması işlemi olarak nitelendirilmektedir. Genel olarak metalin boyanma işlemine hazırlanması olarak da tariflenebilmektedir. 

Boyama işlemine hazırlanabilmesi için metalin milimetrik düzeyde kumlanması gerekmektedir. Bu sayede yüzeyde bulunan kir ve pas gibi, metalin işlevselliğine zarar veren materyaller yok edilerek metal yeniden kullanıma hazır hale getirilmektedir. 

Metaller dışında camlar, aynalar ve daha farklı materyaller de kumlanabilmektedir. Bu tarz kumlama işlemleri için metal kumlama aletlerinden daha farklı malzemeler kullanılmaktadır. Kumlaması yapılması söz konusu olan hemen hemen her nesne için farklı bir yöntem ve farklı bir kumlama makinası kullanılmaktadır. Bu makineler, kumlanacak olan materyale ve materyalin cinsine göre seçilmekle birlikte, doğru makine seçimi oldukça önemlidir. 

Cam Kumlama Nasıl Yapılır?

Kumlama işlemi cam için yapılacaksa, genellikle cama matlık vermek amacı ile yapılmaktadır. 

Camın kumlanması sayesinde, metal üzerinde uygulanan aynı işlem cam yüzeyine uygulanmaktadır ve bu sayede cam yüzeyinde şekiller ve desenler oluşturulabilmektedir. Bu işlemde genellikle amaç, cama mat bir görünüm verilmesidir. 

Standart camlar, bombeli camlar ve cam eşyalar, kumlama işlemi ile şekil alabilmektedirler. Cam kumlama makinaları, hemen her işlem için özel olarak dikkatlice kullanılmalı ve kumlamanın düzgün olabilmesi için titizlik ile çalışılmalıdır.

Kumlama işlemi konusunda, camın türüne dikkat edilmeli ve makinalar buna göre seçilmelidir. Standart camlar genellikle düz kumlama makinası ile işlenmekte iken, bombeli camlar yatay kumlama makinası ile işlenmektedir. Cam eşyalar için ise kumlama işlemi genellikle yalnızca eşyanın girebileceği bir boyuta sahip olan kumlama kabinleri içerisinde yapılmaktadır. 

Cam kumlama işlemi, genellikle kumlanması söz konusu olan cam materyalin tipine ya da cinsine göre yapılan bir işlem olmakla birlikte, her materyal için farklı araç ve makinalar kullanılmaktadır. Şekil verme işlemleri ya da logo işlenmesi durumlarında, genellikle camın işlenecek yüzeyi açıkta kalacak şekilde diğer her yerinin kapatılması söz konusudur. Düzgün bir işleme yapılabilmesi için öncelikli olarak camın işlenecek kısmından geri kalan her yerinin düzgünce kapatılmış olması gerekmektedir. 

Kumlama işlemi dikkat gerektiren bir işlem olmakla birlikte, cam metale göre daha narin bir yapıda olduğundan, cam kumlama konusunda daha dikkatli olunması gerekmektedir. Yapılacak hatalar, işlenen materyalin bozulmasına neden olmakla birlikte, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 

Cam kumlama işlemi sırasında, düz ya da standart camlar için tercih edilen kumlama işlemi genellikle süsleme, logo ya da isim yazımı üzerinedir. Bununla birlikte, kumlama işleminin yapılacağı kısım hariç her yer kapatılmaktadır. Açıkta kalan kısım ise camın yapısına uygun bir makine yardımı ile işlenmektedir. 

İşlenen standart camlara bu işlemin uygulanması sırasında genellikle dik kumlama makinaları tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra, bombeli camlar söz konusu olduğunda bu makine yatay kumlama makinası ile değiştirilmektedir. 

Yatay kumlama makinaları, bombeli camların rahat bir şekilde işlenmesine olanak sağlamaktadır. Dışa doğru çıkıntı veren bombeli camlar, kendilerine uygun olan yatay makine ile kolaylıkla kumlanmaktadırlar. Bazı durumlarda yalnızca alt ya da üst taraflarında belirli boşluk bırakılırken, bazı durumlarda bombeli camların tamamı kumlanmaktadır. 

Kumlama genellikle basınçlı hava yardımı ile geniş bir alana kum püskürtülmesi işlemi olarak tanımlandığından dolayı, küçük cam materyallerin kumlanması konusundan ise genellikle kabinler tercih edilmektedir. 

Kabinler yardımı ile, bardak, sürahi ve buna benzer pek çok cam eşyanın kumlanması yapılabilmektedir. Kumların geniş bir alana yayılarak materyale verilecek olan desenin görüntüsünün bozulmaması için, küçük materyaller konusunda genellikle kabin kullanmak gerekmektedir. Bu kabinler içerisinde ise kumlama işlemi el ile yapılmaktadır. 

Yanı sıra, cam eşyalar kumlanırken yine yalnızca kumlamanın yapılacağı alan açıkta bırakılmaktadır. Cam eşyaların kumlanabilmeleri için kullanılan kabinler genellikle tezgâh üzeri tasarıma sahip olduğundan dolayı, küçük cam bibloların dahi kumlanması işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Cam eşyalar, düz camlara ya da bombeli amlara göre daha narin ve daha özenli bir işlem süreci istediklerinden dolayı, işlem süreleri de buna bağlı olarak uzun olmaktadır. Bununla birlikte, işlem süresinin uzaması, eşyanın profesyonel şekilde kumlanması demek olmaktadır. 

Dikkatli kumlanmış bombeli camlar genellikle pastane vitrinlerinde ya da camlı dolapların dış yüzeylerinde kullanılmaktayken, kumlanan standart camlar genellikle ofislerde ya da iş yerlerinde tercih edilmektedir. Bombeli camlar aynı zamanda buzdolabı gibi beyaz eşyaların içerisinde de kullanılmaktadır. 

Kumlama işlemi sonrası, cam eşyalar ise genellikle kristal bardak olarak piyasada görülmektedir. Yanı sıra, üzerinde desenler olan hemen her cam eşya, biblo, mutfak malzemesi ya da benzeri ürünler, kumlama işleminden geçmiş olmaktadır. 

Camlar için uygulanan kumlama işleminde süreç, camın boyutu küçüldükçe gösterilen özenin artmasının gerektiği bir süreç olarak işlemektedir. Ne kadar küçük bir materyal ve ne kadar küçük bir alan kumlanacaksa, kumlama işlemlerini gerçekleştirecek olan ekibin o kadar dikkatli çalışması gerekmektedir zira, cam kumlama işlemlerinde metal yüzeylerde olduğu gibi boyama işlemi de yapılmadığından dolayı, yapılacak en ufak bir hata hemen fark edilebilmektedir.

Bu tarz istenmeyen durumların önüne geçilebilmesi için işlem sürecinde titizlikle çalışılmalı ve dikkatli olunmalıdır. Özellikle cam eşyaların kumlanması konusunda, işlemi yapacak kişilerin dikkatli olması gerekmektedir çünkü kumlama işlemi bir çeşit aşındırma işlemi olduğundan dolayı, el ile kumlanan alanın, işlem sırasında temas etmesi durumlarında istenmeyen kazalar ortaya çıkabilmektedir. Bu tarz durumların önüne geçilebilmesi için ise gerekli olan koruyucu ekipmanların mutlaka kullanılması gerekmektedir. 

Ayna Kumlama Nasıl Yapılır?

Kumlama işlemi, aynalar için yapılmak istendiğinde de genellikle cam kumlama ile benzer bir süreç işlenmektedir.

Ayna kumlamanın birden fazla yolu olmakla birlikte, hızlı çözüm isteyenler için ayna kumlama kremleri en iyi sonucu vermektedir. Bunun yanı sıra lazer gibi alternatif yöntemlerde bulunmaktadır. 

Kumlama işlemi ayna üzerinde iki yöntem ile yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden ilki, aynaların arka yüzeyinde bulunan sır tabakasının kazınması sonucunda cam yüzeyin ortaya çıkarılması olmakla birlikte, diğer yöntemde ise aynanın cam yüzeyi kazınarak, üzerine şekil işlenmesidir. Ayrıca, ayna kumlanması işlemlerinin en iyi örnekleri genellikle duşa kabin camlarında ya da buzlu cam denilen materyaller üzerinde görülmektedir. 

Aynalar için kumlama işlemi genellikle desen çalışılması üzerinedir. Tercihe göre, aynanın sırlı yüzeyi ya da cam yüzeyi, istenilen desene göre aşındırma işleminden geçer ve kumlama işlemi bu sayede yapılmış olur. Aynalar söz konusu olduğunda, kumlama işlemlerinde yaratıcı desenler sıklıkla görülmektedir. 

Kumlama işlemi için aynanın hangi yüzeyinin tercih edileceği ise, tamamen aynaya ve seçilen desene bağlıdır. Mat bir zemin üzerinde parlak bir desen tasarımı yapılmış ise genellikle aynaların sırlı tarafları, kumlama makinası tarafından aşındırılmakla birlikte kumlama işlemine tabi tutulmaktadır. 

Bununla birlikte, ayna için tasarlanmış olan desen parlak zemin üzerine mat bir desen ise, kumlama ve aşındırma işlemi için aynanın parlak yüzeyi tercih edilmektedir. Aynaların kumlanması konusunda, genellikle bu işlem kumlama adı altında değil buzlu cam adı altında geçmektedir. Buzlu cam, aynanın ya da camın parlak yüzeyinin kazınması ile mat bir görünüm oluşturulmasına verilen isimdir. 

Kumlama işlemi, bazı durumlarda camların ayna görüntüsüne kavuşmaları için yapılmakla birlikte, herhangi bir materyal üzerinde desenli ayna kullanımı yapılacağı durumlarda da kumlama işlemleri yapılmaktadır. Kumlama işlemlerinden geçmiş ve desen verilmiş aynalar genellikle dekorasyon amacı ile kullanılmaktadır. Bu aynalar, hemen hemen her şekilde ve desende kumlanabildiğinden dolayı, çok sık tercih edilmektedirler. 

Aynaların sır yüzeyinin bu kumlama işlemi için kullanılması durumu, desen oluşturulması konusunda işlemi uygulayacak kişiler açısından daha büyük kolaylık sağlamakla birlikte, yapılan desen çok daha güzel görünmektedir. Buzlu cam yapımı işlemlerinde ise, desenden ziyade, cam ya da ayna üzerindeki belirli alanda kazınma işlemi uygulanmasına bağlı olarak bir buğu ya da bulanıklık görüntüsü oluşturulması gerekmektedir. 

Bu buğu ya da bulanıklık görüntüsü, özellikle duşa kabin sektöründe tercih edilmekle birlikte, iç gösterme özelliği bu işlem tamamen kaybedilen camlar ya da aynalar genellikle iç mekân ve dış kapı camlarında tercih edilmektedir. Tercih edilmelerinin en büyük nedeni ise, içeriyi hiçbir şekilde net olarak göstermemesidir. İçeriden bakan kişi dışarıyı göremezken, dışarıdan bakan kişide camın ya da aynanın diğer tarafını yani içeriyi görememektedir. 

Ayna kumlama için hemen hemen her ayna çeşidi kullanılabilmektedir. Ayna seçiminde etkili olan en bilindik faktör ise, mimari yapı olmaktadır. Mimari yapıya uygun olarak seçilen aynalarda genellikle her tarz desen çalışması yapılabilmektedir. 

Desen çalışmaları apartman gibi mekanlar için yapılan aynaların genel kullanım alanları ise çoğu zaman apartman dış kapıları ya da asansörler olmaktadır. Bununla birlikte, asansörlerde çoğu zaman düz aynalar da tercih edilmektedir. 

Aynalara kumlama ile yapılabilecek olan desenlerde sınırlama bulunmamakla birlikte, desen çalışması aynın parlak tarafında yapılacaksa, genellikle işlemin yapılması için lazer yöntemi uygulanmaktadır. 

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline PsikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co