Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya için korkutan tsunami uyarısı

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBE BAŞKANI ALİ KELEŞ, ANTALYA’DA YAŞANABİLECEK BÜYÜK BİR DEPREMDE BODRUM’DAKİ TSUNAMİDEN DAHA BÜYÜĞÜNÜN YAŞANABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ. ANTALYA İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKENİN KIBRIS İLE İSKENDURUN’DAKİ DOĞU ANADOLU FAY HATTI OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKEN KELEŞ, ANTALYA MERKEZDEKİ DÜŞÜK KOTLU BÖLGELERİN TEHLİKEDE OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Antalya için korkutan tsunami uyarısı
27 Temmuz 2017 - 14:38

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Keleş, Antalya’da yaşanabilecek büyük bir depremde Bodrum’daki tsunamiden daha büyüğünün yaşanabileceğini söyledi.

Antalya için en büyük tehlikenin Kıbrıs ile İskendurun’daki Doğu Anadolu fay hattı olduğuna dikkat çeken Keleş, Antalya merkezdeki düşük kotlu bölgelerin tehlikede olduğunu söyledi.

Gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Keleş, geçtiğimiz hafta Muğla açıklarında meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki deprem ve yol açtığı tsunamiyle ilgili görüşlerini paylaştı. Keleş, Antalya’nın yaşayacağı büyük bir depremde ise meydana gelecek tsunaminin Bodrum’dakinden daha büyük olabileceğini söyledi.

“Afrika plakası Türkiye’yi itiyor”

Dünyanın ve kıtaların sürekli hareket halinde olduğuna dikkat çeken Keleş, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu fay kuşağının da sürekli hareket halinde olduğunu söyledi. “Bu hareketlilik oldukça sürekli deprem yaşayacağız” diyen Keleş, “Afrika plakası Türkiye’yi itiyor, Türkiye Batı’ya Ege Denizi’nden sonra da güneye doğru kaçmaya çalışıyor. Afrika plakası Türkiye’nin altına doğru dalıyor ve oluşan itmeden dolayı Türkiye’nin senede 1,5 santim kuzeye doğru gidiyor. Bu itme neticesinde Karlıova’nın kuzeyinde kalan kısım senede 0,8 santim küçülüyor. Buna karşılık doğu Anadolu fayı ve kuzey Anadolu fayının güneyinde kalan kısım Ege Denizi’ne doğru kaçıyor. Biz Anadolu plakası olarak senede 2 santim Ege Denizi’ne doğru gidiyoruz. Ege Denizi’nde de açılmalar başlıyor ve güneye doğru kayma başlıyor” dedi.

“En tehlikeli bölge Antalya’nın batısı”

Antalya için en büyük tehlikenin Kıbrıs ile İskendurun’daki doğu Anadolu fayının olduğuna dikkat çeken Keleş, “En tehlikeli bölgemiz batı bölgesi. Özellikle Antalya bölgesinde sismik boşluklar oluşuyor ve 30 yılda bir deprem oluyor. Bunun doğrultusunda Gökova sallandı. Antalya’nın geçmişte 10 şiddetinde depremler yaşandı. Özellikle Kekova bölgesindeki Batıkşehir’deki yerleşim yerleri suyun altına geçmiş. Dolayısıyla bu tehlikeleri özellikle batı ilçelerimizin her zaman yaşama riski vardır” diye konuştu.

“Bodrum’dan daha tehlikeli olabilir”

Keleş Antalya’da meydana gelecek büyük bir depremde Bodrum’da oluşan mini tsunamiden daha büyük bir tsunami olabileceğine işaret ederek, “Sonuçta açık deniz. Belki daha tehlikeli bir tsunami gerçekleşebilir. Boğaçay, Lara, Kemer, Serik, Alanya, Manavgat, Düşük kotlu bölgelerde tehlike arz edebilecek bir durum olabilir. Tabi bu depremin büyüklüğüne bağlı” ifadelerini kaydetti.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bayan Deri Ceket Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Abiye Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tunik Gömlek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Triko Kazak Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tektaş Pırlanta Yüzük
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Setüstü Ocak Seçenekleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kadın İç Giyim
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Far Paleti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cartier Panthere

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al