Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Prof. Dr. Timur Gürgan’dan hiç spermi olmayan erkeklere müjde

DÜNYA TÜP BEBEK DERNEĞİ BAŞKANI PROF.DR.TİMUR GÜRGAN’DAN , AZOSPERMİ SORUNU YAŞAYAN ERKEKLERE MÜJDELİ HABER GELDİ. GÜRKAN, ROUND SPERMATİD ENJEKSİYONU YANİ ROSI İLE YÜZDE 60’LIK BİR DÖLLENME ORANI ELDE EDİLEBİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.

Prof. Dr. Timur Gürgan’dan hiç spermi olmayan erkeklere müjde
07 Ekim 2017 - 15:31

Dünya Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan’dan, azospermi sorunu yaşayan erkeklere müjdeli haber geldi. Gürgan, Round Spermatid Enjeksiyonu yani ROSI ile yüzde 60’lık bir döllenme oranı elde edilebildiğini söyledi.

Antalya’da düzenlenen ’Dünya Tüp Bebek Kongresi’nde konuşan Prof. Dr. Timur Gürgan, azospermi hastalığının menide olgun sperm hücresine rastlanmaması durumu olduğunu hatırlattı. Bu hastalığın kendi içerisinde ikiye ayrıldığını kaydeden Gürgan bunları tıkanıklığa bağlı azospermi ve tıkanıklık olmayan azospermi olarak açıkladı. Prof. Dr. Gürgan, tıkanıklığa bağlı azospermi vakalarında sperm elde etme oranının yüzde 100 olduğunu, fakat asıl üzerinde uğraşılan vakaların tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi vakaları olduğunu ve bu vakalar ile ilgili önemli gelişmeler bulunduğu bilgisini paylaştı.

Dünyanın saygın bilim dergilerinden olan PNAS dergisinde yayımlanan azospermi hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmiş yeni teknikler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Timur Gürgan, ’round spermatid enjeksiyonu’ yani ROSI olarak bilinen tekniğin aslında yeni olmadığını ancak tekniğin yeni uygulanış şekli ile hem döllenme oranlarında hem de gebelik oranlarında artış gözlendiğini kaydetti.

“Sonuçlar umut vadediyor”

PNAS dergisinde yayımlanan sonuçların oldukça umut vadedici olduğunu, bu çalışmanın sonuçlarına göre toplamda 86 kadından elde edilmiş 734 yumurtanın bazı özel teknikler kullanılarak aktive olmasının sağlandığını kaydeden Prof. Dr. Gürgan “Sonuç olarak bu ’round spermlerin’ kullanılması ile yaklaşık yüzde 60’lık bir döllenme oranı elde edilmiştir. Geliştirilen embriyoların transfer edilmesiyle ise yaklaşık yüzde 20 yani 30 adet gebelik oranı elde edilmiştir. Bu gebeliklerin sonucunda ise 14 canlı, sağlıklı ve daha da önemlisi ise herhangi bir genetik rahatsızlığı olmayan bebek dünyaya gelmiştir” dedi.

Çalışmayı tasarlayan ve derginin baş yazarı olan Japonya’dan Prof. Dr. Atsushi Tanaka ile yapılan görüşmelerde bebeklerde herhangi bir gelişimsel sorun olmadığının da teyit edildiğini belirten Prof. Dr. Gürgan, Prof. Tanaka’nın bu çalışmanın başarılı olmasının yegane sebebini mikroskop altında tanınmasının son derece zor olduğu ’round spermlerin’ embriyologlar tarafından tanınabilmesine borçlu olduğunu belirttiğini aktardı.

Prof. Dr. Timur Gürgan, Türkiye’de de ROSİ uygulaması ile genetik yapısı normal ilk döllenmenin gerçekleştiğini belirterek, uygulamayı gerçekleştiren Doktor Halil Ruso’nun çalışmasını bu kongrede sunduğunu ve yıl sonuna kadar bu konuda önemli bir gelişmeyi müjdelemeyi umduklarını dile getirdi.

Hastalıkla ilgili detaylı bilgiler de veren Prof. Timur Gürgan şöyle devam etti:

“Azospermi erkekte hiç sperm hücresinin bulunamadığı bir hastalık. Başta genetik nedenler olmak üzere çeşitli sebeplerle oluşur. Son yıllarda geliştiren miro-TESE işlemleri ile bu erkeklerin bir kısmında olgu spermler bulunarak yumurtalar döllenebilmekte ve çiftler çocuk sahibi olabilmektedirler. Ancak çeşitli tekniklerle olgun spermin bulunamadığı erkeklerde çocuk sahibi olma ümidi ortadan kalkmaktadır ve çift büyük bir ümitsizliğe düşmektedir. Son yıllarda geliştirilen ve uygulama alanı belirlenmiş bir teknik bu ümidini yitirmiş erkeklere ve çiftlere umut ışığı olmuştur. TESE yöntemleriyle sperm veya az olgunlaşmış spermlerin bulunamadığı durumlarda yeni bir yaklaşım ön plana çıkmıştır ve çiftlere umut kaynağı olmuştur.”

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat