Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Yıldız: “Avrupa’da her 40 kişiye, Türkiye’de 826 kişiye bir dernek düşüyor”

SOSYOLOJİ MESLEK MENSUPLARI DERNEĞİ GENEL KOORDİNATÖRÜ VİLDAN YILDIZ, AVRUPA’DA HER 40 KİŞİYE BİR DERNEK DÜŞERKEN, TÜRKİYE’DE İSE 826 KİŞİYE BİR DERNEK DÜŞTÜĞÜNÜ DİLE GETİRDİ.

Yıldız: “Avrupa’da her 40 kişiye, Türkiye’de 826 kişiye bir dernek düşüyor”
22 Şubat 2018 - 9:30

Sosyoloji Meslek Mensupları Derneği Genel Koordinatörü Vildan Yıldız, Avrupa’da her 40 kişiye bir dernek düşerken, Türkiye’de ise 826 kişiye bir dernek düştüğünü dile getirdi.

Sivil toplum kuruluşlarının (STK) oda, sendika, vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösterdiğini dile getiren Sosyoloji Meslek Mensupları Derneği Genel Koordinatörü Vildan Yıldız, “Vakıf ve Dernekler topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır. STK’lar, devletin gücünün yetmediği konularda araştırma, tesis ve hizmet sağlayarak devlet işlerindeki açığı kapamaya çalışırlar. Çoğulcu bir toplum için STK’lar çok büyük önem ifade etmektedir. Demokrasilerde STK’lardan vatandaş ile devlet arasında köprü rolü oynaması beklenir. Nitekim STK’lar vatandaşların düşüncelerinin devlete, devletin politikalarının da vatandaşa aktarımını sağlarlar. Katılımcı demokratik yapı ve çoğulcu bir toplumun oluşmasına katkıda bulunan sivil toplum kuruluşları, bugün modern toplumların en etkin siyasi baskı ve toplumsal değişim aktörleri arasında bulunur ve ülkelerinin kamu diplomasisi faaliyetlerinde yer alırlar” dedi.

“Avrupa’da her 40 kişiye, Türkiye’de 826 kişiye bir dernek düşüyor”

STK’ların amacının, baskı mekanizması yoluyla üyelerinin çıkarlarını, haklarını ve menfaatlerini korumak, daha geniş bir siyasal platformda bu menfaatlerin savunulmasını sağlamak olduğunu söyleyen Yıldız, etkin bir sivil toplum sayesinde bireylerin sadece seçimlerde oy veren seçmen kimliğinden sıyrılıp sivil toplumun örgütlü bir üyesi haline geldiğini ifade etti. Yıldız, “En önemlisi ise, STK’lar vatandaşlık kültürünün kazanılmasında etkili olurlar. Avrupa’da her 40 kişiye bir dernek, Türkiye’de her 826 kişiye bir dernek düşerken, bu oran özellikle AB üyesi ülkelerde oldukça yüksektir. AB ülkelerinde dernek sayıları milyonlarla ifade edilirken, bu ülkelerdeki nüfusun büyük çoğunluğu sivil toplum örgütlerinde görev yaparak devlet sorunlarına ilişkin birçok konuda sorumluluk almaktadır. Almanya’da 2 milyon 100 bin, Fransa’da bir milyon 470 bin dernek bulunmaktadır. Fransa ve Almanya’da her 40 kişiye bir dernek düşmektedir. Bununla birlikte her 10 Fransız’dan 4’ü en az bir derneğin faaliyetine katılmaktadır. ABD’de 1 milyon 200 bin dernek bulunmaktadır. Ülkede her 15 Amerikalı’dan biri bu tür kuruluşlarda çalışmaktadır” diye konuştu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -