Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

2023 Günlük Yemek Bedeli İstisnası

2023 Günlük Yemek Bedeli İstisnası
01 Aralık 2022 - 10:37

2023 Günlük Yemek Bedeli İstisnası

Yemek kartı ile yüzde 100 vergi avantajı sağlarsınız

Çalışanlar için öğle yemeği önemi bir konudur. Bazı işletmeler çalışanları için iş yeri yemekhanesinde yemek çıkarırken, birçok işletme de çalışanlarına yemek bedeli karşılığı ücretini vermektedir. Yemek ücretini veren işletmeler, bu ücreti nakdi olarak verdikleri zaman çeşitli vergileri ödemek durumunda kalıyor. Çalışanlarına yemek bedelini yemek kartı ile veren işletmeler ise, daha avantajlı konuma geliyor. Yemek bedeli her yıl Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giriyor. 2022 yılı günlük yemek bedeli 55,08 TL (51 TL+KDV %8) iken, 2023 günlük yemek bedeli 75 TL (69,45 TL + KDV %8) olması tahmin ediliyor.

İşverenler, çalışanlarına yemek yardımlarını nakdi yardım yerine yemek kartı ile gerçekleştirdikleri takdirde SGK İşveren Hissesi, SGK İşçi Primi, Gelir Vergisi, Damga Vergisi gibi vergilerden muaf oluyor. Böylelikle işveren nakdi ödemelere göre yüzde 100 vergi avantajından yararlanmış oluyor.

Yemek ücretini yemek kartı ile vermenin avantajları

İşverenler, kanuni olarak çalışanlarına yemek parası vermek durumunda değildir. Ancak işletme ile çalışan arasında yapılan sözleşmede, çalışanın yemek ücreti alacağı yazıyor ise, çalışanın bu hakkını alması gerekmektedir. Çalışanlarına yemek ücreti vermek, işletmelere birçok alanda avantajlar sağlar. Çalışanlar yemek ücreti aldıkları zaman kendilerini daha değerli hisseder ve memnuniyeti artar, böylece iş yerine olan aidiyeti daha güçlü hale gelir. Çalışanlar, yemek ücretleri için ekstra bir masraf ödemedikleri için daha mutlu olacaktır. Bunların sonucu olarak çalışanların performansı artarken, beraberinde işletmenin verimliliği de daha fazla artacaktır.

İşletmelerin yemek ücreti vermesi, işe yeni başlayacak olan çalışanlar için tercih sebebi olmaktadır. Yine tüm bunlar ile birlikte, çalışanlarına yemek ücretini yemek kartı ile veren işletmeler yukarıda söylediğimiz gibi yüzde 100’e varan vergi avantajından yararlanacaktır.

Yemek kartı, çalışanlara da avantajlar sunar

Yemek bedeli karşılığında verilen yemek kartları, işverenlere olduğu kadar çalışanlara da çok fazla avantajlar sunar. Çalışanlar yemek kartları sayesinde, yemek kartının geçtiği noktalarda istedikleri yemekleri seçme özgürlüğüne sahiptir. Çalışan, iş yeri yemekhanesinde sevmediği yemek çıktığı zaman, dışarıda ücretini ödeyerek yemek yeme durumunda kalmaz. Yemek kartlarını restoranlarda kullanabileceği gibi, iş yerine hazır yemek siparişi de verebilmektedir. Çalışanlar, bu yemek kartları ile isterlerse market alışverişini de yapabilmekte ve kendilerine böylece ek bir gelir oluşturmaktadır. Tüm bunlar ile birlikte çalışanların motivasyonu daha fazla artmakta ve iş hayatında daha mutlu olmaktadır.

MultiNet Yemek Kartı ile yemek seçme özgürlüğü

Çalışanlarına yemek ücreti karşılığı yemek kartı veren işletmelerin en fazla tercih ettiği yemek kartlarından biri de MultiNet tarafından geliştirilen MultiNet Yemek Kartı olmuştur. 1 çalışanı olan da 1000 çalışanı olan işletmeler de, Türkiye’nin kullanıcı memnuniyeti en yüksek yemek kartı MultiNet Yemek Kartı’nı kullanabilmektedir.

MultiNet Yemek Kartı sayesinde çalışanlar, restoranların online servis ya da paket servisi hizmetini kullanarak istedikleri siparişi verebilir, ödemelerini temassız ödeme yöntemi ile gerçekleştirebilir.

Restoran ve marketler dahil Türkiye genelinde 30 bin noktada geçerli olan MultiNet Yemek Kartı ile, çalışanlar Türkiye genelindeki zincir ve lokal marketlerde özgürce ve kolayca harcama yapabilir.

İşverenler de, çalışanlar tarafından getirilecek yemek fişi ve fatura toplama ile uğraşmak durumunda kalmaz, aynı zamanda yüzde 100 vergi avantajı sağlar. Vergi avantajları sayesinde işletmeler giderlerinde daha fazla tasarruf etmiş olur. MultiNet Yemek Kartı ile işletmeler, yemek harcamalarını dijital olarak görebilir, tüm süreci online olarak yönetebilirler.

İş yerinde yemek çıkan işletmelerde, çalışanlarına bir yan hak olarak MultiNet Yemek Kartı verebilirler, böylece personellerine daha fazla katkıda bulunmuş ve onların mutluluğunu artırmış olurlar.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat