Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Masterbatch nedir, ne için kullanılır

Masterbatch nedir, ne için kullanılır
23 Kasım 2020 - 17:03
banner

Masterbatch nedir, ne için kullanılır

Masterbatch (MB), plastikleri renklendirmek (renkli masterbatch) veya plastiklere başka özellikler kazandırmak (katkı masterbatch) için kullanılan plastik için katı bir katkı maddesidir. Sıvı dozaj formuna sıvı renk denir.

Plastik renkle başlamaz. Yapmak istediğiniz renk, istenen rengi elde etmek için katkı maddeleri veya pigmentler gerektirir. Masterbatch katkı maddesidir. Siyah, Beyaz ve renklerde gelir. Bu farklı renk katkı maddeleri, istenen rengi oluşturmak için birleştirilir. Marval, ürününüzün ihtiyaç duyduğu raf çekiciliğini ve işlevselliği sağlayacak renkleri oluşturmak için bu katkı maddelerini birleştirebilir.

Yüzlerce ve 100’lerce beyaz ve siyah masterbatch formülümüz var. Bazıları elektriksel iletkenliğe veya UV direncine sahiptir. Bu formüller, yüksek bir pigment yüklemesi içerebilir.

Masterbatch pigmentlerin veya katkı maddelerinin bir taşıyıcı malzeme içinde yüksek konsantrasyonda optimum şekilde dağıldığı katı bir ürün (normal olarak plastik, kauçuk veya elastomer). Taşıyıcı malzeme, kalıplama sırasında harmanlanacağı ana plastik ile uyumludur, böylece nihai plastik ürün rengi veya özellikleri ana partiden alır.

Kaç Tip masterbatch vardır

Renkli Masterbatch: Plastiğe renk katmak için kullanılır. Farklı renk katkı maddelerini karıştırarak istediğiniz rengi elde edersiniz. Renkleri karıştırarak, ürününüzün öne çıkmasına yardımcı olacak özel efektler oluşturabilirsiniz.

Katkı Masterbatch: Plastiğe diğer özellikler kazandırmak için kullanılır. Bu özellikler plastiğin dokusunu içerir.

Arttırılmış Katkı Kararlılığı ve Raf Ömrü

Katkı maddesinin masterbatch içinde kapsülleşmesi, katkı maddesine de fayda sağlar. Masterbatch, katkı maddesinin depolama sırasında neme, sıcaklığa ve UV’ye maruz kalmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bu, katkı maddesinin raf ömrünü önemli ölçüde uzatabilir ve bu da bozulma nedeniyle kaybedilen malzemelerin maliyetini azaltabilir.

Plastik imalat endüstrileri, belirli özellikler eklemek amacıyla katılar veya sıvılar gibi farklı malzemeler kullanır. Bunun yanı sıra, masterbatch farklı renk türlerinin eklenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu tür özel malzemeler masterbatch olarak adlandırılır. Gerçekleştirdiği uygulamalara bağlı olarak, masterbatch, tam olarak renk veya katkı masterbatch olarak sınıflandırılabilir.

Farklı plastik ürünlere renk veya belirli özellikler katmak amacıyla plastik imalat sanayinde sıvı veya katı malzemelerin kullanılması tavsiye edilir. Plastiğe farklı özelliklerin eklenmesi amacıyla kullanılan katı veya sıvı, katkı masterbatch olarak bilinir. Plastik ürünlere ısı işlemi sırasında katkı maddeleri eklenerek eklenebilecek özelliklerden bazıları ultraviyole ışık direnci ve fosforesandır.

Alev geciktirici ve kirlenme önleyici özellikler gibi özellikler, belirli katı veya sıvılar eklenerek farklı plastik ürün türlerine etkili bir şekilde eklenebilir. Katı veya sıvı ekleyerek, anti-statik ve yağlama özellikleri, çeşitli plastik imalat endüstrilerinde etkili bir şekilde eklenebilir veya geliştirilebilir. Kaymaz özelliklerin özelliklerini geliştirmek amacıyla, plastik imalat endüstrileri farklı tipte katkı masterbatchleri kullanırlar.

Buna ek olarak, katkı masterbatch, metal ambalajlı ürünlerde kullanılan plastiklerde korozyon inhibitörlerini güçlendirmek amacıyla özelliklerini geliştirmek için kullanılır. Plastik üretim endüstrilerinden bazıları, anti-mikrobiyal özellikleri geliştirmek veya eklemek amacıyla katkı masterbatch kullanır. Buna ek olarak, katkı masterbatch’i antioksidan özellikler eklemek amacıyla da kullanılabilir. Plastik imalat endüstrisi, ekstrüzyon yardımcıları ve fosforesans eklemek amacıyla ilave masterbatch kullanır. Buna ek olarak, farklı tipteki plastik ürünlerin mukavemeti ve dokusu, farklı tipte katkı masterbatchleri kullanılarak da etkili bir şekilde artırılabilir.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologCaner Erdenizbursa avukatantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

Caner Erdenizbursa avukatonline psikologMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comLeke kremitakipçi hilesi kazanTakipcintr.co