Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Otomatik Katılım Sistemi

Otomatik Katılım Sistemi
01 Şubat 2020 - 10:50
banner

Otomatik Katılım Sistemi

2017 yılında hayatımıza giren otomatik katılım, halk tarafından bilinen adıyla otomatik katılım BES, çalışanların işyerleri aracılığıyla bireysel emekliliğe dahil olmasına imkân sağlayan bir sistem. Çalışana emekli olduğunda toplu para ya da maaş ödenmesi esasına dayanan bu sistem, zorunlu sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değil, tamamlayıcısı. Otomatik katılıma dahil olacak çalışanların 45 yaşını doldurmamış olması, Sosyal Sigortalar Kurumu ya da Emekli Sandığı’na bağlı çalışıyor olması gerekiyor.  

Çalışanlara kolaylık ve avantajlar sunan ve 1 Ocak 2017’de devreye alınan otomatik katılım BES’te pek tabii işverenlerin de yerine getirmesi gereken bazı yükümlülükleri bulunuyor. 5 ve üzeri çalışanı olan özel sektör kurumlarının, çalışan sayısından bağımsız tüm kamu kurumlarının sisteme dahil olması gerekiyor. Yeni kurulan özel sektör kurumları ise çalışan sayısı 5 ve daha fazla ise en geç müteakip takvim yılının başından itibaren, 5’ten daha az ise 5’e ulaştığında aynı şekilde otomatik katılıma dahil olmalıdır. Çalışanları için uygun bireysel emeklilik şirketini seçmesi gereken işveren; sisteme dahil olma koşullarını sağlayan çalışanlarını tespit etmeli, ödenecek katkı payı ve fon tercihini belirlemelidir. Sözleşme koşullarına göre belirlenen günde ödeme tutarını emeklilik şirketine aktarmalıdır. İşveren tarafından emeklilik şirketine aktarılması gereken katkı payı, işçi alacağı niteliği taşır. İşverenler bu yükümlülükler için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından denetlenir. İşverenin yükümlülüklerine ve yürürlüğe konulan düzenlemelere uymaması halinde, her bir ihlal için 100 TL idari para cezası uygulanır.

Otomatik BES ile çalışanlar kazançları ile doğru orantılı olacak şekilde birikim yapma imkânı bulurlar. Katkı payı çalışanın prime esas kazancının ya da emeklilik keseneğine esas aylığının %3’ü olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte çalışanlar diledikleri zaman bu oranı artırarak daha fazla tasarrufta bulunabilir, bu sayede emeklilik döneminde daha fazla birikime sahip olabilirler. BES otomatik katılımda, gönüllü katılım kapsamında sunulan bireysel emeklilik planlarına kıyasla çok daha avantajlı koşullarla birikim yapılıyor. İki aylık başlangıç dönemi sonunda hesaba kaydedilen 1.000 TL devlet katkısının yanı sıra, çalışanın maaşından kesilerek ödenen her katkı payının %25’i oranında devlet katkısı da mevzuatta belirlenen koşullar dahilinde çalışanın hesabına kaydediliyor. Bunlara ilave olarak emeklilik hakkını en az 10 yıl süreli gelir sigortası ile düzenli maaş alarak kullanan çalışan toplam birikiminin %5’ini devlet katkısı olarak alabiliyor. Devlet katkıları çalışanın sistemde kaldığı sürelere bağlı olarak hak edilebiliyor. 

 

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologCaner Erdenizbursa avukatantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

Caner Erdenizbursa avukatonline psikologMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comLeke kremitakipçi hilesi kazanTakipcintr.co