Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Turizmciler bayram tatilini bekliyor

ANTALYA’DA TURİSTLER TATİLLERİNİ DENİZDE YÜZEREK DEĞERLENDİRİYOR.

Turizmciler bayram tatilini bekliyor
10 Ağustos 2017 - 10:22
banner

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Kurban Bayramı tatilinin uzun gerçekleşmesi halinde 500 bin kıyı tatilcisinin yanı sıra, 1-2 milyonu kişiyi bulan hareketliliğin yaşanacağını kaydetti.

Turizm sektörü, hükümetten Kurban Bayramı tatilinin 6 veya 10 gün olarak kararlaştırılıp ilan edilmesini bekliyor. Uzun tatil imkanıyla vatandaşların hem sahil kentlerinde tatil yapma imkanı bulabileceklerinin, hem de memleketlerinde kurban vecibelerini ve bayram ziyaretlerini daha rahat gerçekleştirebileceklerinin altı çizildi.

“Kıyılarda 500 bin rakamı”

Bayram tatilinde kıyı kentlerine büyük ilgi olduğuna değinen TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “İç piyasanın hareketlenmesi adına bayram tatillerinin uzun tutulmasını çok önemsiyoruz. Kurban Bayramı’nda bir kurban kesme vecibemiz var. Uzun tatil olursa vatandaşımız, ya önce ya da sonra tatillerini yapıyorlar. Bu yıl uzun tatil imkanı oluşursa, vatandaşımız önce tatilini yapacak, ardından akrabalarını ziyaret edecek ve sonrasında da kurbanlarını kesecekler. Bu türlü uzun tatiller vatandaşımızın planlama yapmalarını kolaylaştıracak. Bunu sadece kıyılarda yapılan bir tatil şeklinde görmemek gerekir. Akraba ziyareti anlamında da çok büyük katkı olacaktır. Bu uzun tatil gerçekleşirse konaklama tesislerimize gelecek yerli turist sayısı 500 bini bulur. Toplamda iç turizm hareketliliği birkaç milyonu bulacaktır” ifadelerine yer verdi.

“Hükümetin tatil kararı bekleniyor”

İç turizmde 10 milyon hedeflerinin olduğunu işaret eden Ayık, “Uzun tatiller, böyle dönemlerde devreye girdiği takdirde bu rakamların oluşmasına büyük katkı yapar. Aileler için de büyük önem teşkil eden çocuklarının sınav dönemi bitti. Okulların açılmasından önceki en uzun tatil dönemi olabilir. İklim açısından da ülkemizin en rahat, huzur verici dönemine girdik. Siyasi otoriteden biran önce bu kararı açıklamasını bekliyoruz. Hükümetimiz anlayış gösterip idari tatil kararını açıklayacaktır” diye konuştu.

Her bütçeye ve her ihtiyaca yönelik tesislerin olduğunu ifade eden Ayık, başta kıyılar olmak üzere tüm bölgelerin hazırlıklarını tamamladığını kaydetti.

“Antalya’da bu yıl hedef 10 milyon”

Ayık, iki yıllık bir düşüşün ardından sektörde yeniden bir yükselme dönemine girdiklerini vurguladı.

Antalya’da 2016 yılına göre kıyaslamada rakamların yüzleri güldürdüğünü kaydeden Ayık, “Antalya’nın eski rakamlarını yakalaması en büyük hedefimizdir. Ama kentimize bu yıl gelen ziyareti sayısının 10 milyonun üzerine çıkacağını ümit ediyoruz” dedi.

“İstanbul’un rakamları üzücü”

Kıyı bölgeleri Akdeniz ve Ege’de rakamların yüksek seyrettiğini dile getiren Ayık, “Sadece İstanbul’daki rakamlar bizi üzüyor. Önümüzdeki günler içinde İstanbul rakamlarında da iyileşme bekliyoruz. İstanbul’un müşteri portföyü çok farklıdır. İstanbul’da tatiller bir iptal olduğu zaman, yeniden programa girmesi zaman alıyor. İstanbul’da münferit ziyaretçiler fazlayken, kıyı bölgelerimizde genelde paket turla seyahat ediliyor. Herhangi bir pazarda sorun yaşansa dahi, başka bir kaynak pazar alternatif olabiliyor. Bu sene biz bunu Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde net şekilde yaşıyoruz” diye konuştu.

“Ülkemiz 2 yıl içinde 40 milyon bandını aşar”

Avrupa’dan gelen turist sayısının istedikleri rakamlarda olmadığından yakınan Ayık, “Tabi ki başta Almanya ve Orta Avrupa ülkeleri olmak üzere ama Rusya, Ukrayna, Türki Cumhuriyetlerden gelen turistler bizi son derece sevindiriyor. Rusya’dan gelen turist sayısının 4 milyona yaklaşacağını umuyoruz. 2016 yılında 10 milyona yakın misafir kaybı yaşadık. Bu rakamları geri getirmek çokta kolay olmuyor. Konjonktürel olaylar, devam eden sıkıntılar, siyasi gerginlikler ve çevremizdeki olaylar sonlandığı takdirde biz 2017’de olmasa bile en geç 2 yıl içinde 40 milyon bandının üzerine çıkarız” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

    ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -