Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Uçuruma düşen yaralı dağ keçisi koruma altına alındı

ANTALYA’NIN ALANYA İLÇESİNDE BİR VATANDAŞIN YARALI BULDUĞU DAĞ KEÇİSİ, DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR ALANYA ŞEFLİĞİ EKİPLERİ TARAFINDAN TESLİM ALINDIKTAN SONRA TEDAVİSİ İÇİN ALANYA BELEDİYESİ VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE GÖTÜRÜLDÜ. YARALI KEÇİ SAĞLINA KAVUŞTUKTAN SONRA AİT OLDUĞU DOĞAYA TEKRAR SALINACAK.

Uçuruma düşen yaralı dağ keçisi koruma altına alındı
14 Ağustos 2017 - 11:02

Antalya’nın Alanya ilçesinde bir vatandaşın yaralı bulduğu dağ keçisi, Alanya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğünde koruma altına alındı. Keçi sağlına kavuştuktan sonra tekrar doğaya salınacak.

Dün saat 05.30 sıralarında Alanya ilçe merkezinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Kuşyuvası mevkiinde uçuruma düşen Capra Aegagrus cinsi yaban dağ keçisi bulan Selahattin Avara, keçiyi Alanya’daki evine getirerek, yetkililere haber verdi. Eve gelen Doğa Koruma ve Milli Parklar Alanya Şefliği ve Alanya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, hayvanı tedavisi için Alanya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğüne götürdü. Burada tedaviye alınan keçinin sağlığına kavuştuktan sonra doğaya salınacağı belirtildi.

“Doğal yaşama dönmesi için gerekli çalışmalar yapılacak”

Yaralı halde bulunan Capra Aegagrus cinsi yaban dağ keçisini duyarlı bir vatandaştan teslim aldıklarını aktaran Veteriner Hekim Hasan Eşit, Doğa Koruma ve Milli Parklar Alanya Şefliği ve Alanya Belediyesi olarak yaban hayvanlarının kurtarılması konusunda ortak çalışma yürüttüklerini söyledi. Eşit, “Bugün de bir vatandaşımızın duyarlı davranışıyla yaralı halde bulunmuş olan yaban keçisi Doğa Koruma ve Milli Parklar Alanya Şefliğine bildirildi. Neticede Milli Parklar Şefliği gelerek yerinde tespit yaptı ve Alanya Belediyesine haber üzerine biz buraya geldik. İlk muayenesini yaptık yaban keçisinin ve bundan sonraki tedavi sürecinin devamı için rehabilitasyon merkezine naklini gerçekleştireceğiz. Nakil aşamasından sonra da rehabilitasyon sürecini tamamlayınca da ve eski sağlına kavuşunca yine Milli Parklar Şefliği ile beraber doğal yaşama dönmesi için gerekli çalışmalar yapılacak” dedi.

Veteriner Hekim Hasan Eşit, “Keçinin fiziki yaralanmasında çok bir sıkıntı yok. Sol arka bacağında dramatik darbeye bağlı bir yara olduğunu görüyoruz. Esas sorun kafasını eğiyor. Halk arasında ‘delibaş hastalığı’ olarak bilinen ve daha çok koyunlarda rastlanılan ve bu keçide de gözlemlenen bir parazitin beyinde oluşturduğu rahatsızlık gibi görünüyor. Bununla ilgili olarakta gerekli tedavisini uygulayacağız” diye konuştu.

Dağ keçisini yaralı vaziyette bulduğunu kaydeden Selahattin Avara ise, keçiyi ölmesin diye getirdiğini ve yetkililere teslim ettiğini belirtti.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -