Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

ALKÜ’lü ilk tıbbiyeliler önlüklerini giydi

ALANYA ALAADİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ (ALKÜ) TIP FAKÜLTESİ, 14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMASI VE HEKİM ADAYI ÖĞRENCİLERİ İÇİN ÖNLÜK GİYME TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRDİ. ALKÜ TARAFINDAN İLKİ DÜZENLENEN 14 MART TIP BAYRAMI TÖRENİ, ALANYALI ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ FATİH UYSAL’IN ANISINA DUYULAN SAYGI SEBEBİYLE SADE VE KISA GERÇEKLEŞTİ, MÜZİK VE BALO KISIMLARI İPTAL EDİLDİ

ALKÜ’lü ilk tıbbiyeliler önlüklerini giydi
15 Mart 2018 - 15:46

Alanya Alaadin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi, 14 Mart Tıp Bayramı kutlaması ve hekim adayı öğrencileri için Önlük Giyme Töreni gerçekleştirdi.

ALKÜ tarafından ilki düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı töreni, Alanyalı şehit Uzman Çavuş Fatih Uysal’ın anısına duyulan saygı sebebiyle sade ve kısa gerçekleşti, müzik ve balo kısımları iptal edildi.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren ALKÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi M. Yalçın Günal “ Afrin’e düzenlenen Zeytindalı harekâtımız sırasında Vatanımız uğruna şehit olan askerlerimizi ve geçirdiğimiz şu zorlu günleri düşündüğümüzde Öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimizin tamamının ortak kararıyla bugünkü etkinliğimizde bir takım değişiklikler yapma kararı aldık. Etkinliğimiz için sene başında planlamış ve hazırlıklarını yapmış olduğumuz 14 Mart için geleneksel hale gelmiş olan tıp balosunu ve bugün için öğrencilerimizin sizlere sunacağı kısa müzik dinletisini hepimizin ortak kararı ile iptal ettik. Bununla birlikte 14 Mart tarihinin Tıbbiyeliler için önemi büyük olduğundan ve önlük giyme töreni için öğrencilerimizin aileleri başka illerden geldiklerinden dolayı kısa ve sade bir törenle bugünkü etkinliğimizi gerçekleştireceğiz” dedi.

Konuşmasının sonunda salonda bulunan ailelere de seslenen Dr. Öğr. Üyesi M. Yalçın Günal, “Siz değerli Annelerimiz, Babalarımız ve değerli aile bireylerimiz, teşekkürün en büyüğü sizler için. Ne mutlu ki evlatlarınızı büyüttünüz ve ne mutlu sizlere ki birer hekim adayı olarak bizlerin arasına gönderdiniz. Bütün emekleriniz için teşekkür ediyoruz. Bundan sonra sıra bizlerde. Evlatlarınızı gözü kapalı güvenebileceğiniz, Vatanımıza ve milletimize faydalı hekimler olarak yetiştirmek bizim boynumuzun borcudur” dedi.

En kutsal meslek

Ardından “İnşallah önümüzdeki yıllarda ülkemizin ve coğrafyamızın huzura kavuştuğu günlerde, 1919 yılında işgal kuvvetlerine başkaldırış olarak başlayan ve geleneksel hale gelen bu günü daha coşkulu kutlamayı ümit ediyoruz” diyerek konuşmasına başlayan ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, “Mesleğe başlarken Hipokrat yemini ediyorsunuz. Hayatınız boyunca haktan, adaletten, doğruluktan ve mesleğinizi en güzel şekilde yapmaktan hiçbir şeklide geri durmayacağınızı Hipokrat Yemini ile ifade ediyorsunuz. Buna sadık kalarak hayatınız boyunca bu zorlu mesleğinizi en güzel ve fedakâr şekilde icra edeceksiniz. Bundan dolayı sizleri kutluyorum” diye konuştu.

“Yaşam hakkı en temel insan hakkıdır”

Türkiye’de ve dünyada en uzun ve zor tahsili yapan insanların tıbbiyeliler olduğunu dile getiren Rektör Pınarbaşı, “Ama en kutlu mesleği ifa eden de sizlersiniz. Sağlık hakkı, yaşam hakkı en temel insan hakkıdır, zira insan yaşamadıktan sonra başka hakkı kullanması mümkün değildir. Bu hakkı kullanılabilir kılan Allah’ın izni ile sizlersiniz” dedi. Rektör Pınarbaşı konuşmasına şöyle devam etti: “Az önce Alanyalı şehidimizin cenazesinden geldim. Kendisini çok büyük bir kalabalıkla ebedi istirahatgahına uğurladık. Öncelikle kendisine ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Tabi bizler her zaman vatanımız, milletimiz, bayrağımız, dirlik ve düzenimiz için seve seve bu ülke ve bayrak için canımızı veririz. Aslında sizler Hipokrat Yemininde bunu da söylüyorsunuz. Hangi koşul altında olursa olsun savaşta ve afette her zaman görevinizi yapıyorsunuz. Bunun unutulmaz örneği 1915 Çanakkale Savaşı’na giden tıbbiyelilerin Anafartalar ve Conkbayırı’nda tümüyle şehit olması ve o yıl Tıbbiyenin hiç mezun verememiş olmasıdır”

Konuşmasının devamında salonda bulunan ailelere de ALKÜ ve Tıp Fakültesi hakkında kısa bilgiler veren Rektör Pınarbaşı, Salonda bulunan öğretim üyelerinin ve öğrencilerin 14 Mart Tıp Bayramı’nı tebrik etti. Konuşmaların ardından öğrenciler sahneye davet edilerek Tıp Fakültesi akademisyenleri tarafından önlükleri giydirildi.

Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen törene ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Leyla Harputlu, ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş, ALKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamile Demir, ALKÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülsün Yıldırım, ALKÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi M. Yalçın Günal, ALKÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Hayri Akın, ALKÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doktorlar ve öğrenciler ile öğrencilerin aileleri katıldı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al