Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Tatilcilere yaz gribi uyarısı

MEMORİAL ANTALYA HASTANESİ KULAK BURUN BOĞAZ BÖLÜMÜ’NDEN OP. DR. OĞUZ YILMAZ, YAZ GRİBİ VE TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ.

Tatilcilere yaz gribi uyarısı
07 Ağustos 2017 - 13:30

Kulak Burun Boğaz Op. Dr. Oğuz Yılmaz, “yaz aylarında ateş, halsizlik, kas ağrılarıyla gelen grip benzeri şikayetler yaşanabiliyor. Genellikle yaz tatilinde ve sonrasında kendini gösteren, burun akıntısı, ses kısıklığı, terleme hatta ateşle ortaya çıkan yaz gribini, klima kullanımı da kolaylıkla tetikliyor” dedi.

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Oğuz Yılmaz, yaz gribi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Sıcaktan kaçarken hastalanmayın uyarısında bulunan Yılmaz, “Yaz gribi, sonbahar ve kış mevsiminde görülenden farklı olarak, saman nezlesine benzer şekilde, havadaki parçacıklara karşı gelişen bir çeşit alerji şeklinde kendini göstermektedir. Havadaki alerjik reaksiyona sebep olabilen nedenler, kişinin vücut direncinin düşmesi, yaz mevsiminden dolayı sürekli ince giyinilmesi, klima tozları, plajlar ve toplu yaşanılan yerlerin artması, bu mevsimde de sıklıkla grip tipi virüs enfeksiyona neden olabilmektedir” dedi

“Soğuk algınlığı için kullanılan ilaçlar iyi gelmiyor”

Op. Dr. Yılmaz, “Grip ile benzer belirtiler gösterse de, hastalığın sebep olduğu organizmalar gribe göre çok farklıdır. Öncelikle bu hastalık kişiden kişiye bulaşmamaktadır. Hastalık mikrobu, su tesisatlarında, soğutma kulelerinde, havalandırma sistemlerinde çoğalarak bulaşır. Bu cihazların içinden geçen suların zerreciklerinin solunması veya istem dışı nefes yollarına kaçması ile ortaya çıkar. Günler içinde kişinin yavaş yavaş hastalanmasına neden olur. Yaz gribinde, kış gribi ve soğuk algınlığında kullanılan ya da çevreden tavsiye edilen ilaçlar kesinlikle kullanılmamalı ve mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.”

Yaz gribinden korunmanın yollarını da açıklayan Yılmaz şu uyarılar da bulundu: “Dengeli beslenin. Diğer hava kirliliğine neden olan etkenlerden uzak durarak kısmen korunun. Bu dönemde rejim yapmayın. Bol su ve sıvı tüketin. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin. Uyku ve istirahate dikkat edin. Güneş etkisinde fazla kalmayın. En büyük tetikleyici olan klimayı ara ara kapatın, sonra tekrar açın. Yazın klima kullanımı genel olarak minimum düzeyde olmalıdır. Ancak klima kullanılması gerekiyorsa, klimanın sık sık kapatılması bir süre bekledikten sonra tekrar açılması, hafif ama kesintisiz birkaç saat çalıştırılması, sıcaklık ayarının çok düşürülmemesi, ideal serinliği elde edecek şekilde kurulması, bakımlarının düzenli olarak yaptırılması ve filtrelerinin zamanında yenilenmesi çok önemlidir. Uyunacak olan odanın pencere yoluyla havalandırılması, klima ile serinletilmesinden daha sağlıklıdır” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -