Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

SEO’nun Değerini Kanıtlamanın En İyi 5 Yolu

SEO’nun Değerini Kanıtlamanın En İyi 5 Yolu
26 Nisan 2024 - 10:38

SEO’nun Değerini Kanıtlamanın En İyi 5 Yolu

Google’ın algoritması evrim geçirdi. Yapay zeka ve makine öğrenimindeki ilerlemeler sayesinde sürekli olarak daha akıllı olmayı öğreniyor. Bugün, Google’ın 1. sayfasında üst sıralarda yer almak daha da zor. SEO’nun daha zorlu hale gelmesi ve SERP’lerin sürekli değişmesiyle birlikte, SEO’nun değerini potansiyel müşterilere, mevcut müşterilere, patronunuza veya SEO’ya yatırım yapmak isteyen herhangi birine gerçekten nasıl kanıtlayabilirsiniz?

SEO’nun Değerini Kanıtlamak

SEO’nun değerini kanıtlamak, müşterinizin veya potansiyel müşterinizin hedeflerine ve 1. sayfaya çıkmaları için nelerin etkili olacağına bağlıdır. Bu, yerel arama, uygulama mağazası optimizasyonu, içerik pazarlaması, teknik optimizasyon olabilir. Bununla birlikte, daha fazla finansman sağlamak ve müşterinizi başarılı kılmak için performans iyileştirmeleri göstermelisiniz. 

InternationalSEO.agency’nın alanında deneyimli SEO uzmanlarının aktardıkları deneyimlere göre, SEO’nun değerini kanıtlamanın en iyi yollarından bazıları şunlardır:

 • Artımlı iyileştirmeleri göstermek için bir ROI modeli kullanmak.
 • Ücretli arama yoluyla trafik elde etmenin maliyetini göstermek için ücretli arama verilerini kullanmak.
 • Performansınızı ve sonuçlarınızı raporlama yoluyla destekleyin
 • Bir test bütçesi edinin.
 • Farklı SEO stratejileri ve taktikleriyle rakiplerin kazancını gösterin.

1. ROI Modeli

ROI modeli, görünürlük, trafik ve gelirdeki artımlı kazançları göstermek için en iyi modellerden biridir.Buna yaklaşmanın yolu, bir Excel elektronik tablosu kullanmak ve tüm anahtar kelimeler veya en iyi ödül anahtar kelimeleriniz için tüm verileri toplamaktır. Bu modelde, her bir anahtar kelime için arama motoruna göre olası tıklama ve dönüşümleri kullanabilirsiniz. Sıralamayı, dönüşümü veya diğer ölçümleri iyileştirerek beklenen dönüşümlerde bir değişiklik görmek için “öngörülen” durumu görebilirsiniz. Anahtar kelime modelinin amacı, organik arama yoluyla bir alan adı için kullanılan anahtar kelimeleri toplamak ve ardından yüksek değeri belirlemektir (yani, yüksek dönüşüm potansiyeline sahip ilk 3 sayfa içinde güçlü dönüşümlere sahip anahtar kelimeler veya çarpıcı mesafede sıralanan uzun kuyruk anahtar kelimeler).

Bu anahtar kelimeler belirlendikten sonra, alan adlarının bu anahtar kelimeler için sıralamasını iyileştirmek ve daha fazla dönüşüm sağlamak amacıyla sitede içerik oluşturulmasını kolaylaştırmak için benzer kategorilere ayrılmalıdır.

Metodoloji

İdeal olarak bu veriler, organik arama verileri mevcut değilse organik raporlama/dönüşüm verilerini artırmak için ücretli arama raporlama verileri veya dönüşümle ilgili diğer bilgiler kullanılarak yapılmalıdır. Ücretli arama raporlama verilerinin kullanılması, bir anahtar kelimenin (kelimelerin) gerçek dönüşüm potansiyelini tahmin etmeye veya ölçmeye olanak tanır.

Potansiyel veri kaynakları şunları içerir:

 • Anahtar kelimeler: Site içi arama, analitik, SEMrush, DataCube, Ahrefs, Google Anahtar Kelime Aracı, Anahtar Kelime I/O.
 • Ortalama aylık aramalar: SEMrush, DataCube, Ahrefs, Google Anahtar Kelime Aracı, Keyword I/O.
 • Dönüşüm: Analitik, dönüşüm raporlama araçları, Google Ads verileri, müşteri tahminleri.
 • Alan adı arama sıralaması: Ahrefs, SEMrush.
 • SERP tıklama payı: Mevcut en iyi sektör verilerine dayanmaktadır.

Müşteriniz veya potansiyel müşteriniz sizden bu modeli kullanarak gelirde bir artış öngörmenizi istiyorsa, trafiği çarpın – yani, öngörülen tıklamalar x konuşma oranı x kapanış oranları x ortalama satış. Örneğin, Manhattan’daki bir B2B bilgisayar onarım şirketinin ortalama satışı 10.000 dolardır. Müşteri adaylarını yüzde 30 oranında kapatıyorlar ve yüzde 5’lik bir görüşme oranına sahipler. ROI modelinizde, bu şirket için ayda 500 tıklama öngörüyorsunuz. Potansiyel geliri hesaplamak için 500 (tıklama) x %5 (dönüşüm oranı) x %30 (kapatma oranı) x 10.000 $ (ortalama satış) = aylık 75.000 $ çarpımını yaparsınız.

2. Anahtar Kelimeleri Ücretli Olarak Edinme Maliyeti

SEO’nun değerini göstermenin bir başka yolu da trafiğinizi ücretli aramadan elde etmenin maliyetiyle (bu anahtar kelimeler için sıralama yapmıyorsanız) karşılaştırmak olacaktır. Bu anahtar kelimelerin peşinden organik olarak gitmeye değer olabilir çünkü onları satın almak pahalı olacaktır.

