Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Minik Özge yeni protezine kavuştu

ANTALYA’DA 3 YAŞINDAKİ KIZI ÖZGE’Yİ FİZİK TEDAVİYE GÖTÜREMEDİĞİ İÇİN EVİNDE 150 LİRAYA MAL EDEREK KURDUĞU DÜZENEKLE YÜRÜTMEYE ÇALIŞAN 39 YAŞINDAKİ ALİ İHSAN YILDIRIM’IN BU ÇABASI GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE GÜNDEME GELMİŞ VE ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, MİNİK ÖZGE VE AİLESİNİ YENİ BİR PROTEZ AYAK YAPILABİLMESİ İÇİN İSTANBUL’A GETİRMİŞTİ.3 YAŞINDAKİ ÖZGE, ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL’İN GİRİŞİMLERİ VE TALİMATIYLA YENİ PROTEZİNE KAVUŞTU.

Minik Özge yeni protezine kavuştu
13 Ağustos 2017 - 12:04
banner

Antalya’da babasının yaptığı düzenekle yürümeye çalışmasıyla gündeme gelen 3 yaşındaki Özge, İstanbul’da yeni protez bacağına kavuştu.

Antalya’da 3 yaşındaki kızı Özge’yi fizik tedaviye götüremediği için evinde 150 liraya mal ederek kurduğu düzenekle yürütmeye çalışan 39 yaşındaki Ali İhsan Yıldırım’ın bu çabası geçtiğimiz günlerde gündeme gelmiş ve Antalya Büyükşehir Belediyesi, minik Özge ve ailesini yeni bir protez ayak yapılabilmesi için İstanbul’a getirmişti.3 yaşındaki Özge, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in girişimleri ve talimatıyla yeni protezine kavuştu.

“Protez bacakla dünyada en erken koşan çocuk yapmak için çalışacağım”

Yaklaşık 20 gün süren çalışmalar sonunda Özge bugün yeni proteziyle taburcu oldu. Antalya’da kullandığı protezden daha gelişmiş özelliklere sahip proteziyle alıştırma yürüyüşleri yapan Özge tek başına yürüyüp merdivenleri de çıkabilir hale geldi. Antalya’ya döneceklerini söyleyen baba Ali İhsan Yıldırım, kızının proteze alışması için uzun bir süreç geçireceklerini kaydetti. Özge’ye yardımcı olan herkese teşekkür eden baba Yıldırım, “Zor bir süreç geçirdik. Daha çok emek vermemiz lazım ilerleyen yıllarda koşması için. Uzun bir sürecimiz var diğer çocuklara yetişebilmesi için. Mücadele edeceğiz, bir sistemimiz var. Bir bu zor süreci 3 buçuk senedir çekiyoruz” dedi.

Yıldırım ayrıca Özge’yi ‘dünyada protez bacakla en erken koşan çocuk’ yapmak için de çalışacağını sözlerine ekledi”

“İlerleyen günlerde daha net faydalanabileceği bir protez”

Özge’ye protezi yapan Protez Ortez Teknisyeni Mehmet Zeki Çulcu da protez hakkında teknik bilgiler verdi. Protezin sağlıklı bir insanın yapabildiği hareketleri yapma imkanı verdiğini belirten Çulcu, “Özge buraya geldiğinde diz ekleminde hareketi olmayan bir protez kullanıyordu. Şu anda kendisine uyguladığımız protezde 175 derece direksiyon yapabilen, kendisi geri dönebilen bir diz eklemi var. Bu protez aynı zamanda sağlıklı bireylerin yapabildiği özelliğe sahip bir protez oldu. Özge ile yaklaşık 15 gün çalıştık. Bağımsız yürüyebiliyor artık ancak komut ve eğitim konusunda sıkıntılar var yaşından dolayı. Bunları yorumlayamıyor. İlerleyen günlerde daha net faydalanabileceği bir protez” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -