Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Yavru caretta caretta’lar denizle buluştu

ANTALYA’NIN KEMER İLÇESİNE BAĞLI ÇIRALI BÖLGESİNDEKİ KUMSALINDA BULUNAN CARETTA CARETTA YUVASINDAN ÇIKAN YAVRULAR DENİZLE BULUŞTU.

Yavru caretta caretta’lar denizle buluştu
08 Ağustos 2017 - 12:22
banner

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Çıralı sahilinde yuvalarından çıkan yavru caretta caretta’lar denizle buluştu.

Dünyaca ünlü Çıralı bölgesinin 3 kilometre uzunluktaki kumsalında bulunan 72 caretta caretta yuvasının sonuncusunda yumurtadan çıkan yavrular gün doğumuna yakın saatlerde denizle buluştu. Çeşitli sebeplerle yuvalarından çıkamayan caretta caretta yavruları da sabahın ilk dakikalarında Ulupınar Çevre Koruma Kooperatifi görevlileri ve gönüller yardımıyla denize ulaştırıldı. Yuvalardan kurtarılan ancak henüz denize varacak kuvvette olmayan yavrular ise 10-12 saat karanlık bir odada dinlendirildikten sonra geceleyin doğal ortamına bırakıldı.

“Kampçıların eğlencesi carettalara zarar veriyor”

Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Başkanı Bayram Kütle, caretta carettaların bu yıl Çıralı sahilinde 72 noktada yumurtladıklarını, bu rakamın geçen yıla göre yarı yarıya düşük olduğunu söyledi. Kütle, “Bu sene biraz zor durumdayız. Çünkü geçen seneki verileri yakalayamadık. Onun yarısını yakaladık. 71-72 yuvamız oldu. Geçen sene 140 küsur yuvamız vardı, yarı yarıya düştü, bunun nedeni de hava şartları olabilir. Bir de burada bilinçsiz turizm kullanımlarından kaynaklanıyor. Kampçılar gelip çadırlarını kuruyorlar sabaha kadar denizdeler, çıkaramıyorsun kalabalık öğrenci grubu. Bunlardan dolayı denize çıkamıyor denizde bırakıp gidiyor yumurtalarını, onların kıyıya çıkabilmesi için çevrede ışık ve gürültü gibi hareketlerin olmaması gerek, sahilin boş olması gerek” dedi.

Kütle, caretta carettaların yumurtlama, kuluçka ve yavru çıkma dönemlerinde sahilin kalabalık olduğu zamanlarda ilgili kurumların koruma için görevlendirme yapması gerektiğini ifade ederek, “Bizim uyarılarımız dikkate alınmıyor. Resmi bir görevli jandarma olabilir, zabıtadan olabilir veya Milli Park’tan olabilir. Gelip geceleri 1-2 saat beklemeliler. Bize gece ihtiyaç var, gündüz hiçbir şey olmuyor. Akşam saat 20.00-21.00’den sonra sabah 05.00’e kadar sahili boş bırakmamız gerekiyor. Böyle koruyabiliriz, başka türlü koruyamayız” açıklamasında bulundu.

Gönüllü caretta caretta dostu Tamer Oskay da kumsalda bulduğu pet şişe içinde ölmüş bir caretta caretta yavrusunu göstererek “Maalesef her gün sabah en az 8-10 tane üzerine basılmış yavru kaplumbağa topluyoruz. Bunlar gördüklerimiz, bunların tek sebebi insan. Sahile gelip oturanlar, içki içenler, sohbet edenler. Maalesef önüne geçemiyoruz. Akşam saat 10.00’dan sonra gelmeyin, sahile inmeyin, bizim kadar onların da yaşamaya hakkı var, buranın gerçek sahipleri onlar. Bunu anlatamıyoruz maalesef, duyarlı vatandaşları görünce onlara anlatıyoruz ve etrafındaki insanlara da anlatmalarını istiyoruz” dedi.

Oskay, Çıralı’daki otel ve pansiyonlara gelen bütün tatilcilere akşam 22.00’den sonra sahile inilmemesi konusunda uyarı yapılmasının caretta ölümlerini azaltacağını sözlerine ekledi.

Caretta carettalar

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve koruma altındaki türler arasında yer alan caretta caretta’lar mayıs ayının ilk haftasından başlayarak belli kumsallarda açtıkları çukurlara 100 civarında yumurta bırakıyor. Bu yumurtalarda oluşan yavrular 2 aylık kuluçka döneminin ardından temmuz ayının ilk günlerinden itibaren çukurlardan çıkarak denize ulaşıyor. Yavrular denizi özellikle ufuk aydınlığı ile buluyor ve çevredeki başka ışık kaynakları yavruların yollarını şaşırmalarına neden oluyor. Bir sahilden denize kavuşan caretta caretta yavrusu, ömrü boyunca bu sahili unutmuyor ve 20-25 yaşlarında yumurtlamak üzere aynı sahile geri dönüyor. Caretta carettalar 60 yılı aşkın süre yaşıyor.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Volanlı Elbise Modası
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Topraksız Tarım
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kot Ceket
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kemik Fermuar
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kadın Şişme Yelek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Boyama Kalemleri

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -