Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

ANTALYA’DA CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI YAĞIŞ NEDENİYLE KAPALI SALONA ALINDI.

Antalya’da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları
29 Ekim 2017 - 18:38

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. yılı, Antalya’da da çeşitli törenlerle kutlandı. Havanın yağışlı olması nedeniyle tören kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.

Tüm yurtta olduğu gibi Antalya’da da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Antalya’da kutlamaların adresi olan Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlikler havanın yağışlı olması nedeniyle gerçekleştirilemedi. Bunun yerine program hızlı bir şekilde Meltem Mahallesi’ndeki Antalya Kapalı Spor Salonu’na alındı. Yağışa rağmen Antalyalılar ve öğrenciler ellerinden Türk bayraklarıyla salona akın etti. Salona giren Vali Münir Karaloğlu,Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,Garnizon Komutanı Tahir Savran, kalabalığı selamladı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen Karaloğlu, 29 Ekim’in Türkiye’nin kurulduğu gün olarak bayramı olarak kutlandığını kaydetti.

“Anadolu’nun en değerli hatırası”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın kutlu, coşkulu ve daim olmasını dileyen Vali Karaloğlu, “Hepimizi bir araya getiren tarihimizin en önemli bayramımızdır. Milletin birlikte ve eşit yaşam kararıdır. 94 yıl önce bu ülkede yaşayan devrin kurucularının, doktorlarının, öğretmenlerinin, esnaflarının, askerlerinin, köylülerinin hep birlikte verdiği bir karardır. Sadece kendileri için değil bizler içinde bir karar verdiler. Cumhuriyetle, devletin toplumun hayata sunduğu maddi ve manevi menkıbeleri her bir ferdin ulaşabilme hakkı olduğuna karar verdiler. Cumhuriyet adı verilen kimliğin, soy, zenginlik, ırk, inanç, kültür, felsefi siyasi örneklere dayalı bütün kimliklerin sütünde olmasına karar verdiler. Cumhuriyeti ilan etme kararı geçmişten bugüne bu topraklarda yaşayan insanların genetik hafızasına nakşolmuş en değerli hatırası, dönüm noktasıdır” dedi.

“Nesillerimizin dönülmez kararı”

Cumhuriyetin harcında çeşitli meslek gruplarının fedakarlığı olduğunun altını çizen Vali Karaloğlu, “Milletimizin verdiği kararın, bu karar için gözyaşını, alın terini, kanını akıttıklarını aziz hatıralarının bilincindedir. Her bir vatandaş Cumhuriyeti canından aziz bilmektedir. Milletin bu duruşu çok testten geçmiştir. Ekonomik kriz, terör, ambargo, kültür emperyalizmi, iç savaş nifakları ve son olarak 15 Temmuz. İşgalci girişimine millet bağımsız Cumhuriyet için anadan, yardan serden, canından geçmiştir. Cumhuriyete yönelen saldırıları bir bir püskürtmüştür. Bu 94 yılda tarihin her döneminde olduğu gibi yolumuza konulan tuzakları aştık. Her türlü fedakarlığı gösterdik. Ne mutlu ki atalarımızın uğruna can verdiği, adil bir medeniyetin, Anadolu insanının bedenini harç yaptığı genç bir Cumhuriyetin vatandaşlarıyız. Cumhuriyeti yüceltmek ve daha ileriye taşımak için için can ve vatan borcudur. 94 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının verdiği kararda kararlıyız. Kararımız, karardır. Bu ülkenin her bölgesinde Türk bayrağı dalgalanacak, her metrekaresine bu milletin evlatlarının eli,alın teri, bilgisi, asaleti medeniyet ışığı ulaşacaktır. Bu millete tuzaklar kuran, bölme ve parçalama hayali kuran herkes bilsin Cumhuriyet bu milletin 94 yıldır olduğu gibi, bizden sonraki nesillerinde dönülmez kararıdır. Kararlılığımız daim olsun, milletimiz var olsun” ifadelerine yer verdi.

Tören kapsamında öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu. Program, Cumhuriyetin nasıl kazanıldığını anlatan piyes ve halk oyunu gösterileri ile son buldu. Etkinliklere katılan öğrencilerin hep birlikte Türk bayrağı açması ise büyük alkış topladı.

Alanya’da coşku

Alanya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 94. yıldönümü kutlamaları, Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi. Önceki gün Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan etkinlikler, bugün Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve İlçe protokol üyelerinin yanı sıra vatandaşların da katıldığı tören ile coşku içerisinde kutlandı.

Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin tebriklerin kabulünün ardından törenler, Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda devam etti. Kaymakam Mustafa Harputlu ve Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, vatandaşları ve öğrencileri selamlayarak bayramlarını kutladılar. Vatandaşları selamlamalarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen etkinliklerde günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yanı sıra şiirler okunarak halkoyunları gösterileri ve benzeri etkinlikler gerçekleştirildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını coşkulu bir şekilde karşılayan öğrenciler hazırladığı gösterilerle göz doldurdu. Öğrencilerin oyunlarını izleyen ve şiirlerini dinleyen vatandaşlar, Cumhuriyetin öğrencilerini alkışlamanın gururunu yaşadılar.

Kumluca’da yağmur Cumhuriyet coşkusuna engel olamadı

Kumluca’da Cumhuriyetin 94. Yılı yağmur nedeniyle Kapalı Spor Salonunda kutlandı. Kutlamalar saat 10 00 da başladı. Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun ve Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya halkın bayramını kutlaması ile başladı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Kaymakam Hakkı Uzun’un günün anlam ve önemini belirten konuşmasından sonra okulların geçiş törenleri yapıldı. Havva-Sedat Avcıoğlu Fen Lisesi Öğrencileri tarafından oluşturulan Halk Oyunları gösterilerinden sonra, “Dünden Bugüne Cumhuriyet” konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesi yer aldı. Kumluca’da Cumhuriyet Coşkusu akşam düzenlenecek fener alayı ve Halk Müziği Derleme Sanatçısı Emre Dayıoğlu Konseri ile devam edecek.

Korkuteli’de halk salona sığmadı

Korkuteli’de Cumhuriyetin kuruluşunun 94’üncü yılını havanın yağmurlu olması nedeniyle Recep Gürbüz Kapalı spor salonunda düzenlenen törenle kutladı. Kutlamalara öğrenci velileri ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Recep Gürbüz Kapalı spor salonunda ilk olarak Korkuteli Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Ufuk Arabacı, Belediye Başkanı Hasan Gökce ve Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Yenilmez, Öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Korkuteli Kaymakamı Erol Tanrıkulu, “Cumhuriyetin 94’üncü yılının kıvançla kutlandığını belirterek, “Cumhuriyetin kuruluşu ile Türk milleti verdiği kurtuluş mücadelesini zaferle bitirmiş ve tarih sahnesinde yeniden önemli bir yer almıştır. Yeni modern bir müessese ve yeni Türk devletinin bir özelliği olan cumhuriyet, büyük Atatürk’ün gerçekleştirdiği en büyük inkılap, milli tarihimizin kaydettiği çok büyük bir atılımdır” dedi.

Kaymakam Erol Tanrıkulu’nun konuşmasının ardından ilköğretim ve orta dereceli okullar adına öğrencilerde günün alam ve önemini belirten şiirlerini okudular. Yaşar Yalçın İlkokulu öğrencileri oratoryo gösterisi sundu. Oratoryonun ardından Osman Önal İlkokulu Halk Oyunları ekibi bir gösteri sundu. Okullar arası gerçekleştirilen Şiir, Kompozisyon ve Resim dalında dereceye giren öğrencilere Kaymakam Erol Tanrıkulu Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Ufuk Arabacı, Belediye Başkanı Hasan Gökce, Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Yenilmez tarafından hediyeler verildi.

Halkın da yoğun katılımıyla gerçekleşen Bayram Töreni tören geçişinin ardından sona erdi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat