Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Sosyal Medya Suçları

Sosyal Medya Suçları
01 Ekim 2020 - 12:27
banner

Sosyal Medyada Bilmeden İşlediğimiz Suçlar 

Kalem-Kağıtları Hazırlayın, Başlıyoruz!

Ülkemizde nüfusun %63’ü aktif sosyal medya kullanıcısı. 2019 yılında yapılan “We Are Social” araştırmasına göre Türkiye’de 18-35 yaş arası nüfus günde 3 saatini sosyal medyada geçiriyor. Pandemi sürecinde ise bu sürenin 7 saati bulduğu düşünülüyor.

Sosyal medya kullanımı sırasında, özel hayatın gizliliği de dahil olmak üzere pek çok hakla dirsek temasında olan bazı alışkanlıklarımız var. Peki günlük hayatta sıklıkla kullandığımız bazı aktivitelerin suç teşkil ettiğini biliyor muydunuz?

Gelin hep birlikte biraz bunlara değinelim. Öncelikle hukuk insanları ne diyor ona bir bakalım:

“Av. Alper Erdem; hemen hemen herkes ikili konuşmalarının ekran görüntüsünü alarak paylaşmakta bir sorun görmüyor çünkü bu çok daha kolay geliyor ancak bu kolaylık içerisinde ifşa gibi ciddi bir suçu barındırıyor.”

“Av. Merve Ömeroğlu: 2005 senesinde yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu ışık hızında ilerleyen sosyal medya ve artan internet kullanımı karşısındaki ihlalleri tanımlamada soyut kalıyor.”

“Av. Alp Akdaş; Sadece pandemi döneminde ülkemizde günde sosyal medyada geçirilen sürenin 7 saati bulduğu düşünülüyor ve sosyal medya kullandığımız her dakika özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması gibi temel haklarla dirsek temasındayız.”

Bir grup genç girişimci Digital Impact Academy’de bir araya gelip bu işi ehlinden öğrenmek üzere bir webinar gerçekleştirdi.

Merak edenler tüm canlı yayın kaydını buradan izleyebilir: JCI dia.academy – Sosyal Medya Suçları – Erdem Hukuk (https://www.youtube.com/watch?v=TTOuwVNTMGU )

Webinar’da öne çıkan başlıklar:

– Konserde öz çekim(selfie) yaparken arkada başka insanların görünmesi bir suç teşkil etmeyeceğini düşünüyorsanız eğer yanılıyorsunuz.

– Instagram üzerinden size mesaj gönderen futbolcuları Twitter’da ifşa etmek suçtur. (Evet isim vermek istemiyoruz fakat siz biliyorsunuz:) Başınıza bela almak istemiyorsanız bence uzak durun.)

– Whatsapp grubunda yapılan konuşmanın ekran görüntüsünü paylaşmakta herhangi bir sorun yoktur diye düşünüyorsanız yine yanıldınız! (Meşhur dedikodu Whatsapp gruplarına sesleniyoruz, dikkatli olun!)

– Metrobüste yanımızda oturan kişinin Whatsapp konuşmalarını okumak suçtur. (Biz uyardık, yakalanırsanız karışmayız.)

– Bizden arkadaşımızın telefon numarasını isteyen kişiyle telefon numarasını paylaşmamız suç teşkil eder.

– Müstehcen içerikli fotoğrafların zaman tünelinde paylaşılması suçtur ancak özel mesajla herkese iletilmesi suç oluşturur.

– Eski sevgiliyi sokakta takip ettirerek fotoğraflamak, kamusal alanda olduğundan özel hayatın gizliliğini ihlal anlamına gelir.

– Balkonunda güneşlenen komşunun fotoğrafını çekmek haberleşme hürriyeti kapsamına girmez.

Sosyal medya kullanımında ne kadar yüksek bilince sahip olursak, o kadar da az insanı üzmüş ve başımızı belaya sokmamış oluruz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologCaner Erdenizbursa avukatantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

Caner Erdenizbursa avukatonline psikologMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comLeke kremitakipçi hilesi kazanTakipcintr.co