Değeri tahmin etmek için:

 • Segmentteki ücretli arama için anahtar kelime sayısını analiz edin.
 • Bu anahtar kelimelerin her yıl ne sıklıkla arandığını ekleyin.
 • Ne kadara mal olacağını görmek için modeli farklı pazar paylarına ayırmak üzere ortalama TBM’leri kullanın (örneğin, yüzde 5, yüzde 15, yüzde 30).

3. Test Bütçesi Alın

SEO’nun değerini kanıtlamanın bir başka yolu da müşterinizden küçük bir test bütçesi istemektir. Bir pilot uygulama gerçekleştirmek, küçük bir bütçeyle bile sonuç alabileceğinizi gösterebilir. SEO hemen sonuç vermez ve sonuç göstermesi zaman alır. Bu testte, organik performans üzerinde bazı küçük kazanımlar ve artan etkiler elde edebileceğinizi gösterebilirsiniz. Testi gerçekleştirmenin bir yolu, bağlantı içermeyen mevcut optimize edilmiş bir sayfaya beş yüksek kaliteli bağlantı almak olabilir. Birkaç ay sonra sıralamalardaki önceki ve sonraki sonuçları ölçtüğünüzden emin olun.

Sayfaya eklediğiniz tek şey bağlantılarsa, bağlantıların görünürlük ve umarız trafik üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösterebilirsiniz. Ayrıca içerik ve sayfa dışı tekniklerle başka testler yaparak anahtar kelimelerdeki ve diğer performans ölçütlerindeki artışları zaman içinde gösterebilirsiniz.

Sorgu Verilerini Arama

Gösterimler, tıklamalar ve sorgulardaki aylık gelişmeleri gösterebilirsiniz.

Diyelim ki müşteri veya potansiyel müşteri için bir analiz yaptınız, yapmanız gerekenler:

 • Hedeflenen sorgularla daha alakalı olması için bir sayfanın içeriğini genişletin.
 • Soruları yanıtlayarak kullanıcı amacını karşılayan daha bütünsel içerikler oluşturun.
 • Sayfayı o anda daha kullanışlı veya alakalı hale getirin.

Google Search Console verileri, söz konusu anahtar kelime/ifade etrafındaki sorguların ve gösterimlerin zaman içinde arttığını göstermek için en iyi arkadaşınız olabilir.

4. Raporlama Yoluyla Verilerinizi Yedekleme

Rakamlar yalan söylemez. Google Search Console aracılığıyla tıklama ve gösterimlerdeki gelişmeleri göstermek veri elde etmenin bir yoludur, ancak raporlamadaki gelişmeleri göstermenin başka yolları da vardır. Ahrefs, sıralamaların geçmişte ne olduğunu ve değişip değişmediğini görmek için şimdi ne olduklarını gösteren bazı iyi özellikler sunar. Gösterilecek bir diğer iyi metrik de 3 veya 6 ay öncesine kıyasla şu anda kaç anahtar kelime için gösterildiğinizdir. Sitenizin sıralaması yükselmeye başladığında, daha fazla trafik almayı ve Google’da ilk sayfaya çıktığınızda dönüşüm elde etmeyi bekleyebilirsiniz.

Dönüşüm Oranı

Dönüşüm oranlarındaki iyileşmeleri göstermek de müşterilere veya potansiyel müşterilere göstermek için iyi bir ölçüttür. Organik arama çalışmalarınız sayesinde dönüşüm oranlarının yüzde x oranında arttığı sitenin farklı bölümlerini göstermek sizi bir kahraman gibi gösterebilir ve daha fazla hesap almanıza yardımcı olabilir.

Trafik ve Dönüşümler

Analitiklere erişiminiz varsa, organik trafikteki gelişmeleri ve ister sert ister yumuşak dönüşümler (yani broşür indirme, bülten kayıtları, satışlar vb.) olsun, dönüşümlerdeki artışı gösterdiğinizden emin olun. Bu, müşterinize yalnızca ne yaptığınızı bildiğinizi göstermekle kalmayacak, aynı zamanda organik arama yoluyla onlara daha iyi sonuçlar sağlayabileceğinizi ve zaman içinde iş performanslarını artırabileceğinizi de gösterecektir.

5. Yarışmacı Kazançlarını Göster

Değer göstermenin son yolu, rakiplerinizin SERP’lerde sizi geride bıraktığını göstermektir. Rakiplerinizin büyümesini göstermek – ki bunu SEMrush gibi üçüncü taraf araçlardan kolayca anlayabilirsiniz – müşteriniz için bir tetikleyici olabilir. Müşteriler, ana rakiplerinin kendilerinden daha iyi performans göstermesinden ve cevap kutusu sorgularında, yerel arama sorgularında, App Store’da vb. sıralanmalarına yardımcı olan yeni içerik geliştirme gibi SEO stratejileri uygulamalarından nefret ederler. Onlara verileri gösterdiğinizde ve ne kadar trafik ve dönüşüm elde ettiklerini tahmin ettiğinizde, tepki moduna geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Sonuç

Hepimiz SEO’nun anlık olmadığını ve sonuçları görmenin zaman aldığını biliyoruz. Müşterilerinize veya potansiyel müşterilerinize görünürlük, gelir ve diğer dönüşüm metriklerinde artan kazançları gösteren bir tahmin ve sonuçları yönlendiren anlamlı raporlama göstermek onları mutlu edebilir ve organik arama çabalarınızın gerçek değerini görebilirler. Bazen biraz daha fazla çaba sarf etmek ve hızlı kazanımlar elde etmek, müşterinizle SEO başarısına giden bir yol oluşturmak için en iyi seçeneğiniz olabilir.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - toptan gömlek - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr