Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Türel: “Minicity alanına AVM değil yaşam merkezi yapılacak”

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL, MART AYI MECLİSİ’NDE YAPTIĞI KONUŞMADA MİNİCİTY ALANININ YIKILARAK AVM YAPILACAĞI İLE İLGİLİ SORUYA, “AVM KALKIYOR AMA SANKİ YENİ BİR AVM GELİYORMUŞ GİBİ ALGI OLUŞTURULUYOR. İHALEYE ÇIKTIK. PROJEYİ ORTAYA ÇIKARACAK ADIMLARI ATIYORUZ. YENİ BİR CAZİBE VE YAŞAM MERKEZİ OLUŞTURULUYOR. BU PROJEYİ YANLIŞ BİLGİ İLE İTİBARSIZLAŞTIRMA OPERASYONLARINI YÜRÜTÜYORLAR. ELEŞTİRİLERİ KANIKSADIK, DOĞRU OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ADIMLARI ATMAKTAN VAZGEÇMEDİK. ŞİMDİ 3-5 KİŞİ İSTİFADE EDERKEN PROJE BİTTİĞİNDE BİNLERCE İNSAN YARARLANACAKTIR” DEDİ.

Türel: “Minicity alanına AVM değil yaşam merkezi yapılacak”
05 Mart 2018 - 16:32

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Mart ayı Meclisi’nde yaptığı konuşmada Minicity alanının yıkılarak AVM yapılacağı ile ilgili soruya, “AVM kalkıyor ama sanki yeni bir AVM geliyormuş gibi algı oluşturuluyor. İhaleye çıktık. Projeyi ortaya çıkaracak adımları atıyoruz. Yeni bir cazibe ve yaşam merkezi oluşturuluyor. Bu projeyi yanlış bilgi ile itibarsızlaştırma operasyonlarını yürütüyorlar. Eleştirileri kanıksadık, doğru olduğunu düşündüğümüz adımları atmaktan vazgeçmedik. Şimdi 3-5 kişi istifade ederken proje bittiğinde binlerce insan yararlanacaktır” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis’e Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlık yaparken, 56 gündem maddesi değerlendirildi.

“Tünektepe’de 4 ya da 5 yıldızlı otel tesisi önceliyorduk”

CHP’li Meclis Üyesi Recep Tokgöz, gündem dışı söz alarak Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e iptal edilen Tünektepe İhalesi’ni sordu. Başkan Türel, işletme şartnamesinde bazı eksikliklerin olmasından kaynaklanan iptal olduğunu ve ilgili şirketin isterse tekrar ihaleye girebileceğini dile getirdi. Türel, “İşletme şartnamesinde bazı eksiklikler olduğunu fark ettik. Teknik olarak yapı olarak sözleşmesinde bazı eksiklikler olduğu görüldü. Hiçbir şeklide firmayla değil, teknik eksikliklerden dolayı iptal kararı verdik. İlgili firma isterse yeniden ihaleye girebilir. Biz burada 4 ve ya 5 yıldızlı tesis olmasını önceliyorduk. Bir önceki yönetimde bunun oranı belirtilmemiş. Biz en az yüzde 51’i oranında 4 ve ya 5 yıldızlı otel ortaklığı öngörüyorduk. Biz bunu ihale sonrası fark ettik. Genel değerlendirme ile iptal oldu. Bu ayın sonunda yine ihaleye çıkacağız” dedi.

“Minicity alanının planlaması 2 yıl önce yapıldı”

Akdeniz Kent Parkı ve Minicity alanına AVM yapılacak duyumu aldıklarını ifade eden CHP Grup Sözcüsü Cansel Çevikol, böyle bir planlamaları varsa buna karşı olduklarını dile getirdi. Çevikol, AVM’ye karşı olmadıklarını ve Antalya’da yeterli sayıda AVM olduğunu söyleyerek bu konuda cevap beklediklerini dile getirdi. Çevikol’un sorularına cevap veren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Minicity alanının 2 yıl önce planlaması yapıldı. Bu alanın atıl kalmasını istemiyoruz. Oradaki park alanında 3-4 kişinin faydalandığı bir alandı. Antalya’nın en cennet köşesi verimsiz projelerle kaderine mahkum edilmiştir. Burada bir yaşam merkezi haline dönüşmesi için proje yaptık. Bu projede ekstrem spor alanları, macera parkı, kır kahvesi, tırmanma duvarları, kültür yaşam alanları, heykel park, kelebek parkı ve kuş evi var. Basketbol sahaları, açık alanlar var. Restoran ve alış veriş alanı oluyor. Burada AVM yapılıyor dersek doğru bir tespitte bulunmamış oluruz. Ticari üniteler olunca bir AVM yapılıyor iddiaları dolaşıyor bunlar doğru değil” dedi.

“Migros’un 5 yıl gibi süresi kaldı”

Plan tadilatlarında Migros’un bulunduğu alanın ortadan kalktığını söyleyen Başkan Türel, Migros’un 5 yıl gibi bir süresinin kaldığını dile getirdi. Türel, “AVM kalkıyor ama sanki yeni bir AVM geliyormuş gibi algı oluşturuluyor. İhaleye çıktık. Projeyi ortaya çıkaracak adımları atıyoruz. Yeni bir cazibe ve yaşam merkezi oluşturuluyor. Bu projeyi yanlış bilgi ile itibarsızlaştırma operasyonlarını yürütüyorlar. Eleştirileri kanıksadık, doğru olduğunu düşündüğümüz adımları atmaktan vazgeçmedik. Şimdi 3-5 kişi istifade ederken proje bittiğinde binlerce insan yararlanacaktır” şeklinde konuştu.

“ASAT işçilerine başsağlığı”

Döşemealtı’nda alt yapı çalışmasında hayatını kaybeden ASAT çalışanlarına başsağlığı dileyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Talihsiz bir kaza sonucu ASAT’ta iki kardeşimizi kaybettik. Bu konuda gereken her türlü araştırma yapılacak. Onların aileleri bizim ailemiz onları yalnız bırakmayacağız. Devlet görevinde üzerlerine toprak dökülmesi üzerine hayatlarını kaybetmişlerdir. Her iki kardeşimize de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

“Kimseyi ötekileştirmeden bir çözüme gitmemiz lazım”

Taşeron işçilerin belediyenin şirketlerine geçerken güvenlik soruşturma uygulamasına tabi tutulduğunu ifade eden CHP Meclis Üyesi Reşat Oktay, Büyükşehir’de 700 kişinin geçmişlerinde bir takım yaşanmışlıkları olduğunun ve bunun güvenlik soruşturmasında ortaya çıktığını söyledi. Oktay, “Bu suçlar yüz kızartıcı suçlar değilse bu maddeden dolayı mağdur oluyorlar. Toplumsal sıkıntı oluyor. Buna bir çözüm bulunması gerekiyor” dedi. Başkan Menderes Türel ise Oktay’a şu şekilde cevap verdi: “Onları ayrıca değerlendirilmesine yönelik çözüm arayacağız. Kimseyi ötekileştirmeden bir çözüme gitmemiz lazım. Ortada bırakma niyetinde değiliz.”

“Mehmetçik Vakfı’na bağış önerisi”

MHP Meclis Üyesi Selçuk Senirli’nin Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında askerlere başarılar dilerken, Meclis üyelerinin bir oturumluk ücretlerini Mehmetçik Vakfı’na bağışlaması önerisinde bulundu. Bunun üzerine meclis üyeleri teklifi kabul etti. Gündem maddelerinin değerlendirilmesi esnasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın fethinin 811. Yılı kapsamında tarihçi İlber Ortaylı’nın Antalya Kültür Merkezi’nde yapacağı konuşmaya gitmek için Meclisi, Başkan vekiline bırakarak ayrıldı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al