Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

ALKÜ’de 365 gün turizm konuşuldu

ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ (ALKÜ) 3. İSTİHDAM VE KARİYER GÜNLERİ’NDE “365 GÜN TURİZM” KONULU PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

ALKÜ’de 365 gün turizm konuşuldu
28 Mart 2018 - 15:46

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) 3. İstihdam ve Kariyer Günleri’nde “365 Gün Turizm” konulu panel gerçekleştirildi.

ALKÜ 3. İstihdam ve Kariyer Günleri kapsamında öğrencileri, farklı sektör temsilcileri ile bir araya getiriyor. İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen 365 Gün Turizm Paneli ’ne Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Kantarcı, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Hayri Akın, programın konuşmacıları Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, İşletme Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Engin Üngören ve öğrenciler katıldı. Moderatörlüğünü Gaye Coşkun’un yaptığı 365 Gün Turizm panelinin ardından ALKÜ, bu kez de öğrencileri gıda sektörünün öncü temsilcilerinden Unilever Food Solutions’la buluşturdu.

Sili’den “Turizmde gelecekte neler olacak” sunumu

Öğrencilere “Turizmde Gelecekte Neler Olacak” konulu sunum gerçekleştiren ALTİD Başkanı Burhan Sili, “Gelecekte kişiye özel seyahatler ve yalnız bayan seyahatleri, düşük bütçeli seyahatler, yaş turizminin gelişmesi, ender ve eşsiz çekiciliklere ilgi giderek artacak” dedi. Günümüzde daha az rağbet gören seyahat çeşitlerine gelecekte insanların daha çok ilgi duyacağına değinen Şili, Çinin en büyük seyahat pazarı olarak ağırlığını artacağını vurguladı. Şili, “Asya Pasifik Bölgesi gelişimini sürdürecek. Yükselen gayrisafi milli hasılası, istihdam ve tüketim oranlarıyla Çin, 2017 itibariyle en büyük seyahat pazarı olarak konumlandı. 2016 yılında turizm harcamaları yüzde 12 artarak 216 milyar dolara, yurtdışına çıkan turist sayısı ise yüzde 6 artarak 135 milyon kişiye çıktı. Gelen turist sayısı açısından 57 milyon kişi ile 4. sırada yer almasına rağmen her geçen yıl bu sayı artıyor.”

Türkiye’de gelecekte neler olacağına da değinen Şili, “Gelir düzeyinin artmasına paralel olarak Türklerin yurt dışı seyahat harcamaları ortalama yüzde 5 artmaya devam edecek. Türkiye, turizmde önümüzdeki birkaç yıl karşı karşıya kalınan zorlukları aşmak için çaba gösterecek. Pazar ve ürün farklılaşmasına gidecek” diye konuştu.

Cimrin: “Turizm sektörünün kışın desteklenmesi gerekiyor”

Turizm’in 12 ay boyunca sürdürülebilmesi için desteklemesi gerektiğini söyleyen ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin ise, “365 Gün Turizm deyince öncelikle oteller akla geliyor. Otellerimizin açık kalması gerekiyor. Konaklama işletimlerimizin acık kalabilmesi için de desteklenmesi gerekiyor. Biliyorsunuz, Tur Operatörleri yaz sonunda yazın devam ettiği destinasyonlara rotalarını çeviriyorlar. Otellerde fiyatlar kışın çok düştüğü için kapatmak durumunda kalıyorlar. Buna bağlı olarak da otellerimiz devlet tarafından daha fazla desteklenmelidir. SGK indirimleri olsun, enerji maliyetlerinin düşürülmesi konusunda olsun. Bizim otellerimiz var. Yatak kapasitemiz yüksek. Arz fazlamız bulunuyor. Zaten yazın otelleri doldurmakta zorluk çekiyoruz. Kışın çok fazla boşluğumuz var. Bunun içinde artık hükümetin elini taşın altında koyduğunu görebiliyoruz. Uçakların seferlerine devam etmesi gerekiyor. Bu konuda hükümetimiz de olumlu adımlar atıyor.”

Üngören: “Turizm için yeni ürünler üretmeliyiz”

Turizme yeni ürünlerin kazandırılması gerektiğine değinen İşletme Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Engin Üngören de, “Alanya’da 365 gün turizm olgusunun gerçekleşmesi için deniz, kum, güneş yanında başka değerler de üretmesi ve bu değerleri bir turizm ürününe çevirmesi gerektiğini düşünüyorum. Alanya yaz mevsimini satabiliyor. Kış mevsiminde de satabilmesi için dünyadaki mevcut değişimleri doğru okuyarak, ortak akıl çerçevesinde yeni ürünler üretebilmesi gerekmektedir. Örnek olarak bugün Antalya’nın bir Altın Portakal’ı, Adana’nın Altın Kozası varsa, Alanya’nın da Altın Muz Film Festivali, Altın Avakado Tiyatro festivali gibi ulusal ve uluslararası festivalleri olabilir. Ayını şekilde bölgenin taşıma kapasitesinin belirlenmesi de aynı öneme sahiptir. Buna benzer birçok şey geliştirilebilir. Sonuç olarak, insan, veri, değişim ve bunların sonucunda değer oluşturan ve değer sağlayan ürünler gerçekleştirebilirsek 365 gün turizmi sağlayabiliriz” dedi.

Unilever’de çalışmanın şartları anlatıldı

Günün sonunda ise gıda sektörünün öncü temsilcilerinden Unilever Food Solutions Müşteri Yöneticisi Murat Can Bayri, Akdeniz Baş Aşçısı Turgut Can ve Pazarlama Müdürü Bahadır Elezoğlu, öğrencilerle önemli bilgiler paylaşarak, tavsiyelerde bulundular.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat