Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Uluslararası III. Türk-Alman Sempozyumu 100 Yıl Öncesine Mercek Tuttu

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ, SELÇUK ÜNİVERSİTESİ VE JULİUS- MAXİMİLİANS ÜNİVERSİTELERİ İLE ALMANYA IKG ENSTİTÜSÜ TARAFINDAN DÜZENLENEN “MONDROS VE VERYSAY’IN 100. YILINDA TÜRK-ALMAN İLİŞKİLERİ SEMPOZYUMU“ ÇEŞİTLİ ÜLKELERDEN ÇOK SAYIDA AKADEMİSYENİN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Uluslararası III. Türk-Alman Sempozyumu 100 Yıl Öncesine Mercek Tuttu
16 Kasım 2018 - 13:24

Almanya’nın Würzburg Şehrinde düzenlenen “Mondros ve Verysay’ın 100. yılında Türk-Alman İlişkileri Sempozyumu“ çeşitli ülkelerden çok sayıda akademisyenin katılımı ile gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Julius- Maximilians Üniversiteleri ile Almanya IKG Enstitüsü tarafından düzenlenen “Mondros ve Verysay’ın 100. yılında Türk-Alman İlişkileri Sempozyumu“ çeşitli ülkelerden çok sayıda akademisyenin katılımı ile gerçekleştirildi. Türkiye, Almanya, Azerbaycan, Avusturya, Hollanda ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılan akademisyenler iki gün boyunca ikili ilişkileri konu alan bilimsel çalışmalarını sözlü, görsel ve belgesel kaynaklara dayanarak sunumlarını yaptı. Würzburg Üniversitesi’nin 600 yıllık tarihi binasında gerçekleşen oturumlarda 85 bilim adamı bizzat katılarak 16 bilim insanı ise bildiri göndererek sempozyuma katkı sağladı.

Uluslararası III. Türk-Alman Sempozyumu’na verdiği destek ile çok sayıda akademisyenin sempozyuma katılmasını sağlayan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Türk-Alman ilişkilerinin önemli bir dönemini işaret eden bu bilimsel etkinliğe en başından beri önemli destekler vererek eksiksiz hayata geçmesine özen gösterdik. Prof. Dr. Pache ve Dr. Çelik’i üniversitemizde misafir ederek sempozyumun teknik boyutlarını uzun uzun görüştük. Bu bilimsel etkinliğin, Türk ve Alman milletlerinin geçmişteki birlikteliğine dikkat çektiğini akademisyen camiaya duyurarak katkı sağlamalarına destek verdik. Türk-Alman ilişkilerine özellikle bilimsel alanda da çok iyi yerlerde olması için üniversitemiz özel bir gayret göstermektedir. Genç akademisyenler ve öğrencilerimizin iki ülke arasında sağlayacağı diyaloğa Akdeniz Üniversitesi olarak destek veriyor ve sempozyumun dördüncü ayağının bizim üniversitemizde yapılmasını teklif ediyorum” ifadelerini kullandı.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin de, “Almanya’ya geçmişte işçi olarak giden bir ailenin çocuğuyum. Almanya’ya karşı sevgi ve ilgim zaten özel olarak var. Yıllarca Türk milli takımının olmadığı uluslararası müsabakalarda bizler hep Almanları destekledik. Rektörü bulunduğum Selçuk Üniversitesi’nin geçmişine büyük saygı duyduğum Julius-Maxmimilians Ünivesitesi ile uluslararası alanda program gerçekleştirmesini sevinçle dile getirmek istiyorum. Onbinlerce öğrencisi ve geniş akademisyen kesimi ile Türkiye üniversiteleri arasında saygın bir yeri olan Selçuk Üniversitesi’nin gelecekte Türk-Alman ilişkilerine daha fazla katkı sağlayacak projelere imza atmak istediğini belirtirim” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al