Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Misinaya dolanan yavru caretta caretta denize ulaşamadı

ANTALYA’NIN ALANYA İLÇESİNDE YUMURTADAN ÇIKAN YAVRU CARETTA CARETTA , DENİZLE BULUŞAMADAN SAHİLDEKİ MİSİNALARA DOLANARAK ÖLDÜ.

Misinaya dolanan yavru caretta caretta denize ulaşamadı
20 Ağustos 2018 - 12:50

Antalya’nın Alanya ilçesinde yumurtadan çıkan yavru caretta caretta, denizle buluşamadan sahildeki misinalara dolanarak telef oldu.

Caretta carettaları yumurtlama dönemi olan Mayıs ayı sonundan itibaren Yeşilöz Sahili’nde 150 tane yumurta belirlendi. Çevreciler yumurtaların zarar görmemesi için bölgede gece gündüz nöbet tuttu ve Pamukkale Üniveritesi işbirliğinde sahilde yapılan çalışma ile bölgeye kafesler yerleştirildi. Caretta carettaların yumurtadan çıkma döneminin gelmesiyle birlikte kafesler kaldırıldı ve çevreciler her gün sabah sahilde yuvaları kontrol etmeye başladı. Yaklaşık bir aydır düzenli olarak yumurtadan çıkma süreci devam ederken, hafta sonu sahilde yapılan kontrolde çevrecileri üzen bir olay yaşandı.

Yeşilöz Sahili’nde yumurtadan çıkan yavrulardan bir tanesi denize ulaşma serüveninde başarılı olamadı. Sevimli yavru, kumsaldaki misinelere dolandı ve yürüyemedi. Yavru carettanın, misinaların boynuna dolanması sonucu boğularak öldüğü anlaşıldı. Çevreciler, denizden sürüklenerek kıyıya çıktığı tahmin edilen misina nedeniyle yavru carettanın öldüğünü belirterek, denizcilerin ve kumsalı kullanan herkesin daha dikkatli olmasını istedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr -ikinci el telefon

ikinci el telefon - takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat - nakliyat -instagram takipçi satın al