Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

ALKÜ’lü ilk tıbbiyeliler önlüklerini giydi

ALANYA ALAADİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ (ALKÜ) TIP FAKÜLTESİ, 14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMASI VE HEKİM ADAYI ÖĞRENCİLERİ İÇİN ÖNLÜK GİYME TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

ALKÜ’lü ilk tıbbiyeliler önlüklerini giydi
15 Mart 2018 - 16:58

Alanya Alaadin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi, 14 Mart Tıp Bayramı kutlaması ve hekim adayı öğrencileri için Önlük Giyme Töreni gerçekleştirdi.

ALKÜ tarafından ilki düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı töreni, Alanyalı şehit Uzman Çavuş Fatih Uysal’ın anısına müzik ve balo kısımları iptal edildi. Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen törene ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Leyla Harputlu, ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş, ALKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamile Demir, ALKÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülsün Yıldırım, ALKÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi M. Yalçın Günal, ALKÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Hayri Akın, ALKÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doktorlar ve öğrenciler ile öğrencilerin aileleri katıldı.

ALKÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Yalçın Günal, “Etkinliğimiz için sene başında planlamış ve hazırlıklarını yapmış olduğumuz 14 Mart için geleneksel hale gelmiş olan tıp balosunu ve bugün için öğrencilerimizin sizlere sunacağı kısa müzik dinletisini hepimizin ortak kararı ile iptal ettik. Bununla birlikte 14 Mart tarihinin Tıbbiyeliler için önemi büyük olduğundan ve önlük giyme töreni için öğrencilerimizin aileleri başka illerden geldiklerinden dolayı kısa ve sade bir törenle bugünkü etkinliğimizi gerçekleştireceğiz” dedi.

Pınarbaşı: “En kutlu mesleği ifa ediyorsunuz”

ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı da, Hipokrat’ın Tıp bir sanattır. Hem de ondan insanlık sevgisinin kopamadığı çok zor bir sanat sözünü hatırlatarak, “Mesleğe başlarken Hipokrat yemini ediyorsunuz. Hayatınız boyunca haktan, adaletten, doğruluktan ve mesleğinizi en güzel şekilde yapmaktan hiçbir şeklide geri durmayacağınızı Hipokrat Yemini ile ifade ediyorsunuz. Buna sadık kalarak hayatınız boyunca bu zorlu mesleğinizi en güzel ve fedakâr şekilde icra edeceksiniz. Bundan dolayı sizleri kutluyorum” dedi.

“Yaşam hakkı en temel insan hakkıdır”

Türkiye’de ve dünyada en uzun ve zor tahsili yapan insanların tıbbiyeliler olduğunu dile getiren Rektör Pınarbaşı, “Ama en kutlu mesleği ifa eden de sizlersiniz. Sağlık hakkı, yaşam hakkı en temel insan hakkıdır; zira insan yaşamadıktan sonra başka hakkı kullanması mümkün değildir. Bu hakkı kullanılabilir kılan Allah’ın izni ile sizlersiniz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler sahneye davet edilerek Tıp Fakültesi akademisyenleri tarafından önlükleri giydirildi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat