Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Şiirin ve öykünün resim hali

RESSAM ZİYA BUYUK’UN ARALARINDA NAZIM HİKMET, AHMET TELLİ, CAMAL SÜREYYA, ŞÜKRÜ ERBAŞ, CAHİT SITKI TARANCI GİBİ İSİMLERİN BULUNDUĞU ÇEŞİTLİ ŞAİRLERİN DİZELERİNDEN ESİNLENEREK YAPTIĞI RESİMLERDEN OLUŞAN ‘ŞİİR YANSIMALARI’ RESİM SERGİSİ MURATPAŞA BELEDİYESİ FUAYESİNDE AÇILDI.

Şiirin ve öykünün resim hali
13 Kasım 2018 - 10:52

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın, ‘ütopya düşü kuran bir kişiyle tespih çektiği’ öyküsü Firuze Tespihimin Taneleri ressam Ziya Buyuk tarafından tuvale aktarıldı.

Ressam Ziya Buyuk’un aralarında Nazım Hikmet, Ahmet Telli, Camal Süreyya, Şükrü Erbaş, Cahit Sıtkı Tarancı gibi isimlerin bulunduğu çeşitli şairlerin dizelerinden esinlenerek yaptığı resimlerden oluşan ‘Şiir Yansımaları’ resim sergisi Muratpaşa Belediyesi fuayesinde açıldı. 18 Kasım’a kadar gezilebilecek serginin açılışını Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Belediye Başkan Yardımcısı Ferruh Tunç birlikte gerçekleştirdi.

Başkan Uysal, 20 yılı aşkın bir süredir tanıdığı Buyuk’un şiirleri ve öyküleri resmederek edebiyatı bambaşka bir forma taşıdığını söyledi. Buyuk’un bu çalışmasının aynı zamanda büyük bir imece ve birliktelik olduğunu belirten Başkan Uysal, “Büyük bir yardımlaşma. Şiiri, öyküyü yazan kişinin anlatmak istedikleriyle, onun ruh haliyle onu yorumlayarak resmeden sanatçının ruh hali arasında seziş, hissediş arasında bir imece” dedi.

Sergide Başkan Uysal’ın öykü kitabı Lavinya’nın Aşkla İmtihanı’nda yer alan Firuze Tespihimin Taneleri’nden “O müthiş sarımsaklı lahmacun olmasa Antalya’dan kalkıp da Antep’e gelmezdim. Firuze tespihim olmazdı, ortalığa ütopyalarla dolu dünya haritaları saçılmazdı” cümlelerine ve Başkan Yardımcısı Tunç’un “Doyurmaya geldik açlığınızı, / Kanınızı dindirmeye, / Tatlandırmaya ağzınızı / Sonra çekip gideceğiz” ve “Bu ‘j’ harfinin kaydırağından akan sözler / mutlaka denize ulaşmalıdır” dizelerine dair iki ayrı çalışma yer alıyor.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat