Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Vatandaşlık Başvurusu Sorgulama

Vatandaşlık Başvurusu Sorgulama
17 Eylül 2018 - 12:38

Vatandaşlık Başvurusu Sorgulama

Türk vatandaşı olmak için başvuru yapacak kişiler yurt dışında bulunuyorsa dış temsilciliklere vekalet vererek ya da şahsi başvuru yaparak müracaatta bulunabilirler. Türkiye de bulunanlar ise Nufüs ve Vatandaşlık İl Müdürlüklerine müracaat ile başvuru yapabilir.

Vatandaşlık Başvurusu İçin Şartlar

  • Herhangi bir sağlık problemi bulunmamak
  • Türkiye’de yeterli gelire sahip olup bakmakla yükümlü olduğu kişileri geçindirmek ve mesleğe sahip olmak
  • Beş yıl boyunca Türkiye de ikamet ediyor olmak
  • Kendini anlatacak derece de Türkçe biliyor olmak

Başvurularını tamamladıktan sonra en önemli şey ise başvuru sonuçları için vatandaşlık başvuru sorgulama işlemidir. Bunun için iç işleri bakanlığının sitesinden sorgulama işlemleri takip edilmelidir. Başvuru sorgulama ile ilgili bilgilerinizin tümünü genel müdürlükten öğrenmeniz mümkündür.

İnternetten Başvuru Sorgulama

Vatandaşlık işlemleriniz ile ilgili tüm ayrıntıları takip edeceğiniz sitede kolaylıkla vatandaşlık başvuru sorgulama takibi yapabilirsiniz.

Sorgulama Nasıl Yapılır?

Siteye girdiğinizde karşınıza çıkan pencerede görülen bilgileri doldurarak sorgulama başlatabilirsiniz. Başvuru numaranızı, doğum tarihinizi ve resmi doğrulama bilgilerinizi doldurduğunuzda sorgulama butonuna basarak vatandaşlık sorgulamanızın sonuçlarını görebilirsiniz.

Vatandaşlık Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Yurt içinde yaşayanlar Nufüs ve Vatandaşlık İl Müdürlüklerine    ve yurt dışında temsilcisi ya da bizzat kendisi başvurmuş kişiler vatandaşlık başvuru sorgulama sonuçlarını 6 ay ile 24 ay içinde alabilirler. Vatandaşlar iç işleri bakanlığından durumla ilgili sonuçlarını alabilirler. Vatandaşlık talebi reddedilenler iptal davası açabileceği  belli sürelerin geçmesinden sonra tekrar başvuru yapma hakkına sahiptir.

Vatandaşlık İçin Form

Türk vatandaşı olmak isteyen kişiler Nufüs ve Vatandaşlık İl Müdürlüklerinden aldıkları başvuru başvuru formunu doldurmak zorundadır. Başvuru yapanlar sağlık belgesi, pasaport, çalışma izni ve medeni hal belgesi gibi evraklarını hazırlayarak Türkiye de ki ikametgahını kanıtlamak için de il göç ,idaresi, müdürlüğünden alınmış giriş çıkışlarını gösteren belge ile başvurularını yapmak durumundadır. Bu süreç sonunda 6 ila 24 ay içinde sonuçları belli olup vatandaşlık sorgusu ile durumunu öğrenmeleri mümkündür. Gereken belgelerin tamamlanmış olması başvuru açısından önem taşır. Sonuçlar resmi sitelerden öğrenilip sorgulanabilir. Başvuru sorgulama oldukça basit bir işlemdir. Önünüze çıkan pencereden başvuru tarihinizi belirterek başvuru numaranızla birlikte sonuçlarınızı görebilirsiniz. İç işleri bakanlığından da resmi vatandaşlık başvuru sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat