Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

TİM Başkanı Büyükekşi: “İlk 9 ayda 196 ülkeye ihracat yaparak rekor kırdık”

TİM Başkanı Büyükekşi: “İlk 9 ayda 196 ülkeye ihracat yaparak rekor kırdık”
01 Ekim 2017 - 13:44
banner

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Yılın ilk 9 aylık döneminde ihracatımızı sırtlayan sektör yine otomotiv sektörü oldu. Sektörümüz ilk 9 ayında 196 ülkeye ihracat göstererek yeni bir rekora imza attı. İhracat pazarlarımıza baktığımız zaman Eylül ayında 139 ülke ve bölgeye ihracatımızın arttığını görüyoruz” dedi.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen eylül ayı ihracat rakamları toplantısında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yılın ilk 9 ayında 196 ülkeye ihracat yaparak rekor kırdıklarını söyledi. Büyükekşi, İstanbul’un 4.8 milyar dolarla en fazla ihracat yapan il olduğunu da belirtti. İhracat artışlarını sürekli açıkladıklarını ifade eden Büyükekşi, yaşanan artışların yüzde 5’inin yüzde 10’nun üzerinde olduğunu söyledi. Büyükekşi, “Miktar bazında bakacak olursak, ihracatımız Eylül ayında yüzde 2,1 olarak artarak 8.6 milyon ton oldu. İlk 9 ayda ise yine yüzde 11.7 artış gösteren ihracatımız 85.7 milyon ton olmuştur. Sektörel olarak baktığımızda Eylül ayında en fazla ihracatı geçtiğimiz aylarda olduğu gibi 2.2 milyar dolarla otomotiv sektörümüz yapmıştır. Bu sektörümüzün ihracatı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10.9 olarak arttı. Otomotiv sektörümüzü 1 milyar 295 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1 milyar 280 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörü takip etmiştir” dedi.

“Gemi ve yat sektörü ihracatını beş kat arttırdı”

Eylül ayında en fazla ihracat artışı sağlayan sektörlerin gemi ve yat sektörü olduğunu söyleyen Büyükekşi, ihracatını beş katına çıkaran sektörleri şu şekilde açıkladı:

“İhracatını beş katına çıkaran sektörlerin başında gemi ve yat, yüzde 69 arttıran tütün, yüzde 33 arttıran fındık sektörleri oldu. Özellikle gemi ve yat sektörümüz yılbaşından bu yana çok başarılı şekilde ihracatını arttırmaya devam ediyor. Ülkemiz lüks sınıfına giren yat ihracatında artık küresel bir oyuncu oldu. Burada Antalya’da da serbest bölgede yat konusunda önemli çalışmalar yapılıyor. Fındık sektörlerimizde hasat dönemine girdikleri için ihracatlarında önemli artışlar görüyoruz.”

“İlk 9 ayda 196 ülkeye ihracatla yeni rekora imza attık”

Genele bakıldığında tarım ihracatının yüzde 6.9, sanayi ürünleri ihracatının yüzde 8.9, madencilik ürünleri ihracatının ise yüzde 17.8 artış gösterdiğini söyleyen TİM Başkanı Büyükekşi, “Yılın ilk 9 aylık döneminde ihracatımızı sırtlayan sektör yine otomotiv sektörü oldu. Sektörümüz ilk 9 ayında 196 ülkeye ihracat göstererek yeni bir rekora imza attı. İhracat pazarlarımıza baktığımız zaman Eylül ayında 139 ülke ve bölgeye ihracatımızın arttığını görüyoruz” dedi.

En fazla ihracat yapılan 5 ülkeyi sıralayan Büyükekşi, “İlk 5 ülkede Almanya’ya ihracatımız yüzde 8.3, İngiltere’ye yüzde 14, ABD’ye yüzde 36, İtalya’ya yüzde 1.5, Irak’a ise, yüzde 2.2 artış gösterdik. Irak’a ihracatımız konusunda özellikle bir değerlendirme yapmak istiyorum. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi tüm dünyayı karşısına alarak ve Irak anayasasına aykırı olarak bir bağımsızlık referandumu gerçekleştirdi. Bunun kimseye bir fayda sağlamayacağını düşünüyoruz. Biz Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız. Ancak şunu da ortaya koymak gerekiyor. Kuzey Irak’a olan ihracatımız Irak’a yaptığımız toplam ihracatın sadece yüzde 25’i, biz aynı zamanda Irak’ın toplamına ihracat gerçekleştiriyoruz. Irak’a toplam ihracatımızın azalmasını istemeyiz. Biz her zaman barıştan yanayız. Konuların barış içerisinde çözülmesini arzu ederiz. Ancak ulusal güvenliğimiz her zaman birinci önceliğimiz, ticaret bunun arkasından gelir. Ümit ediyoruz ki bölgesel yönetim bu yanlıştan bir an önce döner ve Irak, Kürdüyle, Arabıyla, Türkmeniyle tüm milletlerin kardeşçe yaşadığı bir ülke olur” şeklinde konuştu.

“Eylül ayında en fazla ihracat yapan 20 ülkede en fazla artış yüzde 54 ile Rusya’ya”

Eylül ayında en fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında en yüksek artışın yüzde 54 artışla Rusya’da yaşandığını dile getiren Büyükekşi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülke grubu bazında ihracatımız ise şu şekilde gerçekleşti. Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre AB ihracatımız yüzde 10.2 olarak artış gösterdi. Böylelikle eylül ayında AB ihracatımızın payı yüzde 51.6 yükseldi. Gerçekten bu önemi bir yüzde. Uzak Doğu pazarlarına yaptığımız ihracatımızda da çift haneli artışlar görüyoruz. Örneğin Kuzey Amerika’ya ihracatımız yüzde 31, Uzak Doğu’ya ihracatımız yüzde 26, Avustralya’ya ve Yeni Zelanda’nın da yer aldığı Okyanusya ülkelerine ise ihracatımız yüzde 28 artış gösterdi.”

“İlk 9 ayda AB’ye 5.4 milyar dolar artış”

Yılın ilk 9 ayında ihracatın AB’ye 5.4 milyar dolar artış kaydettiğini dile getiren Mehmet Büyükekşi, “İlk 9 aydaki en yüksek artış oranı ise yüzde 38 ile Orta ve Güney Amerika ülkelerine yaptık” dedi.

“En fazla ihracat yapan il 5.4 milyar dolar ile İstanbul”

İllerin ihracat oranlarında Eylül ayında ilk sırayı 4.8 milyar dolarla İstanbul’un aldığını söyleyen Büyükekşi, Eylül ayında 47 ilin ihracatını arttırdığını, 32 ilin ihracatının gerilediğini gördüklerini belirtti. Mehmet Büyükekşi, “En fazla ihracat yapan ilk 5 ilimizin ihracatları, İstanbul 4.8 milyar, Bursa 1.1 milyar, Kocaeli 958 milyon dolar, İzmir 711 milyon dolar, Ankara 556 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Antalya’nın ihracatı ise bu ay yüzde 15.9 artış göstererek başarılı seyrine devam etti. İlk 10’da en yüksek ihracat artışı ise yüzde 111 ile Sakarya gerçekleştirmiş oldu ki burada Toyota’nın yaptığı yeni nesil otomotiv en önemli etken” dedi.

“Yılbaşından bu yana parite ihracatımızda 1.8 milyar dolarlık negatif etki yaptı”

Parite değişimiyle ilgili kendilerine gelen sorular olduğunu ifade eden Büyükekşi, “Onun da ihracatımızı nasıl etkilediğine bakacak olursak Eylül ayında parite etkisi pozitif yönü olarak 234 milyon dolar ihracatımıza ilave katkı sağladı. Bunu da özellikle euro-dolar paritesinin geçen seneye göre daha yüksek olması etkili oldu. Yıl genelinde bunun tam tersini görüyoruz. Hesaplarımıza göre yılbaşından bu yana parite ihracatımızda 1.8 milyar dolarlık negatif etki yaptı. Özellikle yıl genelindeki olumsuz etkinin temel sebebiyse, dolar-TL kurunun geçen seneye göre yüksek olması oldu” diye konuştu.

“5.1’lik büyümeye ihracatın katkısı yüzde 1.7”

Eylül ayında ikinci çeyrek büyüme rakamlarının açıklandığını hatırlatan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Verilere göre Türkiye yüzde 5.1 büyüme kaydetti. Net ihracatın büyümeye katkısı yüzde 1.7 oldu. Yani büyümemizin 3’te 1’i ihracattan kaynaklandı. Üçüncü çeyrekte ise yüzde 7’i aşan bir Türkiye büyümesi bekliyoruz. Bu son derece önemli. Yine net ihracatın büyümeye önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

    ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -