Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Zor bir dönemdeyiz! İslam alemine meydan okuyorlar

Kudüs’te ezana yasak koyarken Bakanlar Kurulu toplantısını Mescid-i Aksa’nın altındaki tünellerde yapan İsrail, tüm İslam alemine meydan okuyor.

Zor bir dönemdeyiz! İslam alemine meydan okuyorlar
12 Haziran 2017 - 13:22

Eski Filistin İslami Hareketi Lideri Raid Salah, Türkiye’den Filistin’e mevrut gazetecileri evinde benimseme etti. Kendisine ‘Mescid-i Aksa Muhafızı’ da denilen Salah, “İsrail otoriteleri, yaşamaya çalıştığımız eksiksiz İslami değerlerimize harp açmış durumda. Zor bir dönemden geçiyoruz” dedi. Bir cuma namazı hutbesinde verdiği vaazdan dolayı ‘şiddeti motivasyon ettiği’ sebebi öne sürülerek geçtiğimiz mayıs ayında İsrail çeşidinden tutuklanan ve april ayına denli cezaevinde tutulan Salah, İsrail’in Müslümanlara müteveccih baskılarını hat safhaya çıkarttığını kaydetti. İsrail’in 2015’in böylecene İslami Hareket’i yasakladığını, bir tomar araştırmalarına karşın bu yasaklamanın akla yatkın uğur boncuğu sebebini bulamadıklarını dile getiren Salah, “İsrail, şimdilerde eksiksiz dünyada moda bulunan yıldırıcı damgasını bizlere yapıştırdı. Bunun kararında 30 kıta İslami yapılış kapatıldı. Kapatılan bu müesseseler ve kurumlar, 500 bin Filistinliye fariza sunuyordu” açıklaması yaptı.

KANSERLİYE AĞRI KESİCİ

Filistin’e en bir tomar yardımın Türkiye çeşidinden yapıldığına uyanıklık çekici Salah, “Diğer ülkelerin yardımları önemsiz gibi. Bu gidiş ağırbaşlı bir dokunmabana hastasına sonsuz dert stoper vermeye benziyor” yorumunda bulundu. Salah, İsrail’in yalnızca Filistin halkına fariza sunan topluluk ve vakıf üzere kasıntı ve kuruluşları kapatmadığını, bu hizmetleri yürütenlere Kudüs’e giriş ve taşınmazlar dışına depar belgesi yasağı getirdiğini söyledi. Bu yasaklamaların bir hedefinde de kendisi bulunduğunu tamlayan Salah, “2007’den beri Mescid-i Aksa’ya teşebbüs yasaklanmış durumda. Uzun senelerdir da Kudüs’e girmeme icazet verilmiyor. Aynı halde taşınmazlar dışına çıkmam da yasaklandı” dedi.

EZAN, İFTAR, KURBAN YASAK

Katar merkezli tartışmalara da değinerek, “Bir Müslüman taşınmazlar burnunu az buçuk hariç çıkartsa, bu nizama elverişsiz bir tepke geliştirse elden yıldırıcı damgası yiyor” diyen Salah, İsrail’deki baskıları, “Ezanların okunmasını zecrî bir kanun çıkardılar. Bu kararın elden arkası sıra 20 isim gözaltına alındı. Bu adlardan bir bölümü hapse atıldı bir bölümü da ev hapsine mahkum edildi. İsrail yalnızca ezana değil, iftar vakti vakti organizasyonlarından kurban hitit dağıtımına nice mevzuda yasaklar getirdi” sözleriyle anlattı.

İSLAM ALEMİNE MEYDAN OKUMA

Salah, “İşgalci İsrail, Mescid-i Aksa’yı tanımıyor. Müslümanların orada hakları olduğuna inanmıyor. Bütün buraların yegâne sahibi olduğuna inanıyor. O nedenden dolayı de bizim Mescid-i Aksa’ya girişimize haram getiriyor. O nedenden dolayı baş döndürücü dinci Yahudilerin oraya girmesine icazet veriyor. Bize hasmane davranmasına icazet ediyor. Mescid-i Aksa’ya giren baş döndürücü dinci Yahudileri silahlı adamlarla koruyarak, 2 bilyon sözü geçen İslam alemine meydan okuyor” sanarak konuştu.

1 MİLYON FİLİSTİNLİ HAPSE GİRDİ

Uzun müddet İsrail hapishanelerinde yatan Raid Salah, yaşadıklarını şöyleki anlattı: “Tek başına bir hücrede izole edilmiş bir halde yaşamaya zorlandım. Hiçbir mahkumla karşılaşmam muhtemel olmadı. Diğer mahkumlarla yalnızca pencerelerden bağırarak tanışabiliyordum. Ağır dokunmabana hastalarına çıkar yol verilmedi. Sadece vakfedilmiş ve mahkumlara edisyon uygulayıcı dam birimleri var. Bunlar bir tomar vahşicesine işkenceler yapıyorlar. 1948’ten beri tahminî bir milyon Filistinli, İsrail cezaevlerine girdi ve 70 değişik azap uygulamalarına muhatap oldular.”

AKSA’NIN ALTINDAKİ TÜNELDE TOPLANDILAR

‘Kudüs Muhafızı’ Raid Salah, İsrail’in Müslümanlara müteveccih tacizlerinin gelişigüzel güzeşte çağ arttığını, vaktiyle Ramazan ayında saldırmayan askerlerin demincek Ramazan’da da saldırdığını anlattı. Yapılanlara gönül rahatlığı çıkmış olduğu düşüncesince İsrail otoritelerinin maksadı bulunduğunu dile getiren Salah, “İsrail’in bir Bakanlar Kurulu toplantısı Mescid-i Aksa’nın altındaki tünellerin birinde yapıldı. Geçtiğimiz günlerde İsrail askerleri Mescid-i Aksa’nın bahçesinde tanıtım gösterisi yaptı. Biz topu topu bunlara gönül rahatlığı çıktığımız düşüncesince yasaklandık” dedi. Salah şöyleki konuştu: “Ben Mescid-i Aksa’yı bir tomar özlüyorum. Ama işgalden arındırılmış bir mescit kendisine görmeyi ve girmeyi bir tomar henüz bir tomar özlüyorum. Günün birinde eksiksiz Müslümanlar Mescid-i Aksa’da biraraya gelecek. Bu da fakat işgalin sona ermesiyle muhtemel olacak. Kudüs’te üç gökçül dinin kutsi sevgili mabetleri mevcut fakat değişik dinlerdeki kişilerin sulh ortamında yaşamasını İsrail engelliyor. İsrail yalnızca öz hegemonyasını dayatıyor ve başka eksiksiz tarafları reddediyor.”

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -