Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Petek Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Petek Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler
15 Ocak 2019 - 19:25

Petek Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sürekli artan doğalgaz faturaları ve ortamın yeterince ısınmaması gibi sorunlar petek temizliği kolayca düzeltilebilir. İçeriğinde kir ve pas biriktiren kalorifer hatları ve petekler ısıtma görevlerini yerine getiremezler. Bu da ev veya iş yerinin yeterince ısınamayıp, doğalgaz faturalarının yüksek gelmesine neden oluyor. Düzenli olarak yaptıracağınız petek temizliği sayesinde doğalgaz faturalarınızı minimuma indirebilir ve kombinizin ısısından istediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.

Petek Temizliği Nedir?

Özellikle eski kalorifer hatlarına sahip binalarda, boru tesisatından geçen suların içerisinde bulunan kimyasallar kireçlenme ve paslanmalara neden olmaktadır. Peteklerde biriken bu kir, kireç ve paslanmalar kombiden gelen sıcak suyun ısıya dönüşmesini engeller. Bu nedenle kalorifer petekleri olması gerekenden çok daha az sıcaklık yayar, hatta ilerleyen dönemlerde çalışmayabilirler. Kış mevsiminde yaşanabilecek olası sorunları önlemek adına düzenli olarak petek temizliği yaptırılmalıdır.

Her peteğin birbirinden farklı derecede ısınması, peteklerin bir kısmının soğuk kalması ve altlarının ısınmaması, peteklerden ve borulardan ses gelmesi, kombinin sıcaklık derecesi yüksek olsa da evin ya da ofisin yeteri kadar ısınmaması, kombi filtresinin ve borularının kısa sürede kirlenmesi gibi sorunlar da petek temizliği yaptırılarak kısa sürede giderilebilir.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği yapacak olan kişinin öncelikle kombi peteklerinin giriş ve çıkışlarının sıcaklıklarını ölçmesi gerekmektedir. Bu nedenle kombi belli bir derecede çalıştırılır ve her bir petek giriş ve çıkışının dereceleri ölçülür. Daha sonra kombinin içerisindeki su boşaltılarak temizlenmeye hazır halde getirilmelidir. Petek temizliği cihazı kombiye bağlanır ve kombi çalıştırılır. Petek temizleme cihazının içerisinde bulunan kimyasal petek temizleyiciler kalorifer sisteminde dolaşır. Petek temizleyici kimyasal madde yayılırken, sadece tek bir peteğin vanası açılır. Bu sayede petek içerisindeki kimyasal temizleyici dolaşımı arttırılmış olur. Temizlenen peteğin vanası kapatılarak diğer kombi peteğine geçilir. Bu işlem her bir petek için tekrarlanır. Vana açıp kapatma işlemi her bir petek için tekrarlandıktan sonra bütün vanalar açılır. Ardından kombinin içerisindeki kirli su boşaltılır. Kombiyi temizleyici bir kimyasal madde enjekte edilir. Bu sayede hem kombi hem de petekler temizlenmiş olur.

Peteklerin içerisinde biriken kirler, tesisat hortumlarından birinin çıkartılması ile dışarı atılır.

Petek temizleme cihazına su doldurularak peteklere temiz su iletilir. Petekler tamamen temizlendikten sonra petek temizleme cihazı kapatılır ve sökülür. Daha sonra kombi filtreleri temizlenerek kontrolleri yapılır. Son olarak petek vanalarının ayarları yapılarak kullanıma hazır hale getirilmiş olur.

Petek Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Petek temizliğinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, petek temizleyici kimyasalın kombiye verilmesi ile birlikte her bir petek vanasının tek tek açılmalıdır. Bu işlem sayesinde her bir peteğin içerisindeki basınç arttırılarak çözünemeyen kireç ve pasın temizlenmesi sağlanır.

Petek temizliği ortalama 2-4 saat süren bir işlemdir. Kış aylarında problem yaşanmaması için petek temizliğinin özellikle bahar ve yaz aylarında yapılmasına dikkat edilmelidir.

Petek temizliği işlemi çeşitli kimyasallar kullanılarak gerçekleştirilir. Bu nedenle petek temizliği yapan kişinin tesisat ustası olması gerekmektedir. Peteklerin temizliği için kullanılan kimyasallar doğru kullanılmadığı taktirde birçok soruna neden olabilmektedir. Petek temizlemede kullanılan kimyasalların içeriği oldukça önemlidir. Bu nedenle bu karışım derişiklik oranı ve reaktiflik derecesi hesaplanarak uzmanlar tarafından hazırlanmalıdır. Aynı zamanda bu kimyasal temizleyicinin derişiklik ve seyreltiklik seviyesi de doğru ayarlanmalıdır. Ayrıca işlem sırasında koruyucu bir solüsyon da mutlaka kullanılmalıdır. Bu sayede kalorifer peteklerine herhangi bir zarar verilmeden petek temizliği gerçekleştirilir.

Petek temizliği ve kombi bakımı birbirinden farklı işlemlerdir. Petek temizliği; kombi, boru ve petek içi temizliklerini gerektirmektedir. Bu nedenle petek temizliği yapacak olan kişilerin uzman tesisatçılar olmaları gerekmektedir. Ayrıca petek temizliğinin tadilat gerektirmeyen bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Petek temizliği sırasında fayans kırma, petek sökme gibi işlemler gerçekleşmez.

Petek temizleme fiyatları petek sayısına, modeline ve ısıtma sistemine göre belirlenir. Panel petekler temizleme fiyatı en ucuz petek çeşidi olurken, en pahalı petek temizliği ise alüminyum peteklerde yapılmaktadır. Aynı zamanda petek temizliği yapacak firmanın kullandığı cihazlar ve solüsyonlar da fiyatlarda farklılık görülmesine neden olacaktır.

Petek Temizliği Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Yıllar içerisinde eskiyen boru hattı ve petekler, dışarıya istenilen ısıyı yayamaz. Bu da evin ya da işyerinin ısınamamasına neden olurken, doğalgaz faturalarını da arttırır. Düzenli olarak yaptıracağınız petek temizliği ve bakımı ile doğalgaz faturalarınızı düşürebilirsiniz. Kombi ısısını düşük derecede kullanmak evin ya da ofisin ısınmasında yeterli olacaktır. Isı düşük oranda olsa dahi kalorifer peteklerinden maksimum ısı yayılacaktır. Ayrıca temizlenmiş olan kombi, pompalama işlemini daha az yapacağından kombinin ömrünü azaltır. Petek temizliğinde kullanılan kimyasallar, kalorifer peteklerinin içerisindeki kir ve pası temizler. Böylece peteklerde oluşabilecek paslanma önlenmiş olur ve bu petekleri uzun yıllar daha kullanmaya devam edebilirsiniz. Petek temizliği işlemi sayesinde petekler ve boruların içerisindeki tıkanıklıklar açılır. Bu sayede temizlenen petekler her açıdan aynı ısıyı yayabilirler.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al