Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Parafudr Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Parafudr Nedir ve Özellikleri Nelerdir?
01 Mart 2018 - 17:55

Parafudr Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Doğa olayı yıldırım sırasında, bir elektrik sisteminde fazlar üzerinde kaçınılmaz olan ani yüksek akımların toprak sayesinde kısa devre olmasına olanak sağlayan yardımcı elemana parafudr adı verilir. Kısaca parafudr, aşırı gerilimleri toprağa ileterek devreyi koruma altına alır. Çünkü gerilim bir yerden bir yere iletilemez ve iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkı gösteren elektromotor kuvvetidir. Elektrik akımı A noktasında girer B noktasından çıkar. Eğer sistemde bir problem yoksa giren ve çıkan akım kuvveti aynıdır.

İletkenin iki ucu arasında yer alan potansiyel fark sayesinde bir yönden diğerine iletilir. Bu durumda da yıldırım hadisesinde oluşan aşırı akımlar parafudr sayesinde toprağa iletilir ve bu akımların sisteme zarar vermesini engeller. Parafudr fiyatları marka ve modele göre değişmektedir.

Parafudr Özellikleri

Parafudr 3 şekilde karşımıza çıkmaktadır. Yüksek gerilim, orta gerilim ve alçak gerilim sistemleri için ayrı ayrı seçenekleri vardır. Ayrıca alçak gerilim parafudrlarında da 3 kategori vardır. Alçak gerilim parafudrlar B, C ve D sınıfı olmak üzere üçe ayrılır. Şimdi B, C ve D sınıfı parafudrları incelememiz gerekirse;

B sınıfı parafudr, binanın en dışında sayaçtan önce kullanılır. Hassasiyeti en düşük, bunun yanı sıra aşırı akım iletim kapasitesi en yüksek olanıdır.

C sınıfı parafudrlar, sayacın ardına takılır. B sınıfının parafudrun iletemediği, ani ve yüksek akımların daha hassas korumayla sisteme girişini engelleyerek ve toprağa akışını sağlar.

D sınıfı parafudrlar ise korumak istediğiniz elektronik ürünü hedef alarak B ve C sınıfı parafudrlara göre daha hassas korumalarda tercih edilir.

Parafudrlar sisteme paralel olarak bağlanır. Faz çıkışından 16 – 35 mm kadar paralel kablolar parafudrun fazlarına bağlanır. Bazu parafudrlarda ek özellik olarak sistemin ortak nötr kablosu paralel  kablo alınarak parafudrlarından nötr girişine bağlanır. Son olarak da parafudrun toprak çıkışından alınan kablo sisteminin toprak hattına bağlanarak montaj tamamlanmış olur.

Parafudr Fiyatları

Parafudrlar her alanda olduğu gibi marka ve model olarak farklılık gösterilir. Bu da fiyatlara yansır. Parafudr fiyatları konusunda net konuşmak yanlış olacaktır. Marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir. Ancak Schneider Electric’e ait kaliteli parafudrları Faz Ticaret sitesinde bulabilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat