Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Türkiye’de Karayolu Taşımacılığı

Türkiye’de Karayolu Taşımacılığı
01 Mart 2018 - 17:49

Türkiye’de Karayolu Taşımacılığı

İnsanoğlunun var oluşundan itibaren bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkan lojistik sürekli kendini yenileyerek kendini duruma adapte etmektedir. Çünkü lojistik genel anlamda başta göçebe hayat olmak üzere yerleşik hayata bile geçilmiş olsa sürekli var olmakta ve ihtiyaç duyulmaktadır.  Bu bakımdan alt kollarından karayolu taşımacılığı insanlık tarihi boyunca var olmuş ve en çok tercih edilen taşımacılık türlerinden biri olmayı başarmıştır.

Türkiye’de karayolu taşımacılığı özellikle 80’li yıllardan sonra büyük atılımlar gerçekleştirmekle beraber bu yükseliş trendi hız kaybetmeden devam ediyor. Dünyanın en uzun karayolu ağından birine sahip olan Türkiye, bu avantajını da kullanıyor. Şehir için lojistik ve ulaşımın büyük çoğunluğu karayolu üzerinden sağlanırken aynı zamanda da demiryolu ağı hem karayolu hem de denizyolu taşımacılığı için büyük destek sağlamaktadır.

Türkiye’de Karayolu Tarihi

Türkiye’de gerek karayolu gerekse demiryolu Cumhuriyet tarihine kadar pek bir gelişim sergileyememiştir. Hatta öyle ki Osmanlı’dan Cumhuriyete kalan kullanılabilir karayolu uzunluğu 4000 kilometredir. Diğer taraftan da Cumhuriyet ile birlikte sürekli gelişme içine giren Türkiye 80’li yıllara geldiğinde kullanılabilir karayolu uzunluğu 60 bin kilometreye kadar ulaşmıştır.

Ülkemizde tüm şehirlere karayolu ulaşımının bulunduğunu göz önüne almak gerekir. Nitekim karayolu uzunluğu bakımından dünyada 12. sırada yer alıyoruz. Ve ülkemizin bir ucundan diğer ucuna 24 saat gibi bir sürede varılabildiğini de hatırlatmak isteriz. Bu nedenle karayolu lojistiği ülkemiz için önemli bir konudur.

Türkiye’de Karayolu Taşımacılığı

Ülkemizde karayolu taşımacılığı oldukça aktif kullanılan bir sektördür. Öyle ki Türkiye’de şu anda 200 bine yakın ağır vasıta bulunmaktadır. Diğer taraftan taşımacılık türleri içerisinde ülkemizde karayolu taşımacılığı yüzde 89’luk bir paya sahiptir.

Tüm bunların yanı sıra da ülkemizin dış ticaret hacmine bakarsak da yıllık 350 milyar doları aştığını görmekteyiz. Hal böyle olunca lojistik çok daha büyük önem kazanıyor. Burada şunu da eklemekte fayda var. Uluslararası ticarette en çok kullanılan taşıma yöntemi denizyolu taşımacılığı diyebiliriz.

Ülkemizde karayolu taşımacılığında ön plana çıkan Borusan Lojistik sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat