Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

54. Uluslararası Antalya Film Festivali onur ödülleri

ONUR ÖDÜLÜ ALACAK OLAN OSMAN SINAV; SÜPER BABA, DELİ YÜREK, HAYAT BAĞLARI, EKMEK TEKNESİ, KURTLAR VADİSİ, SAKARYA FIRAT GİBİ ÇOK SEVİLEN 21 DİZİNİN YAPIMCILIĞINI VE YÖNETMENLİĞİNİ; GERİLLA, DELİ YÜREK BUMERANG CEHENNEMİ VE PARS KİRAZ OPERASYONU GİBİ BİR ÇOK FİLMİN İSE YÖNETMENLİĞİNİ ÜSTLENDİ.

54. Uluslararası Antalya Film Festivali onur ödülleri
14 Ekim 2017 - 14:03

54. Uluslararası Antalya Film Festivali, Türk sinemasının ustalarını onurlandırıyor. Seçkisi, jürisi ve etkinlikleri ile dünya sinemasının ilgi odağı olan festivalde Osman Sınav, Suzan Avcı, Necla Nazır ve Erkan Aktaş gibi Türk sinemasının ustalarına onur ödülü verilecek.

21-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan 54. Uluslararası Antalya Film Festivali, Türk sinemasının ustalarını onurlandıracak. Türk sinemasını dünyaya tanıtmayı ve daha fazla güçlendirmeyi hedefleyen festivalde, 30 yılı aşkındır sinema ve televizyon dünyamıza unutulmaz eserler kazandıran ünlü yapımcı ve yönetmen Osman Sınav’a; Türk sinemasının “vamp kadını” olarak bilinen, 367 filmde rol almış usta oyuncu Suzan Avcı’ya; 1973 yılında “Sinema Güzeli” seçilmesiyle başladığı sinema kariyerini 90’ın üzerinde filmle taçlandıran usta oyuncu Necla Nazır’a ve ilkokul yıllarında başladığı “makinist çıraklığı”nın ardından “makinist yardımcılığı”, “makinistlik”, “teknik müdürlük” gibi görevlerle uzun yıllar sinemaya emek veren Erkan Aktaş’a onur ödülü verilecek.

“Bu benim işim. Biraz sezgilerle ilgili ama biraz da halkın nabzına, kültürüne doğru bakmaktan, içeriden bakmaktan geçiyor. Onu yakaladığımı düşünüyorum. ‘Halk anlamaz’ lafını hep hakaret kabul ettim. Tam tersine halk çok iyi anlar. Doğru bir şey yapıyorsanız mutlaka karşılığını görür” diyen Osman Sınav; Süper Baba, Deli Yürek, Hayat Bağları, Ekmek Teknesi, Kurtlar Vadisi, Sakarya Fırat gibi çok sevilen 21 dizinin yapımcılığını ve yönetmenliğini; Gerilla, Deli Yürek Bumerang Cehennemi ve Pars Kiraz Operasyonu gibi birçok filmin ise yönetmenliğini üstlendi.

İlk kez “Yıldız Mecmuası”nın düzenlediği “Sinema Güzeli” adlı bir yarışmada üçüncü olarak adını duyuran Suzan Avcı, Muammer Karaca ve Toto Karaca tiyatrolarında oyunculuk tecrübesi edindikten sonra 1956 yılında sinemaya geçiş yaptı. 2008 yılına kadar aktif kariyerine devam eden Avcı, 367 filmde yer aldı ve aynı zamanda 6 filmde de yapımcılık görevini üstlendi. Kariyerinde; Şehvet Uçurumları (1962) , Keloğlan (1965), Çirkin Kral (1966), Turist Ömer (1966) ve Namus Belası (1967) gibi önemli yapımlarda da yer alan Avcı, son olarak 2008 yılında Görgüsüzler dizisinde rol aldı.

1973 yılında “Ses Degisi”nin düzenlediği yarışmada “Sinema Güzeli” seçilen Necla Nazır, aynı yıl sinema kariyerine başladı. Kariyerinde daha çok “masum” ve ”romantik” olarak adlandırılabilecek roller üstlenen Nazır, toplamda 90’ın üzerinde filmde oynadı. Umut Dünyası (1973), Yatık Emine (1974), Ateş Böceği (1975) ve Recep ve Zehra ve Ayşe (1983) ve Çarıklı Minyoner (1983) gibi önemli filmlerde oynayan Necla Nazır’ın aynı zamanda solist olarak müzisyenlik geçmişi de vardır.

“Makinist çıraklığı” ile başladığı meslek hayatına uzun yıllar “makinist” olarak devam eden Erkan Aktaş’ın kariyeri Tuncan Okan ile tanışmasıyla değişti. Aktaş, 1971 yılında Fono Film stüdyosunda tanıştığı ses kayıt masasında 40 yılı aşkın süre görev aldı. Son olarak olarak Fono Film stüdyosunda teknik müdürlük yaptı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat