Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Sevgililerin orkidesi Antalya’dan

TÜRKİYE’DE İLK KEZ ANTALYA’DA SERADA ÜRETİLEN KESME ORKİDELER 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN KESİLDİ.

Sevgililerin orkidesi Antalya’dan
09 Şubat 2018 - 10:33
banner

Türkiye’de ilk kez Antalya’da serada üretilen kesme orkideler 14 Şubat Sevgililer Günü için kesildi.

Antalya’da Ziraat Mühendisi Adnan Özçelik, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden emekli olduktan sonra orta çağ Avrupa’sında sadece soyluların yetiştirdiği, her kültürde farklı bir anlama sahip orkideyi hobi olarak üretmeye başladı. 5 dekarlık ısıtma ve soğutma sistemleri bulunan özel serada saksı çiçeği olarak bilinen orkideyi kesme çiçek olarak yetiştiren Özçelik, yılda yaklaşık 50 bin orkide üretmeyi başardı.

Türkiye’de ilk kez seralarda yetiştirilen birbirinden renkli orkideler, Sevgililer Günü için kesilmeye başlandı. En pahalı ve nadide çiçeklerden biri olarak bilinen rengarenk orkideler, Antalya’dan kargo ile başta İstanbul ve tüm illere sevgilerle buluşmak için yola çıkıyor.

Adnan Özçelik, emekli olmasının ardından sektörde kesme orkide çiçeğinin eksikliğini görerek bu işe başladığını kaydetti. Hobi gibi başladığı kesme orkide üretiminde zamanla sayının arttığını dile getiren Özçelik, şuanda 5 dekar alanda üretim yaptığını belirtti. Kesme orkidenin sevgiyi göstermek için ideal hediyelerinden biri olduğunun altını çizen Adnan Özçelik, 8 ay gözleri gibi baktıkları çiçeği satışa hazır hale getirdiklerini söyledi.

“Özel ilgi”

Serada kışın 24 ile 28, yazın 32 derece sıcaklık ortalamasını sağlamaları gerektiğini belirten Adnan Özçelik, “Isıtma ve soğutma sistemimiz var. Doku kültüründen üretilen bir orkide 1.5 yıl sonra çiçek veriyor. Biz de büyük boy orkideden 6 ay gibi bir sürede çiçek almayı başardık. Aynı bitkiden 4-5 yıl faydalanıyoruz” diye konuştu.

“Sevginin çiçeği”

Kesme taze orkide üretimi yaptığını ifade eden Adnan Özçelik, “Orkideyi dal olarak kesip, vazo çiçeği olarak hazırlıyoruz. Bu tür üretim yapan tek kişiyim. Kesme orkidenin vazo ömrü bir ayı buluyor. Orkide özel bir çiçektir, sıcak ve gerçek sevgiyi ifade eder. Orkide de sıcak ve içten bir sevginin çiçeğidir” dedi.

Yıllık 50 bin dal üretim yaptıklarını kaydeden Özçelik, “Bu yıl havalar sıcak gitti yavaş yavaş üretimimiz artmaya başladı. Her dalda 6 çiçek açtığı zaman kesime başlıyoruz. Önümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü var. O özel güne de bir miktar kesim yapmaya başladık. Çiçeğin yüzde 90’ı İstanbul’a gidiyor” ifadelerini kaydetti.

“Bin 500 dal”

15 çeşit orkide üretmelerine rağmen en çok mor ve beyazın tercih edildiğine değinen Özçelik,”Çiçek yetiştiricileri için özel anlamlı günler var. Anneler Günü, Dünya Kadınlar Günü, Sevgililer Günü gibi. Bugünler üreticinin en fazla çiçek kestiği dönemdir. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde en çok gül tercih edilir ama orkide de en güzel hediyelerden biridir. Orkide en nadide özel çiçeklerin en başında gelir. Biz de bin 500 dal orkide hazırladık. Kısa süre içinde paketleyip, kargo ile tüketiciyle buluşturacağız” diye konuştu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - ikinci el telefon” target=gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -