Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’da 42 bin 158 baş hayvan Şap hastalığına karşı aşılandı

İL MÜDÜRÜ ÖZEN, 2018 YILI SONBAHAR DÖNEMİ ŞAP AŞILAMA KAMPANYASININ 17 EYLÜL 2018 TARİHİ İTİBARİYLE 19 İLÇEDE 142 HAYVAN SAĞLIĞI PERSONELİ İLE BAŞLATILDIĞINI, BU GÜNE KADAR 42 BİN 158 BAŞ HAYVANIN AŞILANDIĞINI VE AŞILAMA ÇALIŞMALARININ DEVAM ETTİĞİ BİLGİSİNİ VERDİ.

Antalya’da 42 bin 158 baş hayvan Şap hastalığına karşı aşılandı
04 Ekim 2018 - 11:50

Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, Antalya’ da aşısız hayvan kalmayacağını ve aşılama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Şap hastalığının Türkiye’nin hayvan varlığına, hayvansal üretimine ağır ekonomik kayıplar verdiren, hayvan ve hayvansal ürün ihracatını olumsuz etkileyen bir hastalık olduğunu ve hastalıktan korunmanın en önemli yolunun aşılama olduğunu belirten Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, ” Yılda sonbahar ve ilkbahar olmak üzere iki kez kampanya tarzında yürütülen aşılama çalışmalarında Antalya genelinde 178 bin 990 Baş sığır cinsi hayvan varlığı aşılama programına alındı. Ayrıca ilk defa aşılanan buzağılara 30 gün sonra rapel aşı uygulaması yapılmaktadır.’’ dedi.

İl Müdürü Özen, 2018 yılı sonbahar dönemi şap aşılama kampanyasının 17 Eylül 2018 tarihi itibariyle 19 ilçede 142 hayvan sağlığı personeli ile başlatıldığını, bu güne kadar 42 bin 158 baş hayvanın aşılandığını ve aşılama çalışmalarının devam ettiği bilgisini verdi.

Özen şöyle devam etti: ” Aşılama çalışmalarını titizlikle yürütüyoruz. Hayvan sahipleri aşı yaptırmada hayvan sağlığı ekiplerimize yardımcı oluyorlar. Bu sayede Antalya da sahip olduğumuz tüm büyükbaş hayvanları aşılama programı kapsamında şap hastalığına karşı yılda 2 kez aşılıyoruz. Aşılamanın tam ve eksiksiz yapılması ve hayvan yetiştiricilerinin kontrolsüz hayvan hareketlerinden kaçınmaları sonucunda ilimizde son yıllarda şap hastalığı gözlemlenmemiş, hastalık çıkışı olmamıştır, hayvanlarımız gayet sağlıklıdır. Bu başarıyı sürdürmek için özellikle çiftçilerimizden hayvan sağlığı ekiplerimize yardımcı olmaya devam etmelerini istiyoruz. Ayrıca kontrolsüz hayvan hareketlerinden uzak durmalarını ve bu tip hareketlerde bulunanları İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine ivedilikle bildirmelerini rica ediyorum.’’ Dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al