Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya OSB’nin 2018 yılı bütçesi belirlendi

Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında toplanan Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti, OSB’nin 2018 yıllı tahmini bütçesini 269 milyon 849 bin TL olarak belirledi

Antalya OSB’nin 2018 yılı bütçesi belirlendi
28 Aralık 2017 - 17:02

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) 2018 yıllı tahmini bütçesi 269 milyon 849 bin TL olarak belirlendi.

Antalya Organize Sanayi Bölgesinin 2018 yılı tahmini bütçesi belli oldu. Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında toplanan Müteşebbis Heyeti, Antalya OSB’nin 2018 yıllı tahmini bütçesini 269 milyon 849 bin TL olarak belirledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Bölge sınırlarına dahil edilen genişleme alanlarının, hak sahiplerinden satın alınması ile bu alanlara yapılacak alt ve üst yapı projeleri, 2018 yılının en büyük yatırımları arasında yer aldı.

Yeni sanayi parselleri

2018 yılı bütçesinin her alanda büyümeyi hedefleyen bir vizyonla hazırlandığını aktaran Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, söz konusu yatırım ve projelerin hayata geçmesiyle Antalya’nın daha fazla katma değer yaratan bir şehir olacağını söyledi. Bölge sınırlarının genişletilmesinin üretimden istihdama kadar birçok alana artı değer katacağına dikkat çeken Bahar, “Antalya Valimiz Münir Karaloğlu’nun desteği sayesinde Bölgemiz sınırlarına dahil edilecek 900 dönümlük yeni tevsi alanlarıyla ilgili çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. 2018 yılı bütçemizin önemli bir bölümü, söz konusu alanların hazineden ve şahıslardan satın alınıp Bölgemize dahil edilmesinde kullanılacak. Çıplaklı Köyü sakinlerinden şu ana kadar 40 bin metrekare alan alınmış ve alınmaya devam edilmektedir Yeni oluşacak sanayi parsellerinde kurulacak fabrikalar ile Antalya OSB’nin ekonomiye, istihdama ve üretime olan katkısı daha da artacaktır” dedi.

Sanayiciye maliyet avantajı

2018 yılı yatırım ve çalışma programı hakkında bilgi veren Bahar, “Katılımcılarımızın girdi maliyetlerini düşürmek için kendimizle yarış halindeyiz. Sanayicilerimize uygulanan atıksu bedeli ve OSB’ye uygulanan deşarj limitleri konusunda sürdürdüğümüz çalışmalar sanayicilerimiz lehine sonuçlandırılmıştır. OSB’ye uygulanan deşarj limitlerinin yükseltilmesiyle OSB atıksu birim fiyatının düşürülmesi sağlanmış, ASAT’ın uyguladığı birim fiyat tarifesinden de indirim alınarak, atıksu birim fiyatlarında toplamda yüzde 35’e varan bir indirim sağlanmıştır. Yapımına başlanan akaryakıt istasyonunun faaliyete geçmesi ile sanayicilerimize önemli bir maliyet avantajı daha sağlamış olacağız. İl Sağlık Müdürlüğümüz ile imzaladığımız protokolle Bölgede konuşlu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu 7/24 esasına göre hizmet vermeye başladı. Yapacağımız yeni hizmet binası ile burada görevli personelin fiziki şartlarını iyileştirmekle kalmayacağız, hareket kabiliyetlerinin artmasını, her türlü olaya en kısa sürede müdahale edebilir hale gelmelerini sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Teknoloji geliştirme bölgesi

Yapımına 2018 yılında başlanacak Teknoloji Geliştirme Bölgesinin, Antalya OSB ile firmalarını başka bir kulvara taşıyacağını belirten Ali Bahar, “Ar-Ge ve inovasyon istihdam artışını, sürdürülebilir büyümeyi, toplumsal refahı ve yaşam kalitesini garantileyen en önemli faktördür. Bu öngörü sebebiyle ve katılımcılarımızın talebi doğrultusunda Bölgede radikal bir inovasyon gerçekleştirmek için girişimde bulunduk. Tüm süreç sanayicilerimiz ile birlikte onların ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirildi. Daha sonra konunun profesyonelleri ile bir araya gelip fikir alış-verişinde bulunduk. Birçok örneği yerinde inceledik ve ‘Nasıl daha iyisini yapabiliriz’ diye merak etmeye başladık. Çünkü standart bir teknokent ya da atıl beton bir yapı kurmak istemiyoruz. Bizler hiç olmayanı Antalya’ya ve Türkiye’ye kazandırmak istiyoruz. Güçlü Türkiye’nin ancak ve ancak ar-ge ve inovasyon içeren ithalata dayalı hibrit ürünleri üretmekle mümkün olacağına inanıyoruz. Oyunun kuralını değiştirecek şekilde hareket etmeli ve ilk günden globale giden şirketler yapısında girişimler çıkarmalıyız. Dolayısıyla ithalatın karşısına yerli katma değer seferberliği anlayışını koymalı ve ona göre konum almalıyız. Antalya Organize Sanayi Bölgesi olarak bunun bilincindeyiz. Ekonomik, sosyal ve kültürel ölçekte bu yarışın içinde varız diyebiliyoruz.”

2017 Yılı verimli geçti

2017 yılında gerçekleşen yatırım ve hizmetler hakkında da bilgi veren Bahar, Bölgenin alt ve üst yapı gereksinimlerinin büyük ölçüde tamamlandığını söyledi. Bahar, “Bölge güvenliğinin bir üst noktaya taşınması amacıyla yaptığımız jandarma karakol binamız, 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlanıp hizmete açılmıştır. Çevre hassasiyetimiz ve bu alanda sürdürdüğümüz çalışmalar, sahip olduğumuz çevre ödülü sayımızın 3’e çıkmasını sağlamıştır. Düzenlediğimiz 44 eğitim programına 2 binden fazla Bölge çalışanı katılmış, kişisel, mesleki ve kurumsal gelişimlerine direk katkı sağlanmıştır” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

    takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat